کشاورزان کاشانی برای بارندگی خوب منتظر زمستان بمانند

کاشان- ایرنا- رئیس اداره هواشناسی کاشان گفت: بر اساس پیش‌بینی‌ها پاییز امسال بارندگی در این شهرستان خوب نخواهد بود اما در زمستان بارندگی خوب است.

به گزارش ایرنا، عباس ارغوانی روز دوشنبه در نشست شورای حفاظت از منابع آب شهرستان کاشان افزود: دمای هوا امسال نسبت به سال گذشته سردتر خواهد بود و کشاورزان باید نگهداری محصولات خود را مدیریت کنند.

وی با اشاره به تغییر اقلیم در شهرستان‌های کاشان و آران بیدگل از منطقه‌ای گرم و خشک به خشک مرکزی، اظهار داشت: کشاورزان می‌توانند با این اقدام مهم، سوخت مورد نیاز را دریافت کنند.

رئیس اداره هواشناسی کاشان یادآور شد: دمای حداقلی این منطقه کویری در فصول سرد سال حتی از مناطق کوهستانی نیز سردتر است.

به گفته وی، میزان بارندگی در شهرستان کاشان از ابتدای سال زراعی (مهرماه) تا کنون ۲ میلی‌متر و این رقم در مدت مشابه سال گذشته صفر بوده است.

نگرانی از اضافه برداشت چاه‌های آب مجاز وجود ندارد

مدیر جهاد کشاورزی کاشان نیز در این نشست گفت: با توجه به مدیریت، نظارت و رصدی که اداره منابع آب این شهرستان بر روی چاه‌های کشاورزی دارد، برداشت آب اضافی از آنها غیرممکن شده است و جای هیچ نگرانی نیست.

رضا مظلومی افزود: طرح شاید مشکلاتی به همراه داشته باشد، اما محسوس نیست؛ چون آب قابل برنامه‌ریزی برای همه این شهرستان تعریف شده است و چاه‌های مجاز بیش از میزان تعیین شده، نمی‌توانند آب برداشت کنند.

وی با اشاره به تدبیر وزارت نیرو برای آب‌های قابل برنامه‌ریزی در کشور افزود: سازمان تحقیقات کشاورزی استان اصفهان با هدف بهره‌وری آب از ۲ سال پیش با یک گروه ۵۰ نفره در حال مطالعه الگوی کشت در نقاط مختلف این استان منجمله در سطح دهستان‌ها است.

به گفته مدیر جهاد کشاورزی کاشان، در این طرح با توجه به آب قابل برنامه‌ریزی و اقلیم هر منطقه الگوی کشت متناسب به کشاورزان آن معرفی می‌شود.

وی اضافه کرد: این طرح هم اکنون با نظارت کارشناسان شهرستانی و سازمان در حال بازنگری و مشاوره است و احتمال می‌رود تا پایان سال سطح زیر کشت هر شهرستان تا سطح دهستان مشخص شود.

آب با توجه به منابع عادلانه بین کشاورزان توزیع شود

فرماندار ویژه کاشان گفت: با توجه به میزان منابعی که در  اختیار داریم، آب باید عادلانه بین کشاورزان این شهرستان توزیع شود تا همه بتوانند از آن استفاده کنند.

علی‌اکبر مرتضایی افزود: وضعیت کمبود آب در کشور و همچنین شهرستان کاشان موجب پائین رفتن سطح سفره‌های آب‌ زیرزمینی و کاهش کیفیت آن شده است که کشاورزان نیز باید ضمن تغییر الگوی کشت، نسبت به کاشت گیاهان کم‌ آب‌بر از جمله پسته در این منطقه اقدام کنند.

به گزارش ایرنا، تشکیل کارگروه ساماندهی آب‌انبارها و ستاد کشت گیاهان گلخانه‌ای از جمله مصوبه‌های این نشست شورای حفاظت از منابع آب شهرستان کاشان بود.

بر اساس آخرین آمارها ۳۵۰ حلقه چاه آب عمیق با مصرف کشاورزی، ۹۲ حلقه چاه آب آشامیدنی شهری و ۴۸ حلقه آب آشامیدنی روستایی در شهرستان کاشان فعال است و معیشت ۷۵ هزار نفر در محدوده دشت ممنوعه کاشان به فعالیت‌های مرتبط با بخش کشاورزی بستگی دارد.

حدود ۶ هزار و ۳۰۰ هکتار زمین زراعی و ۹ هزار هکتار باغ و گلخانه در کاشان وجود دارد و میانگین بلند مدت بارش سال‌های زراعی از سال ۱۳۴۵ تا کنون در این شهرستان افزون بر ۱۰۰ میلی‌متر بوده است.

شهرستان کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۸ هزار نفر، در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =