موتورخانه‌های منازل در استان فارس رایگان سرویس می‌شوند

شیراز - ایرنا- هدر رفت انرژی در موتور خانه های منازل را دست کم نگیرید ، بر اساس آمارهای منتشر شده در این موتور خانه‌ها حدود ۵۰ درصد انرژی هدر می رود ، شرکت گاز استان فارس برای جلوگیری از هدر رفت انرژی اکنون سرویس رایگان موتور خانه‌های منازل را در سطح استان کلید زده است.

مدیرعامل شرکت گاز استان فارس روز چهارشنبه اعلام کرد : با آغاز اجرای طرح بهینه‌سازی مصرف انرژی موتورخانه‌ها با هدف صرفه‌جویی در مصرف گاز طبیعی، موتورخانه‌های مجتمع های مسکونی و تجاری به صورت رایگان سرویس می شوند.

غلامعباس حسینی از مشترکین گاز که دارای موتورخانه مرکزی هستند خواست با با مراجعه به سایت شرکت ملی گاز ایران به نشانی www.nigc.ir و انتخاب گزینه طرح بهینه‌سازی مصرف انرژی اقدام به ثبت درخواست خود نمایند.

حسینی افزود : طرح بهینه‌سازی مصرف انرژی در بخش گاز برای مشترک رایگان بوده و هزینه های بهینه‌سازی موتورخانه شامل تنظیم مشعل های موتورخانه ، نصب رسوب گیر وعایق کاری پس از انجام اصلاحات به وسیله شرکت های مجری و کنترل های لازم توسط شرکت ملی گاز ایران پرداخت خواهد شد.

وی ادامه داد : همچنین شرکت های مجری که دارای رتبه یک تا پنج تاسیسات از سازمان برنامه و بودجه و یا تاییدیه از صنف شوفاژ کاران هستند می توانند با مراجعه به سایت شرکت ملی گاز ایران به نشانی www.nigc.ir و انتخاب گزینه طرح بهینه‌سازی مصرف انرژی نسبت به به ثبت درخواست خود اقدام کنند.

مدیرعامل شرکت گاز فارس تاکید کرد : بهینه سازی سوخت جز اولویت‌های اصلی شرکت ملی گاز است و تلاش می‌کنیم که موتورخانه‌های منازل را که مصرف زیادی دارند، بدون اعمال هزینه اضافی برای مردم به گونه‌ای اصلاح کنیم که مصرف گاز ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش پیدا کند.

این طرح برای مجتمع های مسکونی بزرگ که سیستم بهره برداری و تعمیر و نگهداری دارند قابلیت ، صرفه اقتصادی بیشترو نتیجه مطلوب تری دارد .

به گفته کارشناسان ، ُسیستم کنونی موتورخانه‌ها، حدود ٥٠ درصد تلفات انرژی دارد که اجرای برخی راهکارها در موتورخانه‌ها، حداقل ٣٠ درصد صرفه جویی به همراه خواهد داشت؛ باقی تلفات انرژی نیز مربوط به کارکرد پایین سوخت و انتقال حرارت در مشعل و بویلر است که با جایگزینی فناوری های جدید مانند بویلر چگالشی، این میزان اتلاف نیز کاهش می‌یابد.

روغن کاری پمپ، یاتاقان و موتور ، تنظیم میزان فشار گاز در دیگ آب گرم ، بازرسی تسمه فن، دریچه تخلیه هوا، سیستم سوخت ، پایش امنیت سیستم گاز رسانی و چک کردن فیلترها و اتصالات مکانیکی و برقی دستگاه ، عایق کاری لوله های انتقال آب و دیگ بخار در موتورخانه از جمله راهکارهای  جلوگیری از هدر رفت گرما است .

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها