پیام تسلیت رؤسای مراکز دانشگاهی به مناسبت درگذشت استاد پیشکسوت عرصه پزشکی

تهران- ایرنا- رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران و همچنین رئیس دانشکده پزشکی تهران درگذشت استاد پیشکسوت گروه آموزشی بیماری‌های داخلی و فوق تخصص ریه دانشکده پزشکی را تسلیت گفتند.

به گزارش ایرنا از دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر عباسعلی کریمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران روز دوشنبه درگذشت استاد پیشکسوت گروه آموزشی بیماری‌های داخلی و فوق تخصص ریه دانشکده پزشکی را تسلیت گفت.

در این پیام آمده است: خبر درگذشت همکار ارجمند و دلسوز جناب آقای دکتر کاظم آملی، استاد پیشکسوت گروه آموزشی بیماری‌های داخلی و فوق تخصص ریه دانشکده پزشکی موجب تأسف و تألم گردید.
کریمی در این پیام بیان کرده است: فقدان این استاد ارزشمند را که سالیان متمادی در امر پژوهش، تحقیق و آموزش اساتید و پزشکان متخصص و فوق تخصص و همچنین درمان بیماران دردمند فعالیت داشتند، به خانواده ایشان، شاگردان پرتلاش و دانشگاهیان گرامی، خصوصا همکاران ایشان در دانشکده پزشکی و مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) تسلیت عرض نموده و از خداوند منان برای آن استاد فقید، غفران و رحمت واسعه الهی و برای خانواده گرامی، همکاران و شاگردان آن مرحوم صبر و اجر مسئلت می‌نمایم.

همچنین دکتر شهریار نفیسی رئیس دانشکده پزشکی تهران، در پیامی درگذشت دکتر کاظم آملی را تسلیت گفت.
در این پیام آمده است: یک عمر تلاش عالمانه و متعهّدانه استاد فقید و عالیقدر مرحوم آقای دکتر کاظم آملی در عرصه پزشکی و تحقیق در خصوص بیماریهای ریه همراه با کوشش‌های خالصانه و بی بدیل ایشان در تربیت دانشجویان، یادگارهای ماندگار این استاد فرهیخته در حافظه علمی و دانشگاهی کشور است که همیشه زنده خواهد ماند.
در این پیام آمده است: مصیبت فقدان این استاد وارسته را به جامعه پزشکی و علمی بویژه خانواده ایشان تسلیت گفته و از خداوند بزرگ برای آن فقید سعید غفران و رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان معزا صبر و اجر مسالت دارم.
پیکر دکتر «کاظم آملی» استاد پیشکسوت دانشگاه علوم پزشکی تهران که دیشب درگذشت، امروز از بیمارستان امام خمینی (ره) تشییع شد و در بهشت زهرا (س) به خاک سپرده شد.
این استاد پیشکسوت پزشکی که کاشف بیماری‌های ناشناخته «ریوی» در کشور و موسس بخش ریه بیمارستان امام خمینی(ره) بود، فرزند مرحوم آیت الله شیخ محمدتقی آملی بود و از استادان پیشکسوت پزشکی بود که سال ۶۴ از دانشگاه علوم پزشکی تهران موفق به کسب رتبه استادی شده بود.
آملی تحصیلات عالی خود را از دانشکده پزشکی تهران آغاز کرد و در سال ۱۳۳۰ فارغ‌التحصیل شد و ابتدا در دانشگاه تازه تاسیس مشهد مشغول به تدریس علوم پایه شد؛ سپس به تهران بازگشت و در دانشگاه تهران مشغول به تدریس شد.
شناسایی بیماری‌های ناشناخته «ریه» در ایران مانند سالکویدوز و بیماری‌های آندرسیسیول ریه از جمله فعالیت‌های تحقیقاتی دکتر آملی است. 
همچنین ارایه مقالات در مجلات داخلی و خارجی و شرکت در کنگره‌های بین‌المللی و داخلی جزو برنامه‌های عادی و متداول وی قرار دارد. 
پزشک نمونه کشور در سال ۱۳۸۰، عضویت در جامعه توراسیک آمریکا از سال ۱۳۶۷، عضویت در کالج اروپایی ریه سوئیس (ERS) از سال ۱۳۷۰ و تألیف کتاب سل ریه در سال ۱۳۵۲ از دیگر سوابق دکتر آملی است.

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha