روسیه: نگران انتقال تروریست‌ها از سوریه به قره‌باغ هستیم

تهران- ایرنا - وزیر دفاع روسیه در تماس تلفنی با همتای ترک خود از انتقال تروریست‌های سوریه به قره باغ ابراز نگرانی کرد و وزیر دفاع ترکیه هم تاکید کرد که باکو را برای بازپس گیری اراضی خود کمک خواهد کرد.

به گزارش روز سه شنبه  ایرنا به نقل از آناتولی ، «خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه دوشنبه شب با «سرگئی شویگو» همتای روسی خود تماس تلفنی برقرار کرده و با وی درباره تحولات مربوط به قره باغ بحث و گفت‌وگو کرد.
وزارت دفاع ترکیه در این خصوص بیانیه‌ای صادر و اعلام کرد که دو طرف در این تماس تلفنی در رابطه با درگیری‌های جمهوری آذربایجان و ارمنستان رایزنی کردند.
در ادامه بیانیه آمده که آکار در گفت‌وگوی تلفنی با شویگو بر لزوم اخراج نیروهای ارمنستان از خاک آذربایجان تاکید کرد.
وزیر دفاع ترکیه افزود: این ارمنستان است که باید آتش بس را در قره باغ آغاز کند؛ به خصوص اینکه این کشور به غیرنظامیان حمله و آتش بس را نقض کرده است.
آکار با تاکید بر لزوم عقب نشینی فوری ارمنستان از قره باغ گفت: آذربایجان نمی‎تواند ۳۰ سال دیگر منتظر باقی بماند. آنکارا از باکو برای کنترل مجدد برای اراضی خود حمایت خواهد کرد.
از سوی دیگر، یک مسئول وابسته به وزارت دفاع روسیه امروز، سه شنبه در یک نشست خبری به گفت‌وگوی تلفنی دیشب شویگو با آکار اشاره کرد و به نقل از وزیر دفاع روسیه گفت: ما نگران انتقال تروریست ها از خاورمیانه  به قره باغ هستیم.
مقام مسئول وزارت دفاع روسیه افزود: روسیه نقش فعالی را در اجرای ابتکار عمل فدراسیون روسیه برای برقراری ثبات و امنیتی هرچه سریعتر در منطقه مورد مناقشه ناگورنو-قره باغ (قره باغ کوهستانی) خواهد داشت.
مسئول روسی تاکید کرد که هدف اصلی مسکو، توقف فوری درگیری‌ها در منطقه قره باغ و بازگشت باکو و ایروان به میز مذاکره است.

تنش بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره‌باغ کوهستانی در سال ۱۹۸۸ میلادی آغاز و در سال ۱۹۹۲ میلادی به درگیری‌های نظامی تبدیل شد.

بر اثر این درگیری نظامی هفت شهرستان جمهوری آذربایجان به تصرف نیروهای ارمنستانی درآمد.

در سال ۱۹۹۴ میلادی با میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا آتش‌بس میان طرفین برقرار شد، ولی تلاش‌های بین‌المللی برای حل مسالمت‌آمیز این مناقشه تا به حال نتیجه‌ای نداشت.

درگیری نظامی بین دو طرف آذری و ارمنی از ششم مهر ۹۹ آغاز شد و بر اساس اعلام مقام‌های جمهوری آذربایجان این کشور توانستبخشی از مناطق اشغالی خود را از تصرف ارامنه آزاد سازد.

وزرای امور خارجه آذربایجان و ارمنستان جمعه ۱۹ مهر با میانجیگری روسیه درباره برقراری آتش بس از ساعت ۱۲ روز شنبه ۲۰ مهر  به توافق رسیدند ولی ادامه درگیری نشان می‌دهد که این توافق چندان پایدار و جدی نبوده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =