تداوم درگیری بین نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان در نزدیکی مرز ایران

اردبیل- ایرنا - درگیری نظامی بین نیروهای ارتش آذربایجان و ارمنستان در نزدیکی مرز ایران در آن سوی رود ارس با وجود گذشت ۲۴ ساعت از آغاز آتش‌بس اعلام شده ادامه دارد و آتشباری طرفین طی شب گذشته و صبح امروز جریان داشته است.

گزارش روز یکشنبه خبرنگاران اعزامی ایرنا از شهرستان مرزی اصلاندوز مغان حاکی است که با وجود گذشت ۲۴ ساعت از زمان آغاز آتش‌بس بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان، درگیری در خطوط تماس دو طرف متوقف نشده و شلیک گلوله سلاح‌های سنگین عصر دیروز و شب گذشته با شدت ادامه داشته است.

بر اساس این گزارش، شواهد و آثار برخورد شلیک گلوله و انفجار تجهیزات جنگی در مواضع دو طرف در آنسوی رودخانه مرزی ارس قابل مشاهده است و در ۲۴ ساعت گذشته با وجود اعلام آتش بس، صدای انفجار گلوله‌های جنگی در منطقه قطع نشده است.

درگیری بین دو طرف در عمق خاک آذربایجان جریان دارد و صدای شلیک سلاح‌های سنگین به طور مستمر شنیده شده و دود ناشی از اصابت این سلاح‌ها از روستاهای مرزی شهرستان اصلاندوز مغان ا چشم غیرمسلح قابل مشاهده است.

بنا به اعلام خبرنگاران ایرنا، به علت تصرف مناطق نزدیک به مرز توسط نیروهای جمهوری آذربایجان، درگیری به مناطقی دورتر از مرز شهرستان اصلاندوز مغان در آنسوی ارس کشیده شده و مناطق مرزی این شهرستان در وضعیت امنیت، ثبات و آرامش قرار دارد.

آخرین مورد اصابت راکت‌های نظامی به خاک ایران مربوط به پنجشنبه شب هفته گذشته بود که در جریان آن، ۲ راکت به اراضی کشاورزی روستای مرزی قره‌قباق شهرستان اصلاندوز مغان اصابت کرد که خسارت جانی به دنبال نداشت.

تنش بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر منطقه قره‌باغ کوهستانی در سال ۱۹۸۸ میلادی آغاز و در سال ۱۹۹۲ میلادی به درگیری‌های نظامی تبدیل شد.

بر اثر این درگیری نظامی هفت شهرستان جمهوری آذربایجان به تصرف نیروهای ارمنستانی درآمد.

در سال ۱۹۹۴ میلادی با میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا آتش‌بس میان طرفین برقرار شد، ولی تلاش‌های بین‌المللی برای حل مسالمت‌آمیز این مناقشه تا به حال نتیجه‌ای نداشت.

درگیری نظامی بین دو طرف آذری و ارمنی از حدود ۲ هفته پیش آغاز شده و بر اساس اعلام مقام‌های جمهوری آذربایجان این کشور توانسته است بخشی از مناطق اشغالی خود را از تصرف ارامنه آزاد سازد.

وزرای امور خارجه آذربایجان و ارمنستان ۲ شب پیش با میانجیگری روسیه درباره برقراری آتش بس به توافق رسیدند ولی ادامه درگیری نشان می‌دهد که این توافق چندان پایدار و جدی نبوده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =