رشد بلایای طبیعی؛ زنگ خطر برای ساکنان زمین

تهران - ایرنا - سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه ای به مناسبت روز جهانی کاهش خطر بلایای طبیعی، با اشاره به اینکه این بلایا بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر را از سال ۲۰۰۰ میلادی تاکنون به کام مرگ کشانده است، هشدار داد که پدیده های شدید جوی در اثر تغییرات آب و هوا، محرک اصلی دو برابر شدن بلایای طبیعی در ۲۰ سال گذشته بوده است.

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای رسمی سازمان ملل متحد، این سازمان با اشاره به اینکه بلایای طبیعی بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر را از سال ۲۰۰۰ میلادی تاکنون به کام مرگ کشانده است، اعلام کرد: پدیده های شدید جوی در اثر تغییرات آب و هوا، عامل اصلی دو برابر شدن بلایای طبیعی در ۲۰ سال گذشته است.

دفتر کاهش خطر بلایای سازمان ملل (UNSDIR) در گزارش منتشرشده به مناسبت روز جهانی کاهش خطر بلایای طبیعی (۱۳ اکتبر/ ۲۲ مهر) هشدار داد: طی بیست سال گذشته ( ۲۰۱۹-۲۰۰۰)، هفت هزار و ۳۴۸ بلایای طبیعی در جهان با هزینه حدود سه هزار میلیارد دلار ثبت شده است.

در این بی توجهی برخی دولت ها نظیر دولت کنونی آمریکا به اهمیت و حساسیت مسائل اقلیمی و خروج آنها از پیمان آب و هوایی پاریس حاکی از آن است که اگر وضعیت به همین شکل ادامه یابد، جهان در آینده شاهد وضعیت به مراتب اسفناک تری از لحاظ اقلیمی و بلایای طبیعی خواهد بود.

کووید ۱۹؛ هشدار دهنده خطرات محیط پیرامون

تارنمای رسمی سازمان ملل به نقل از «میزوتوری» نماینده ویژه دبیر کل این سازمان برای کاهش خطر بلایای طبیعی تصریح کرد: بحران شیوع کرونا نشان داد رهبران سیاسی و اقتصادی هنوز به جهان پیرامون خود گوش نسپاردند.

«میزوتوری» درکنفرانس مطبوعاتی که روز گذشته در مقر سازمان ملل در ژنو برگزار شد، بیان کرد: بحران کووید ۱۹ باعث آگاهی دولت ها و عموم مردم از خطرات محیط پیرامون خود شده است.

وی هشدار داد: اگر بحران شیوع کرونا تا این حد وحشتناک باشد؛ شرایط اضطراری آب و هوا می تواند حتی به مراتب بدتر باشد.

تارنمای رسمی سازمان ملل به نقل از پروفسور مرکز تحقیقات اپیدمیولوژی بلایای دانشگاه لوون بلژیک نوشت: گزارش منتشر شده سازمان ملل، مرتبط با بیست سال نخست قرن بیستم است و شامل خطرات اپیدمیولوژیکی مانند بیماری همه گیر کووید ۱۹ نمی شود؛ اما به روشنی سطح درد و رنج انسان ها و خسارات اقتصادی ناشی از ناتوانی در سازگاری با تغییرات آب و هوایی و همچنین کاهش انتشار گازهای گلخانه ای را نشان می دهد.

افزایش چشمگیر بلایای طبیعی در بیست سال گذشته

در ادامه این گزارش آمده است: روند صعودی بلایای طبیعی عمدتا با افزایش بلایای آب و هوایی مرتبط است؛ در حقیقت از سال ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۹ میلادی، سه هزار و ۶۵۶ مورد بلایای طبیعی ثبت شده که این رقم طی سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۹ میلادی به شش هزار و ۶۸۱ مورد افزایش یافته است.

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل برای کاهش خطر بلایای طبیعی افزود: تخریب عمدی؛ تنها نتیجه ای است که می توان هنگام بررسی بلایایی که طی بیست سال گذشته رخ داده است، به آن دست یافت. نمونه بارز این حوادث شدید جوی، سیل و طوفان است که طی دو دهه گذشته دو برابر شده است.

این گزارش همچنین به افزایش قابل توجه دیگر پدیده های جوی از جمله خشکسالی، آتش سوزی جنگل ها و افزایش دما اشاره دارد؛ حوادث ژئوفیزیکی، از جمله زمین لرزه و سونامی، که باعث مرگ افراد بیشتری نسبت به دیگر خطرات طبیعی بررسی شده در این گزارش شده، همچنین افزایش یافته است.

سازمان ملل با ابراز نگرانی از افرایش موج گرما در دهه پیش رو، افزود: اگر این سطح از افزایش پدیده های شدی جوی طی بیست سال آینده تداوم داشته باشد؛ آینده بشر بسیار تیره و تاریک به نظر می رسد.

افزایش بی سابقه جانباختگان و آسیب دیدگان بلایای طبیعی

تارنمای رسمی سازمان ملل گزارش داد: از نظر اقتصادی، هزینه های بلایای طبیعی از سال ۲۰۰۰ میلادی تاکنون، حدود ۳ هزار میلیارد دلار ارزیابی شده است. کشورهای توسعه یافته بیشترین خسارات اقتصادی (۶۷ درصد) را متحمل می شوند که از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۹ میلادی بالغ بر ۱.۹۹۰ میلیارد دلار ارزیابی شده؛ اما خسارات اقتصادی کمتری به کشورهای کمتر توسعه یافته وارد شده است.

این تارنمای خبری افزود: میزان مرگ و میر از ۱.۱۹ میلیون نفر در بازه زمانی ۱۹۹۹-۱۹۸۰ به ۱.۲۳ میلیون نفر در بازه زمانی ۲۰۱۹- ۲۰۰۰ افزایش یافته است؛ همچنین تعداد افراد آسیب دیده از بلایای طبیعی از ۳.۲۵ میلیارد نفر به ۳.۹ میلیارد نفر افزایش یافته است.

سالهای ۲۰۰۴، ۲۰۰۸ و ۲۰۱۰ میلادی با بیش از دویست هزار کشته در هر سال، به عنوان ویران کننده ترین سال ها رقم خورد؛  سونامی سال ۲۰۰۴ اقیانوس هند با بیش از ۲۲۰ هزار قربانی، به عنوان مرگبارترین سال ثبت شد. دومین رویداد مهم در سال ۲۰۱۰ رخ داد، زمانی که زلزله منجر به کشته شدن بیش از دویست هزار نفر و زخمی شدن بیش از سیصد هزار نفر در هائیتی شد. در سال ۲۰۰۸ نیز، طوفان منجر به کشته شدن حدود ۱۳۸ هزار نفر در میانمار شد.

افزون بر آن، در این گزارش آمده است  که میانگین نرخ مرگ و میر در جهان از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۹ نزدیک به ۶۰ هزار نفر در سال بوده است.

همچنین کشورهای در حال توسعه ۲۳ درصد از کل مرگ و میرهای ناشی از بلایا را دربرمی گیرند، به رغم اینکه کمتر از ۱۰ درصد از جمعیت جهان را تشکیل می دهند.

تارنمای رسمی سازمان ملل به نقل از نماینده ویژه دبیرکل این سازمان برای کاهش خطر بلایای طبیعی خاطرنشان کرد: اقدامات عملی بسیاری وجود دارد که می تواند بار خسارات ناشی از بلایا را کاهش دهد؛ چرا که جهان باید به مدت طولانی با پیامدهای کنونی تغییرات آب و هوایی زندگی کند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =