۲۰ مهر ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۲۸
کد خبرنگار: 1918
کد خبر: 84071982
۰ نفر

برچسب‌ها

بهرام قاسمی: حافظ از اثربخش‌ترین شعرای بزرگ جهان است

تهران- ایرنا- سفیر ایران در پاریس به مناسبت روز حافظ نوشت: حافظ میراث بزرگ ایرانی - اسلامی سرزمین ماست که در جای جای جهان اشعارش خوانده می‌شود و هرکس به قدر وسع و فهم و همت خود از آن ادراک و احساس برمی‌گیرد. حافظ خود به تنهایی یکی از اثربخش‌ترین شعرای بزرگ جهان بر بسیاری از شعرا، فلاسفه و اهل عرفان و حکمت است.  

«بهرام قاسمی» در حساب کاربری سفارت ایران در فرانسه در توییتر با اشاره به شعری از حافظ شیرازی نوشت: «حافظ این فرزانه لولی‌وش پر شور و شر عاشق و عارف، سرگردان میان مسجد و میخانه، حریم و حرم در کوچه رندان برساخته، رند و رهپوی هماره و خستگی‌ناپذیر در گذر و گذار میان زمین و آسمان و همواره در سیر و سلوکی بی‌همتا که نه در عالم خاکی و جهان کوچک و زمینی تاب آرد و نه در آسمان و فارغ از قیل و قال مدرسه و خانقاه و دیر خرابات تواند ماند، در سعی خود می‌کوشد جهان کوچک ناچیز پنداشته خود را به اوج بی نهایت‌ها پیوند دهد.» 

سفیر ایران در پاریس با بیان اینکه «حافظ در بیان و کلام خود به تمام هنروری و هنرمندی، سرگشته و سرگردان، انسان را به سیری بی‌منتها در صور خیال می‌برد»، اظهار داشت: «او با بهره‌مندی از ذوق و اندیشه و جهان‌بینی حافظانه و با وجدانی بیدار و آگاه به هر آنچه در جهان کوچک او در حال گذر است، با معرفت و یاری جستن از سرچشمه دل و جان و از سوی دیگر با آگاهی و بهره‌مندی از کلام و فلسفه و عرفان و حکمت و همه آثار پیشینیان خود و با همه داشته‌های خود جهانی را تصویر و تصور می‌کند که در شعر و ادب و فرهنگ و عرفان و حکمت درخشش و افلاک نشینی خود را دارند.» 

به گفته قاسمی، حافظ با بیشترین فاصله‌ها از تمامی این قله‌های بی شمار در هر کجا، جلوه‌گر اندیشه و ترانه و شعر و رندی‌های متعالی خود خواهد بود.  

وی با تاکید بر اینکه حافظ به دوران خود آوازه‌اش از ایران زمین عبور کرد و رفته رفته جهانی شد»، تصریح کرد:  «او میراث بزرگ ایرانی –اسلامی سرزمین ماست که در جای جای جهان اشعارش خوانده می‌شود و هرکس به قدر وسع و فهم و همت خود از آن ادراک و احساس برمی‌گیرد. حافظ خود به تنهایی یکی از اثربخش‌ترین شعرای بزرگ جهان بر بسیاری از شعرا، فلاسفه و اهل عرفان و حکمت است. نام او برای همیشه تاریخ در کشور ما و در هر خانه و کاشانه‌ای طنین‌انداز است و با استمداد از دیوان و غزلیات پر رمز و راز او، بسیاری گره از زلف یار می‌گشایند و از او خاضعانه و از سر دل یاری و مدد می‌جویند.» 

وی ادامه داد: «او که قرآن می‌خواند به چهارده روایت، الهام‌بخش هر فکر و اندیشه‌ای است و ایهام و ابهام و تنوع و تکرار در سروده‌های عاشقانه و عارفانه‌اش از او لسان الغیب آفریده است. حافظ نماد و نمود دیگری از جلوه‌های تمدن و فرهنگ و میراث عظیم ما و  پندآموز صد معماست.»

این دیپلمات ارشد با اشاره به روز حافظ خاطرنشان کرد: «روز بیستم مهرماه روز بزرگداشت حافظ این معجزت و اعجاز بی بدیل، فاخر و ماندگار و به یادگار میراث ایران زمین برای همه جهانیان، گرامی باد.»

به گزارش ایرنا، بیستم مهرماه در تقویم ایران به عنوان یاد روز حافظ نامگذاری شده است.

خواجه شمس‌الدین محمد، ملقب به خواجه حافظ شیرازی و مشهور به لسان‌الغیب در سال ۷۲۶ هجری قمری در شیراز تولد یافت.

این شاعر نامی در دوران جوانی بر بسیاری از علوم مذهبی و ادبی روزگار خود تسلط یافت و به یکی از مشاهیر علم و ادب دیار خود تبدل شد. وی در این دوره افزون بر اندوخته عمیق علمی و ادبی، قرآن را نیز کامل از حفظ داشت و از این رو تخلص "حافظ" بر خود نهاد.

این شاعر بلند آوازه در سال ۷۹۱ هجری قمری در شیراز چشم از جهان فرو بست.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =