۲۸ مهر ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۵۲
کد خبرنگار: 1459
کد خبر: 84074134
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

۳۵۲ شرکت فناور در پارک علم و فناوری گیلان فعالیت می کنند

رشت - ایرنا - رئیس پارک علم و فناوری گیلان گفت: هم اکنون ۳۵۲ شرکت و هسته فناور در مجموعه پارک علم و فناوری گیلان مستقر هستند و حدود یک هزار و ۲۰۰ نفر از جمله جوانان متخصص در این واحدهای فناور در حال فعالیت هستند .

 علی باستی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با تاسیس پارک علم و فناوری در این استان از سال ۸۱ تاکنون ۹۸۰ واحد و شرکت فناور در این پارک پذیرش شده است.

وی با بیان اینکه فلسفه پارک علم و فناوری این است که فارغ التحصیلان دانشگاهی با ایده های ناب و خلاق وارد پارک شده و پس از خروج از پارک برای تاسیس شرکت اقدام کنند، عنوان کرد : شرکت های فناور و دانش بنیان با ارزش افزوده که دانش برای آنان ایجاد می کند، در توسعه استان و کشور مهم هستند.

وی با بیان اینکه درآمد واحدهای فناور در سال گذشته حدود ۸۵۰ میلیارد ریال بوده، اضافه کرد: پارسال شرکت های فناور در گیلان ۳۵۲ هزار یورو صادرات داشته اند.

 وی با اشاره به فعالیت ۱۴ مرکز رشد و نوآوری در سطح استان گیلان اظهار داشت: تعدادی از این شرکت ها با دانشگاه مشترک هستند که از حمایت های پارک علم و فناوری بهره می برند.

باستی در ادامه با بیان اینکه سال گذشته اولین مرکز نوآوری صنایع خلاق در گیلان راه اندازی شد، خاطر نشان کرد: در این مرکز از ایده های خلاقانه "صنایع خلاق" در زمینه های مختلف از جمله سینما، تولید محتوی، رسانه، نشر، میراث فرهنگی و هنری ، بازیهای یارانه ای ، فناوری اطلاعات و غیره حمایت می شود.

وی با اشاره به راه اندازی اولین فضای کار اشتراکی در گیلان در سال گذشته بیان داشت : در کسب و کارهای سنتی، آنهایی موفق هستند که وسعت و نیروی انسانی بیشتری داشته باشد اما فضای کار اشتراکی مفهومی جدید در کسب و کارهای نوین است چنانکه در کسب و کارهای نوین ارزشی که هر کسب و کار می‌تواند ایجاد کند، اهمیت دارد.

وی اضافه کرد: بسیاری از افراد علاقه دارند که برای انجام کسب و کارهای نوین ، حداقل فضا و امکاناتی مهیا باشدکه راه اندازی بخش اول فضای کار اشتراکی در این استان نیز در همین راستا انجام شده ضمن اینکه این فضا از امکاناتی از جمله میز و تجهیزات اداری، تلفن، فکس، اینترنت و غیره برخوردار است.

رئیس پارک علم و فناوری گیلان با اشاره به فعالیت صندوق نوآوری و شکوفایی در استان بیان داشت: صندوق پژوهش و فناوری گیلان آذرماه سال گذشته فعال شد اما در تیرماه امسال با حضور دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به طور رسمی آغاز به کار کرد.

وی اظهار داشت: صندوق پژوهش و فناوری غیردولتی گیلان موسسه مالی و اعتباری خصوصی است که ۴۶ درصد سهامداران آن دانشگاه گیلان، پارک علم و فناوری و دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی گیلان هستند و ۵۴ درصد سهام نیز در اختیار شرکت های سرمایه گذاری خصوصی قرار دارد.

باستی خاطر نشان کرد: شناسایی و ارزیابی شرکت های فناور مستقر در پارک برای معرفی به صندوق نوآوری و شکوفایی، ارایه خدمات مشاوره ای به شرکت ها، موسسات و فعالیت های دانش بنیان در خصوص اعطای کمک بلاعوض ، یارانه و تسهیلات کوتاه مدت و بلند مدت و ارایه خدمات ضمانت نامه ای به صورت مستقیم و غیرمستقیم از فعالیت های صندوق نوآوری و شکوفایی است.

رئیس پارک علم و فناوری استان گیلان اضافه کرد: تمامی شرکت ها و موسساتی که از سوی کارگروه ارزیابی و تشخیص و صلاحیت شرکت ها و موسسات دانش بنیان تاییدیه دانش بنیانی برای محصول یا محصولات خود دریافت کنند، مشمول حمایت های صندوق نوآوری و شکوفایی می شوند.

وی در بخش دیگری از این گفت و گو اظهار داشت: پارک های علم و فناوری ، نهادی اجتماعی و جایگاهی برای توسعه نوآوری های دانش محور از طریق مساعدت در تشکیل و تقویت بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط است که بخشی از راهبرد اندیشمندانه و هماهنگ برای توسعه ملی محسوب می شوند.

باستی با بیان اینکه امروز پارک های علمی، تحقیقاتی و فناوری نقش بسیار عمده ای در پیشبرد اقتصاد جهان ایفا می کند،گفت: این مجموعه ها علاوه بر امکان فعالیت شرکت های کوچک و متوسط دانش محور و کارآفرین در یک محیط اقتصادی، بستر لازم را برای انتقال و توسعه فناوری تولید با ارزش افزوده بالا ، جذب سرمایه گذاری خارجی و ورود کارآفرینان و واحدهای صنعتی به بازارهای جهانی را فراهم می کند.

پارک علم و فناوری گیلان بر مبنای مصوبه شورای گسترش آموزش عالی از شهریور ۸۱ فعالیت اجرایی خود را آغاز کرد و پس از دریافت مجوز تاسیس مرکز رشد فناوری اطلاعات و ارتباطات گیلان "به عنوان اولین ساختار حمایتی" در دی ماه ۱۳۸۱ و تمهید امکانات نرم افزاری و سخت افزاری مرکز رشد، تصویب اساسنامه و تشکیل شورای تخصصی مرکز رشد با پذیرش ۱۴ شرکت در مرحله مقدماتی در پنجم مهرماه ۱۳۸۲ آغاز به کار کرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha