وزیران خارجه روسیه و ترکیه درباره مناقشه قره باغ مذاکره کردند

مسکو - ایرنا - سرگئی لاوروف و مولود چاووش اوغلو وزیران امور خارجه روسیه و ترکیه در گفت وگوی تلفنی درخصوص مناقشه قره باغ مذاکره کردند.

به گزارش ایرنا، وزارت امور خارجه روسیه روز یکشنبه در بیانیه ای اعلام کرد: گفت وگوی تلفنی لاوروف و چاووش اوغلو به ابتکار طرف ترکیه ای انجام گرفت و در جریان آن دو طرف درخصوص اوضاع منطقه مناقشه قره باغ پس از مذاکرات سه جانبه مسکو در روزهای ۹ و ۱۰ ماه اکتبر تبادل نظر کردند.  

 مذاکرات سه جانبه مسکو بین سرگئی لاوروف، زهراب مناتسکانیان و جیحون بایراموف وزیران خارجه روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان برگزار شد و در بیانیه ای که صادر شد سه طرف در قره باغ آتش بس اعلام کردند. 

در ادامه بیانیه وزارت خارجه روسیه گفته شده است: در گفت وگوی تلفنی لاوروف و چاووش اوغلو، بر ضرورت اجرای کامل همه مفاد بیانیه مشترک وزیران خارجه روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان تاکید شد.

لاوروف بر آمادگی روسیه برای ادامه تلاش های میانجی گرایانه به منظور دستیابی به راه حلی برای مناقشه قره باغ باتوجه به مفاد بیانیه مسکو تاکید کرد.  

 طی مذاکرات طولانی‌ای که بامداد شنبه (۱۹ مهر) در مسکو به پایان رسید، طرفین در مورد آتش‌بس در قره‌باغ از ساعت ۱۲: ۰۰ شنبه ۱۰ اکتبر (۱۹ مهر) به توافق رسیدند.

وضعیت این منطقه  از ششم مهر (۲۷ سپتامبر) متشنج شده و ارمنستان و جمهوری آذربایجان یکدیگر را به آغاز جنگ متهم کرده‌اند.

جمهوری آذربایجان در این مناقشه با تکیه بر اصل حفظ تمامیت ارضی خواستار پایان اشغالگری ارمنستان شده و از سوی دیگر طرف ارمنی با استناد به اصل «حق تعیین سرنوشت» خواستار به رسمیت شناخته شدن حقوق ارامنه شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =