«درد» زندگی یک سوم انسانها را مختل کرده است

تهران- ایرنا -عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و فوق تخصص درد با بیان اینکه، طق گزارش های سازمان جهانی بهداشت زندگی یک سوم انسان‌های جهان به خاطر درد مختل شده است، بر ضرورت جلوگیری از بروز دردهای مزمن تاکید کرد.

به گزارش روز یکشنبه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر مسعود هاشمی به مناسبت روز جهانی درد اظهار کرد: سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۰۴ با توجه به اهمیت مسئله درد کشیدن انسان ها، روز ۱۱ اکتبر مصادف با ۲۰ مهر را به عنوان روز جهانی مبارزه با درد نامگذاری کرد.

وی با بیان اینکه این روز برای جلب توجه جوامع مختلف بشری، علمی، سیاسی و اقتصادی به مسئله درد نام گذاری شده است، گفت: دردهایی که به علل مختلف از جمله سرطان، عفونت ها، بیماری ها و دردهای پس از جراحی ایجاد می شوند، می توانند زندگی انسان ها را از حالت طبیعی خارج کند.

هاشمی افزود: بنابر گزارش های سازمان جهانی بهداشت یک پنجم انسان ها از دردهای متوسط تا شدید رنج می برند و زندگی یک سوم انسان ها نیز به خاطر درد مختل شده است و نمی توانند بدون وابستگی به دیگران زندگی کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه انجمن جهانی درد نیز هرسال عنوانی را برای سال مشخص می کند، گفت: امسال به عنوان سال جهانی پیشگیری از درد نامگذاری شده است.

این متخصص با بیان اینکه دردهای مزمن بر اثر دلایلی چون جراحی، تروماها، عوارض درمان های سرطان ها و عفونت ها رخ می دهد، گفت: درد مزمن می تواند زندگی بشر را مختل کرده و تا سال ها فرد را آزار دهد.

وی با بیان اینکه دردهای مزمن پس از بهبود آسیب هایی همچون اعمال جراحی، شکستگی ها و بهبود بیماری های عفونی می توانند تا سال ها همراه فرد باقی بمانند، یادآور شد: به همین خاطر دانشمندان به جلوگیری از تبدیل شدن درد حاد به درد مزمن توجه ویژه کرده اند.

رییس انجمن درد ایران ادامه داد: دانشمندان پس از پیدا کردن علل و تغییراتی که در سیستم اعصاب محیطی، نخاعی و مغز باعث باقی ماندن درد پس از برطرف شدن آسیب حاد می شود، توانستند با برخی از داروها جلوی باقی ماندن این دردها را بگیرند.

این متخصص افزود: سال هاست بر ضرورت انجام اقدامات لازم برای باقی نماند دردهای پس از جراحی تاکید می شود و داروهایی همچون مسکن ها یا ضد التهاب های غیر استروئیدی، کتامین و ممانتین می توانند تا حدی از مزمن شدن این دردها جلوگیری کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه ۲۵ تا ۵۰ درصد بیماران سرطانی که شیمی درمانی شده اند، پس از بهبود بیماری در کیفیت زندگی خود دچار مشکلاتی هستند، گفت: تحقیقات نشان داده است که استفاده از داروهای ضد تشنج و یا برخی داروهای ضد افسردگی می تواند تا حدی از بروز این عوارض و مزمن شدن دردها جلوگیری کند.

وی با بیان اینکه بیماری عفونی زونا یکی از بیماری هایی است که درد آن پس از بهبود نیز در زندگی فرد مزمن می شود، توضیح داد: قبلا گفته می شد اگر درمان های ضدویروسی در درمان این بیماری زود آغاز شوند می توان از مزمن شدن درد زونا جلوگیری کرد، اما امروزه این باور کمی زیر سوال رفته و گفته می شود که مصرف داروهای کمکی در کنار داروهای ضدویروسی می تواند در جلوگیری از دردهای مزمن پس از بهبود علائم پوستی زونا کمک کند.

هاشمی ضمن تاکید بر پیچیدگی و اهمیت پیشگیری از درد تصریح کرد: این مسئله نیاز به تحقیقات و بررسی های فراوانی دارد؛ در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز به عنوان دانشگاهی که در تربیت فلوشیپ درد سرآمد دانشگاه ها بوده است، بسیاری از تحقیقات می تواند در این زمینه صورت بگیرد، زیرا ژورنال های معتبر دنیا با بالاترین رنکینگ ها از این دست مطالعات بسیار استقبال می کنند.

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha