دستمزد منطقه‌ای با حداقل مزد تناقض ندارد

تهران - ایرنا - کارشناس حوزه کار گفت: دستمزد منطقه‌ای تناقضی با حداقل مزد ندارد و شرط اجرایش این است که حداقل نیازهای خانواده‌ها در مناطق مختلف تامین شود.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، بحث درخصوص مزد منطقه‌ای موضوعی است که در ادوار مختلف در کشور مطرح می‌شود و مخالفان و موافقان درباره اجرای آن سخن می‌گویند.  
البته در دو مرحله قبل و بعد از انقلاب اسلامی تصمیماتی در مورد مزدهای متفاوت برای مناطق و یا قراردادهای موقت و دائم گرفته شد. اما به این دلیل اینکه پیامدهای اقتصادی و اجتماعی بررسی نشده بود موجب نارضایتی کارگران قرار گرفت و براساس تصمیم شورای عالی کار مجدداً تصمیم به تعیین، حداقل مزد ملی گرفته شد.
اواسط مهرماه معاون روابط کار وزارت تعاون اعلام کرد که با همکاری مؤسسات پژوهشی تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تحقیقات در زمینه تعیین حداقل مزد بر اساس صنایع و مناطق آغاز شده است.
«حمید حاج اسماعیلی» کارشناس حوزه کار روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا درخصوص ابعاد اجرای مزد منطقه‌ای اظهارداشت: مزد منطقه‌ای،  بحث حاشیه‌ای است و زیرساخت‌های لازم برای اجرای آن در کشور فراهم نیست.  
وی ادامه داد: دستمزد چالش جدی است و مشکلات اساسی در این زمینه وجود دارد که باید به آنها پرداخته شود.  
این کارشناس معتقد است باید در بحث مزد منطقه‌ای و اجرای آن در کشور پژوهش‌های لازم توسط مرکز پژوهشگاهی مجلس، دانشگاه‌ها، دبیرخانه شورای عالی کار و مرکز ملی بهره‌وری انجام شود و علاوه بر آن از تجربه دیگر کشورها نیز استفاده شود.  
وی با بیان اینکه زیرساخت‌های لازم برای اجرای مزد منطقه‌ای در کشور وجود ندارد، افزود: باید زمانی مزد منطقه‌ای مطرح شود که بخش خصوصی واقعی شکل بگیرد در حالی‌که هم اکنون  ۸۵ درصد اقتصاد کشور در اختیار دولت است.  
حاج اسماعیلی یکی دیگر از زیرساخت‌های لازم برای اجرای مزد منطقه‌ای را ثبات در عرصه اقتصاد بیان کرد و گفت: در شرایط کنونی که کشور در وضعیت خاص اقتصادی به لحاظ شیوع بیماری کرونا و تحریم‌ها قرار دارد و بازار کار شرایط متمرکز به لحاظ اقتصادی ندارد، بنابراین امکان اجرای مزد منطقه‌ای وجود ندارد.  
وی اضافه کرد: عرضه و تقاضا در بازار کار متوازن نیست بنابراین در شرایطی که نیروی کار زیاد است کارفرمایان افراد با دستمزد پایین را جذب می‌کنند.  
این کارشناس حوزه کار، تشکیل تشکل‌های کارگری در موضوع دستمزد منطقه‌ای را ضروری دانست و گفت: در حال حاضر به دلیل نبود تشکل‌های کارگری منسجم و مکانیسم‌های ضعیف در رعایت حداقل دستمزد، مشکل داریم و بسیاری از کارگاه‌های ما شناسنامه ندارند بنابراین چگونه می‌توانیم انتظار داشته باشیم که مزد منطقه‌ای اجرا شود.
حاج اسماعیلی گفت: بسیاری معتقدند که مزد منطقه‌ای با حداقل مزد تناقض دارد، اما باید بگویم که شرط لازم مزد منطقه‌ای تامین حداقل نیاز خانواده‌هاست و با توجه به اینکه هزینه زندگی در مناطق مختلف، متفاوت است باید تلاش کنیم که حداقل نیاز خانواده‌ها تامین شود.  
وی بیان کرد: ظرف ۵ سال آینده امکان اجرای دستمزد منطقه‌ای فراهم نیست و چنانچه شرایط عادی باشد می‌توان تلاش کرد که مقدمات اجرای مزد منطقه‌ای را فراهم کنیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha