نماینده مجلس: زیرساخت‌‎های فرهنگی بوکان مناسب نیست

مهاباد- ایرنا- نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید کم‌کاری‌های حوزه فرهنگی جبران شود، گفت: وضعیت زیرساخت‌های فرهنگی این شهرستان مناسب نیست و توسعه این زیرساخت‌ها از ضرورت‌هایی است که مسوولان باید به آن توجه خاصی داشته باشند.

انور حبیب‌زاده روز یکشنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی بوکان که با حضور مسوولان اجرای این شهرستان برگزار شد، افزود: این شهرستان دارای پیشینه قوی تاریخی و فرهنگی خاصی است ولی زیرساخت‌های فعلی فرهنگی و هنری در شان مردم و هنرمندان این دیار نیست و باید برای جبران این عقب‌ماندگی برنامه مدونی تدوین شود.

وی با اشاره به اینکه زیرساخت بوکان با نیاز فرهنگی مردمان شهرستان به هیچ عنوان همخوانی ندارد، اظهار داشت: با توجه به گذشت ۴۲ سال از استقرار نظام پربرکت اسلامی هنور در بخش فرهنگی و هنری این شهرستان مشکلاتی وجود دارد که هنرمندان و اهالی هنر با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی از نبود قرائت‌خانه، فرهنگسرای مناسب و سینما در این شهرستان انتقاد کرد و افزود: امروز بخش زیادی از زندگی روزمره مردم با مسائل فرهنگی سر و کار داشته و در صورتی که ما بتوانیم در بخش فرهنگ سرمایه‌گذاری درستی داشته باشیم در سایر مسائل اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی نیز به رشد قابل توجهی دست پیدا خواهیم کرد.

وی افزود: در کنار این مهم باید توجه داشت که رهبر معظم انقلاب نیز همواره در رهنمودهای مکرر خود نسبت به مسایل فرهنگی حساس بوده و بارها بر توجه بیشتر همه مدیران و مسوولان و حتی اقشار مختلف جامعه نسبت به این مهم تاکید داشته‌اند.

"حبیب‌زاده" از عدم حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی با توجه به قول مساعد برای حضور در جلسه شورای فرهنگ عمومی این شهرستان نیز انتقاد کرد و ادامه داد: مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی در اکثر جلسات شورای فرهنگ عمومی دیگر شهرستان‌های استان حضور پیدا کرده‌اند ولی برای این شهرستان وقت نگذاشتند که این امر قابل تامل است.

وی از بوکان به عنوان "شیراز کردستان" یاد کرد و ادامه داد: بوکان با وجود داشتن نیروی انسانی غنی و توانمندی‌های فراوان در زمینه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، علمی و فناوری و ورزشی به دلیل افزایش مهاجرت‌ها و ناهمخوانی جمعیت و زیرساخت‌ها با مشکلات عدیده‌ای مواجه است.

نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی از عدم نظارت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بر فضای مجازی و رسانه‌های این شهرستان نیز انتقاد کرد و ادامه داد: برخی رسانههای بوکان با وجود عدم چاپ حتی یک نسخه از هفته‌نامه و یا دوهفته‌نامه خود ولی یارانه میلیونی دریافت کرده و آنها را صرف تخریب مسوولان شهرستانی در فضای مجازی می‌کنند که این امر قابل قبول نیست و با آنها باید برخورد جدی و اساسی انجام گیرد.

بودجه فرهنگی بوکان در حد صفر است

امام جمعه و رییس شورای فرهنگ عمومی بوکاننیز  در این جلسه با انتقاد از عدم اختصاص بودجه فرهنگی به شهرستان گفت: بودجه اختصاص یافته به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بوکان در حد صفر است و بدون اختصاص اعتبار و بودجه نمی‌توان کار فرهنگی انجام داد.

ماموستا ملا عباس احمدی، قبول مسوولیت در عرصه فرهنگی را سنگین‌ و حساس دانست، افزود: زمانی که یک فعالیت در هر بخشی پیوست فرهنگی نداشته باشد نتیج‌های مناسب به‌دنبال نخواهد داشت و به همین دلیل امروز وجود پیوست فرهنگی برای همه فعالیت‌ها و پروژه‌ها یک امر ضروری است.

وی با اشاره به اهمیت تجلیل از مفاخر این شهرستان بیان کرد: برای برگزاری تجلیل از مفاخر شهرستان بوکان باید همه معیارهای مناسب در نظر گرفته شود چون دیار ما دارای مردمان با فرهنگ اندیشمند و عالمی است که همگی آنها می‌توانند به عنوان یک الگو به جامعه معرفی شوند.

امام جمعه بوکان اضافه کرد: فرهنگ پیش نیاز توسعه و ارتقای زیرساخت‌های فرهنگی زمینه‌ساز توسعه متوازن و همه‌جانبه است که باید همگی به آن توجه داشته باشیم.

فضای چند قطبی شهرستان را به فضای کار و تلاش تبدیل کنیم

فرماندار بوکان نیز در این جلسه با انتقاد از فضای چند قطبی این شهرستان اظهار داشت: باید همه مردم و مسوولان تلاش کنند تا فضای چند قطبی شهرستان را به فضایی از کار و تلاش تبدیل و برای توسعه شهرستان تمام توان خود را به‌کار گیرند.

محمد امین‌زاده ادامه داد: برای بزرگداشت مفاخر در این شهرستان باید دبیرخانه‌ای تشکل و در چهار چوب قانون و مقررات و ضوابط موجود برنامه‌های خود را در این زمینه به پیش ببرد.

وی اضافه کرد: بوکان دارای ظرفیت‌های خاصی در عرصه فرهنگ و هنر است که شایسته است برای مفاخر این شهرستان کنگره‌های ملی و حتی بین‌المللی برگزار شود ولی در شرایط فعلی و با وجود کرونا این امر امکان پذیر نیست.

در این مراسم منصور احمدی رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بوکان در خصوص مراسم تجلیل از مفاخر این شهرستان و برنامه‌های این اداره برای اینمنظور توضیحاتی ارایه کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها