انتخابات آمریکا ۲۰۲۰؛ ادامه پیشتازی بایدن در واپسین روزهای رقابت ها

تهران-ایرنا- نتایج دو نظرسنجی جدید نشان می‌دهد که با نزدیک شدن به مراحل نهایی رقابت‌های ریاست جمهوری در آمریکا فاصله اختلاف پیشتازی جو بایدن نامزد دموکرات در مقایسه با دونالد ترامپ رئیس جمهوری و نامزد جمهوریخواهان در آمریکا به ۱۷ درصد افزایش یافته است.

به گزارش چهارشنبه ایرنا، نتایج نظرسنجی روزنامه گاردین نشان می دهد ۵۷ درصد از رای دهندگان احتمالی در آمریکا قصد دارند به بایدن رای دهند و این در حالیست که فقط ۴۰ درصد از رای دهندگان آمریکایی می گویند به رئیس جمهوری کنونی کشورشان رای خواهند داد.

این اختلاف ۱۷ درصدی نسبت به نظرسنجی انجام شده در اوایل ماه جاری توسط شبکه سی ان ان که نشان می داد اختلاف پیشتازی بایدن نسبت به ترامپ ۵۷ به ۴۱ است، افزایش نشان می دهد.

تاکنون میلیون ها رای به صندوق انداخته شده است و جمهوریخواهان نگران شکست در رقابت های ریاست جمهوری و مجالس سنا و نمایندگان هستند.

نتایج نظرسنجی گاردین نشان می دهد که سه اتفاق مربوط به مرگ قاضی دیوانعالی آمریکا، مناظره فاجعه آمیز ترامپ و شیوع کرونا در کاخ سفید که همچنین رئیس جمهوری آمریکا را نیز درگیر کرد باعث شده که بیشتر رای دهندگان نظرشان به سمت بایدن جلب شود.

میزان حمایت از بایدن در بین رای دهندگانی که عنوان تصمیم خود را نگرفته بودند از سپتامبر (شهریور) تاکنون ۵ درصد افزایش داشته است.

گاردین نوشت: معاون رئیس جمهوری پیشین آمریکا اکنون در موضوعاتی همچون مراقبت های بهداشتی، تبعیض نژادی و اشتغال و حتی اقتصاد (۴۵ در مقابل ۴۳ درصد) که همواره عامل حمایت از ترامپ بوده جلو افتاده است.

شهرت ترامپ به عنوان یک تاجر موفق بواسطه تحقیقات روزنامه نیویورک تایمز درباره مسائل مربوط به مالیات او خدشه دار شده است.

در حالی که ترامپ بایدن را از نظر ذهنی زیر سوال برده است ۷۷ درصد رای دهندگان می گویند بایدن از نظر ذهنی در وضعیت بهتری قرار دارد و تنها ۴۸ درصد ترامپ ۷۴ ساله را در وضعیت ذهنی مناسب ارزیابی می کنند.

نظرسنجی گاردین از بین دو هزار و سه نفر از افراد بزرگسال آمریکایی (۱۸ ساله به بالا) و در بازه زمانی ۱۲-۸ اکتبر (۲۱- ۱۷مهر) انجام شده است.

این نظرسنجی نشان داده که نیمی از رای دهندگان آمریکایی نگران هستند که اگر ترامپ در انتخابات پیروز شود، کناره گیری نکند. دو سوم (۶۶ درصد) رای دهندگان به ترامپ نگران تقلب در انتخابات هستند.

رای دهندگان آمریکایی اعتماد بیشتری به بایدن دارند

نظرسنجی جدید ای بی سی نیوز و روزنامه واشنگتن پست نیز نشان می دهد که درصد بیشتری از آمریکایی ها به مدیریت شیوع ویروس کرونا توسط نامزد دموکرات آمریکا اعتماد دارند. این نتایج نشان داده که ۵۵ درصد پاسخ دهندگان اعتماد بیشتری به بایدن برای مدیریت این همه گیری دارند و فقط ۳۸ درصد درباره این موضوع به ترامپ اعتماد دارند.

 نظرسنجی این دو مرکز از طریق تلفنی و به زبان های انگلیسی و اسپانیایی و از ۸۷۹ نفر از رای دهندگان واجد شرایط از جمله ۷۲۵ نفر از رای دهندگان احتمالی و در بازه زمانی ۹-۶ اکتبر (۱۸-۱۵ مهر) انجام شده است.

این نتایج نشان داد که بعد از تشخیص ابتلای ترامپ به کووید-۱۹ دو سوم از رای دهندگان واجد شرایط می گویند وی نتوانسته اقدامات احتیاطی مناسب را بکار بندد و ۶۲ درصد درباره آنچه که او درباره کنترل این ویروس می گوید اعتمادی ندارند و با گذشت هشت ماه از شیوع ویروس فقط ۲۱ درصد می گویند که این ویروس در دولت ترامپ تحت کنترل در آمده است.

این نتایج نشان داد ۵۸ درصد آمریکایی عملکرد ترامپ در همه گیری کرونا را قبول ندارند و این نظر از ماه ژوئیه(تیر) تاکنون اساسا تغییری نکرده است.

نظرسنجی دانشگاه مانموث نیوجرسی در بازه زمانی ۳۰ سپتامبر تا ۴ اکتبر(۱۳-۹ مهر) با مشارکت ۵۰۰ نفر از رای دهندگان واجد شرایط از ساکنان پنسیلوانیا نشان می دهد که در کل ۵۲ درصد از رای دهندگان پنسیلوانیایی به بایدن در کنترل همه گیری کرونا اعتماد دارند و فقط ۳۲ درصد عملکرد ترامپ را بهتر ارزیابی می کنند.

نظرسنجی ها اختلاف پیشتازی بایدن در مقابل ترامپ را در پنسیلوانیا که یکی از ایالت های چرخشی کلیدی در آمریکا است ۱۲ درصد اعلام کرده اند.

ویروس کرونا تاکنون بیش از ۳۷ میلیون نفر را در سراسر جهان مبتلا کرده است که شامل بیش از ۷ میلیون نفر در آمریکا است.

اکثریت قاطع آمریکایی های هندی تبار از بایدن حمایت می کنند

نتایج نظرسنجی جدید نشان می دهد که کامالا هریس معاون بایدن  تنها دلیلی نیست که بیشتر هندی تبارها در آمریکا از بایدن حمایت می کنند. به گفته یک تامین کننده مالی دموکرات ها این قشر از جامعه آمریکا حتی با وجود منافع اقتصادی دولت ترامپ، همچنین از حملات مکرر رئیس جمهوری آمریکا مهاجران و رنگین پوستان خسته شده اند.

با وجودی که حدود دو میلیون رای دهنده آمریکایی هندی تبار کمتر از یک درصد از رای دهندگان را تشکیل می دهند آنها رای دهندگانی هستند که هر دو حزب اصلی در آمریکا به دنبال جلب حمایت آنها هستند. جمعیت هندی تبارهای آمریکا دو برابر ثروتمندتر و دارای تحصیلات  کارشناسی و بالاتر هستند.

این نظرسنجی را موسسه یوگاو به عنوان بخشی از تحقیقات اندیشکده صلح بین المللی کارنگی، دانشگاه جان هاپکینز و دانشگاه پنسیلوانیا انجام داده است.

پیروزی بایدن بر اساس  نظرسنجی دو منبع افکار سنجی که در سال ۲۰۱۶ پیروزی ترامپ را درست پیش بینی کرده بود

تارنمای یورو نیوز نوشت:  نظرسنجی که چهار سال پیش برخلاف بسیاری از نظرسنجی‌های آن زمان، پیروزی ترامپ را پیش‌بینی کرده بودند، این‌ بار برای این دوره از انتخابات به یافته‌های دیگری رسیده‌اند.

نظرسنجی‌های اینوسترز بیزینس دیلی- تکنومتریکا (IBD/TIPP) و همچنین نظرسنجی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی- لس‌ آنجلس تایمز (USC/LA Times) در سال ۲۰۱۶ هر دو پیروزی ترامپ را پیش‌بینی کرده بودند که محقق شد.

یک روز قبل از انتخابات سال ۲۰۱۶ نظرسنجی اینوسترز بیزینس دیلی- تکنومتریکا نشان داد که ترامپ با دو درصد اختلاف هیلاری کلینتون را شکست می‌دهد، از سوی دیگر دانشگاه کالیفرنیای جنوبی- لس‌آنجلس تایمز نیز با انجام نظرسنجی جداگانه‌ ای، اختلاف ۳.۲ درصدی پیشتازی ترامپ را پیش‌بینی کرده بود.

هیلاری کلینتون در نهایت در آرای عمومی ۲.۱ درصد بیشتر از دونالد ترامپ رای آورد اما در کالج الکترال شکست خورد.

در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آرای عمومی تعیین کننده نیست. در اغلب ایالت ‌ها هر کدام از نامزدها که بیشترین رای را کسب کند، آرای الکترال آن ایالت را نیز به دست می‌آورد. هر کدام از نامزدها که بتواند اکثریت آراء را در کالج الکترال (۲۷۰ رای) به دست آورد پیروز نهایی انتخابات خواهد بود.

با گذشت  چهار سال، این دو نظرسنجی بار دیگر تکرار شده است و این‌ بار نتایج نشان می‌دهد که ترامپ بازنده انتخابات است.

طبق نظرسنجی ۱۲ اکتبر ۲۰۲۰ (۲۱ مهر) اینوسترز بیزینس دیلی- تکنومتریکا ترامپ با فاصله ۸.۵ درصدی از بایدن شکست می‌خورد. نظرسنجی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی نیز نشان می‌ دهد که بایدن با فاصله ۱۳ درصدی از دونالد ترامپ پیش است. این‌بار لس‌آنجلس تایمز در انجام این نظرسنجی با دانشگاه کالیفرنیای جنوبی مشارکت نداشته است.

اینوسترز بیزینس دیلی- تکنومتریکا در گزارش ۱۲ مهر خود اشاره کرده اند که طبق آخرین نظرسنجی مشترک این دو نهاد، حمایت از بایدن در حال حاضر در میان رای‌دهندگان بیشتر از هیلاری کلینتون در سال ۲۰۱۶ است. این دو نهاد تاکید کردند که طبق نظرسنجی‌ هایی که انجام داده بودند، حمایت از کلینتون چهار سال پیش در هفته‌های نهایی منتهی به انتخابات ۴۵ درصد بود.

نظرسنجی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی نیز نشان می‌دهد که جو بایدن از اواخر ماه اوت (مرداد-شهریور) تاکنون در بدترین وضعیت نیز دست‌کم هشت درصد از ترامپ فاصله داشته و پیشتاز بوده است. این درحالی است که چهار سال پیش این نهاد در نظرسنجی‌های خود پیشتازی و پیروزی ترامپ را پیش‌بینی کرده بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =

سرخط اخبار جهان