اعمال دوباره محدودیت‌ها در خراسان جنوبی برای یک هفته

بیرجند - ایرنا - معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی از اعمال دوباره برخی محدودیت‌ها با توجه به شیوع کرونا در این استان خبر داد.

ناصر خوش خبر روز یکشنبه در نشست ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا افزود: با توجه به آمار بالای شیوع بیماری کرونا در سطح استان و صرفا به منظور پیشگیری از ادامه این روند نگران کننده، محدودیت‌هایی به کمیته امنیتی و انتظامی ستاد ملی کرونا اعلام و مورد موافقت واقع شد.

وی تاکید کرد: این محدودیت‌ها تا ۲۵ مهر ماه جاری ادامه دارد و براساس درخواست استان، قابل تمدید است.

وی گفت: طبق این مصوبه، کلاس‌های حضوری مدارس دولتی، دانشگاه‌ها، آموزشگاه‌های فنی و حرفه‌ای و خصوصی با تاکید بر عدم وقفه در فرآیند نظام آموزشی با استفاده از روش‌های غیرحضوری، تعطیل می‌شوند.

معاون استاندار خراسان جنوبی به کاهش خدمات دهی مهدکودک‌ها فقط برای کودکان دارای مادر شاغل اشاره کرد و گفت: خوابگاه‌های دانش‌آموزی و دانشجویی، تمامی اماکن و نقاط هدف گردشگری و تفریحی، تمامی بقاع متبرکه و آستان امامزادگان (ع)، سینماها، نمایشگاه‌ها، سالن مطالعه کتابخانه‌ها و بخش‌های بازی کودکان در پارک‌ها نیز براساس این دستورالعمل تعطیل می‌شوند.

وی تصریح کرد: طبق این دستورالعمل تمامی باشگاه‌ها، سالن‌ها، استخرها، پیست‌های ورزشی، تالارهای پذیرایی و سالن اجتماعات آرامستان‌ها تا تاریخ ۲۵ مهر، اجازه فعالیت ندارند.

خوش خبر افزود: اعمال محدودیت برای فعالیت رستوران‌ها، فست فودها، اغذیه فروشی‌ها، قهوه خانه‌ها، کافی شاپ‌ها و سایر صنوف مشابه صرفا به صورت بیرون‌بر خواهد بود همچنین ممنوعیت برگزاری گردهمایی‌ها، سمینارها و دیگر تجمعات غیرضروری از جمله این مصوبات است. 

وی تاکید کرد: این موارد لازم الاجراست و کمیته نظارت ستاد مدیریت کرونای استان نیز روند اجرای آنها را کنترل می‌کند. 

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی در ابتدای سخنانش به شرایط کنونی استان اشاره کرد و گفت: با توجه به تغییر فصل و رواج حالتی از عادی انگاری در سطح جامعه و بی‌تفاوتی نسبت به رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی، به طور ملموس شاهد افزایش آمار بیماران کرونایی هستیم. 

وی افزود: کرونا قبل از اینکه یک موضوع درمانی باشد، یک مسئله اجتماعی است چرا که با وجود شناخت ضعف‌ها، اقتضائات و ابزارهای لازم، متأسفانه شاهد فراز و فرودهای فراوانی در زمینه شیوع بیماری هستیم. 

خوش خبر با بیان این نکته که مردم به هر میزان در رعایت پروتکل‌ها هوشمندانه اقدام کنند، در کاهش آمار بیماری موفق‌تر هستیم اظهار داشت: بخش عمده مردم شیوه‌های استفاده صحیح از ماسک، نوع برخورد با فرد مبتلا به کرونا و مواردی از این دست را هنوز نمی‌دادند لذا موضوع آموزش دقیق این موارد باید در دستور کار دانشگاه علوم پزشکی و کمیته تبلیغات و اطلاع رسانی قرار گیرد. 

وی با اشاره به مناسبت‌های پیش رو خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط حاد مشهد به لحاظ شیوع بیماری کرونا، سفر به این شهر مقدور نیست. 

معاون استاندار خراسان جنوبی گفت: با توجه به اعمال محدودیت‌های اعلام شده، برگزاری هر گونه مراسم ویژه این ایام تابع شیوه نامه‌های بهداشتی است. 

در این نشست که به ریاست معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار و با حضور همه اعضا همراه بود، به آخرین وضعیت شیوع بیماری در استان اشاره شد و این گونه عنوان شد که بیرجند (مرکز استان)، جزو ۴۵ شهرستان آلوده کشور است و استان رتبه پنج کشور در نرخ شیوع کرونا را دارد.

افزایش میزان مرگ و میر بیماران به هر هفته ۱۲ فوتی و همچنین رشد فزاینده آمار بیماران بستری شده از دیگر اخبار ناگوار این نشست بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha