راکت قدیمی، مهمان ناخوانده فضایی به زمین بازگشت

تهران - ایرنا - چندی قبل با استفاده از تلسکوپی در هاوایی شیئی مرموز و ناشناخته با این تصور که یک جرم فضایی در حال نزدیک شدن به زمین است، مشاهده شد. مطالعات نشان داد این شی راکتی قدیمی از یک ماموریت ناموفق فرود روی ماه بوده است.

به گزارش روز دوشنبه پایگاه خبری ساینس‌دیلی، محققان با استفاده از یک تلسکوپ مشاهده کردند که این شی مرموز و ناشناخته در حال نزدیک شدن به سیاره زمین است. متخصصان ناسا با مطالعه این جرم که رسما ۲۰۲۰ SO نام داشت، بالاخره دریافتند شئی که تصور می‌شد یک جرم فضایی در حال نزدیک شدن به زمین است، در واقع یک راکت قدیمی از یک ماموریت ناموفق فرود روی ماه بوده که پس از ۵۴ سال راه بازگشت خود را به زمین یافته است.
به گفته متخصصان ناسا، این جرم بخش بالایی راکت سنتورا است که در سال ۱۹۶۶ میلادی کاوشگر Surveyor ۲ ناسا را به سطح ماه رساند اما به دلیل نقص فنی یکی از موتورهای این کاوشگر، فرود آن روی سطح ماه موفقیت‌آمیز نبود و سقوط کرد. راکت آن نیز از کنار ماه عبور کرد و به عنوان بخشی از زباله‌های فضایی در مدار خورشید به گردش درآمد.
بر اساس تخمین محققان، طول این جرم ۸ متر و عرض آن ۳ متر است. آنچه توجه محققان را جلب کرده این است که مدار گردش آن به دور خورشید، تقریبا مشابه مدار زمین است. همچنین این راکت در همان صفحه‌ای قرار دارد که زمین روی آن در حال گردش است و با سرکت ۲ هزار و ۴۰۰ کیلومتر بر ساعت در حال نزدیک شدن به زمین است.
با نزدیک شدن این جرم به زمین، محققان درک بهتری از مسیر حرکت، سرعت و ماهیت آن به دست می‌آورند و در صورتی که این جرم واقعا بقایای یک راکت باشد، نحوه حرکت آن با اجرام فضایی متفاوت خواهد بود، مگر این که تحت تاثیر نیروهای خارجی قرار گیرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =