ساعت کار آرامگاه فردوسی تثبیت شد

مشهد- ایرنا- مدیر پایگاه میراث فرهنگی توس گفت: ساعت کار مجموعه فرهنگی تاریخی آرامگاه فردوسی به منظور رفاه حال مردم و علاقه‌مندان بطور مشخص تثبیت شد.

احسان زهره‌وندی روز دوشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به استقبال علاقه‌مندان و دوستداران فرهنگ و ادب از حضور در این مجموعه در پی خاکسپاری پیکر استاد محمدرضا شجریان، ساعت فعالیت کاری این مجموعه فرهنگی بطور ثابت از هشت صبح تا ۱۷ عصر خواهد بود.

وی در ادامه همچنین گفت: از صبح امروز ۲۱ مهر ماه همچون دیروز آرامگاه فردوسی شاهد حضور علاقه‌مندان و دوستداران مرحوم شجریان در این محل بود. 

مدیر پایگاه میراث فرهنگی توس افزود: با تثبیت ساعت کاری مجموعه آرامگاه فردوسی بیش از گذشته تلاش می‌شود اسباب رفاه حال مردم فراهم باشد. 

آرامگاه فردوسی در باغی مصفا به وسعت شش و نیم هکتار در ۲۰ کیلومتری شمال غربی مشهد در مسیری منشعب از جاده مشهد به قوچان که در سالیان اخیر "بلوار شاهنامه" نامگذاری شده قرار دارد.

این آرامگاه دارای بخش اداری، کتابخانه، سالن غذاخوری، موزه و نیز بقایایی از توس قدیم است و تندیسی از فردوسی به عنوان شاهکار هنری ابوالحسن خان صدیقی از مجسمه سازان مشهور در آن نصب شده است.
در محوطه درون باغ، آرامگاه فردوسی و مهدی اخوان ثالث شاعر نامدار معاصر قرار دارد. 

پیکر مرحوم استاد محمدرضا شجریان، خسرو آواز ایران نیز روز شنبه این هفته در محوطه آرامگاه فردوسی به خاک سپرده شد.

در ۵۰ متری بیرون باغ آرامگاه فردوسی نیز آرامستان شعرای مشهد قرار دارد که در آن شاعران نامدار معاصر از جمله عماد خراسانی، احمد گلچین معانی، احمد کمال پور، محمد قهرمان و عشرت قهرمان به خاک سپرده شده‌اند.

مراسم خاکسپاری استاد آواز ایران روز شنبه با حضور اعضای خانواده مرحوم شجریان، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برخی از مدیران خراسان رضوی همچون مدیران‌کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرماندار و شهردار مشهد و جمعی از اعضای شورای اسلامی این شهر، پیشکسوتان عرصه موسیقی، هنرمندان و جمع کثیری از علاقه‌مندان آن روانشاد در محوطه داخلی آرامگاه فردوسی مشهد برگزار شد. 

استاد محمدرضا شجریان برجسته‌ترین هنرمند عرصه آواز و موسیقی سنتی ایران که از وی با عنوان "خسرو آواز ایران" یاد می‌شود پس از تحمل دوره طولانی بیماری پنجشنبه شب هفته گذشته در سن ۸۰ سالگی در بیمارستان جم تهران درگذشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =