نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان ۲۴ ساعت آینده اعلام می‌شود

تهران - ایرنا - ششمین انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان از صبح امروز در این کشور آغاز شد و حدود ۵ میلیون رای‌دهنده واجد شرایط باید از میان پنج نامزد، رئیس جمهور بعدی این کشور فارسی‌زبان آسیای میانه را انتخاب کنند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری خاور تاجیکستان، ساعت ۶:۰۰ صبح امروز به وقت محلی، انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان در سراسر این کشور آغاز شد. طبق اطلاع کمیسیون مرکزی انتخابات تاجیکستان، ۶۸ حوزه انتخابیه و ۳ هزار و ۳۷۵ مرکز اخذ رای در داخل و ۳۹ شعبه اخذ رای در خارج کشور مطابق با قانون اساسی جمهوری تاجیکستان “در باره انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان” ایجاد شده اند.

کمیسیون مرکزی انتخابات و همه پرسی تاجیکستان پس از مطالعه کامل اسناد ارسالی توسط احزاب سیاسی، لیست نامزدهای حزب اگرری (کشاورزی) تاجیکستان، حزب سوسیالیست تاجیکستان، حزب خلق دمکراتیک تاجیکستان، حزب اصلاحات اقتصادی تاجیکستان و حزب کمونیست تاجیکستان را ثبت کرد.

بدین ترتیب، ۵ نامزد پست ریاست جمهوری تاجیکستان در برگه اخذ رای گنجانده شدند.

امامعلی رحمان رئیس جمهور فعلی و نامزد حزب خلقی دمکراتیک اوایل صبح امروز با حضور در یکی از حوزه‌های رای‌گیری در منطقه اسماعیل سامانی شهر دوشنبه رای خود را به صندوق انداخت، اما با خبرنگاران صحبتی نکرد.

 این ششمین انتخابات ریاست جمهوری در تاجیکستان از زمان استقلال کشور از اتحاد جماهیر شوروی (سابق) است و رحمان از سال ۱۹۹۴ همواره پیروز انتخابات بوده است.

رستم لطیف‌زاده رئیس حزب اگرری (کشاورزی)، عبدالحلیم غفارزاده رئیس حزب سوسیالیست، امامعلی رحمان از فدراسیون اتحادیه های صنفی مستقل تاجیکستان، اتحادیه جوانان تاجیکستان و رئیس حزب خلقی دمکراتیک تاجیکستان، رستم رحمت‌زاده رئیس حزب اصلاحات اقتصادی تاجیکستان و میراج عبدالله‌اف رئیس حزب کمونیست تاجیکستان به عنوان نامزدهای احزاب سیاسی تاجیکستان برای انتخابات زیاست جمهوری ثبت نام کردند.

 مراکز رای دهی در ساعت ۲۰:۰۰ امروز یکشنبه ۱۱ اکتبر به وقت محلی بسته خواهند شد.

 طبق اطلاع کمیسیون مرکزی انتخابات تاجیکستان، در این کشور ۴ میلیون و ۹۴۳ هزار و  ۲۸۹ رای دهنده برای رای دادن ثبت نام شده اند.

اگر بیش از ۵۰ درصد رای دهندگان در مراکز رای دهی شرکت کنند، انتخابات برگزارشده اعلام می شود.

بیش از ۱۴۵ ناظر بین المللی از سازمان ها و نهادهای مختلف بین المللی و نیز ناظران داخلی بر این انتخابات نظارت می کنند و علاوه بر این، روند برگزاری انتخابات را بیش از ۲۶۷ نماینده رسانه‌های داخلی و خارجی پوشش می‌دهند. 

نتایج اولیه انتخاب ریاست جمهوری تاجیکستان ظرف ۲۴ ساعت پس از پایان رای گیری و نتایج نهایی حداکثر دو هفته پس از پایان انتخابات اعلام خواهند شد. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

سرخط اخبار جهان