سه میلیارد تن ذخیره پتاس در خراسان جنوبی شناسایی شد

بیرجند - ایرنا - سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی از شناسایی سه میلیارد تن ذخیره جدید ماده معدنی پتاس در شهرستان طبس خبر داد.

حجت ایمان‌طلب روز یکشنبه به رسانه‌ها اعلام کرد: با افزایش این میزان که معادل ۲ و نیم میلیارد مترمکعب شورابه است، مجموع ذخایر پتاس استان به چهار و دو دهم میلیارد تن رسیده است.

وی با بیان اهمیت و جایگاه ویژه این ماده معدنی و نحوه استخراج آن اظهار داشت: ذخایر این ماده معدنی به طور کلی به ۲ صورت منابع سنگی و شورابه‌ای است که در خراسان جنوبی تنها به صورت شورابه‌ای و در شهرستان طبس در حال استخراج است.

وی گفت: معدن پتاس با سرمایه‌گذاری یک هزار و ۷۲۵ میلیارد ریالی توسط شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران و استخراج اسمی سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن شورابه زمینه اشتغال ۴۰ نفر را به صورت مستقیم در شهرستان طبس فراهم کرده است.

سرپرست معاونت امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی بیان کرد: مهمترین کاربرد پتاس به عنوان کود شیمیایی در صنایع کشاورزی است و تولید صابون و شوینده‌ها، رنگ‌های شیمیایی و داروها، صنایع شیشه و سرامیک، صنایع غذایی و تهیه گل حفاری از سایر مصارف این ماده معدنی هستند.

وی با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته در راستای تعیین و ثبت ذخیره این معدن گفت: تعیین تکلیف و فعال‌سازی معادن راکد و غیرفعال و همچنین شناسایی ذخایر جدید معدنی به منظور افزایش ظرفیت تولید و ایجاد اشتغال در استان از برنامه‌های سازمان صمت در سال جاری است.

معدن پتاس خور بیابانک در ۱۵۰ کیلومتری شهر طبس واقع شده و از جمله معادن منحصر بفرد و جذاب استان خراسان جنوبی است که به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان طبس مورد توجه علاقه‌مندان است.

با انجام عملیات ژئوفیزیک هوایی که از سال ۹۲ در استان خراسان جنوبی آغاز شد و شناسایی ظرفیت‌های معدنی در عمق زمین تاکنون ۲۰۰ نقطه امیدبخش معدنی با مساحت بیش از ۲۰ هزار کیلومتر مربع حاصل مطالعات پهنه‌های اکتشافی در این استان شناسایی شده است.

براساس این نقاط امیدبخش، شرکت‌ها کارهای اکتشافی را ادامه می‌دهند و به محض اینکه به پروانه اکتشاف رسید و مشخص شد که چه ماده معدنی وجود دارد، واگذاری از طریق مزایده انجام می‌شود.  

خراسان جنوبی از استان‌های معدنی کشور به شمار می‌رود و براساس آخرین آمار رسمی از ۶۵ نوع ماده معدنی شناخته شده در ایران، ۴۲ نوع آن در خراسان جنوبی وجود دارد.

طبس بزرگترین و مهمترین شهرستان معدنی خراسان جنوبی است که ۷۶ درصد ذخایر زغالی کشور را در خود جای داده و بزرگترین حوضه زغالسنگ کک شو ایران در این منطقه است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =