طرح تکثیر ماهیان دریایی در دستور کار ستاد توسعه زیست فناوری

تهران- ایرنا- استخراج و تجاری‌سازی فرومون‌ها در تکثیر و پرورش ماهیان دریایی (ماهی صبیتی) طرحی است که با حمایت ستاد ویژه توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اجرایی می‌شود.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، امنیت غذایی یکی از مواردی است که سران کشورها به دنبال آن هستند و استفاده از موجودات دریایی یکی از منابع مورد تاکید همه کشورها است. در ایران نیز مقرر شده با تلاش دانش‌بنیان‌ها سبد غذایی کشور با موجودات دریایی ایمن‌تر و پُربارتر شود.

استخراج و تجاری‌سازی فرومون‌ها در تکثیر و پرورش ماهیان دریایی (ماهی صبیتی) طرحی است که با حمایت ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اجرایی می‌شود.

فرومون‌ها سیگنال‌های مولکولی هورمونی یا مشتقات آنها هستند که در محیط خارج از بدن بر گونه‌های یکسان اثر می‌گذارند،  این طرح فعلا بر روی ماهی گونه صبیتی در حال اجرا است.

ماهی صبیتی با نام علمی hasta Sparidentex از غذاهای با ارزش دریایی است که به میزان زیادی در خلیج فارس و سواحل هند، از آب های کم عمق ساحلی تا اعماق متوسط یافت می‌شوند،  استفاده از فرومون جنسی برای ماهی صبیتی با هدف سیالیت اسپرم‌ها و افزایش حجم و سرعت تحرک اسپرم توصیه شده است.

این طرح با همکاری گروه پژوهش، زیرساخت و توسعه فناوری ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با همکاری موسسه تحقیقات علوم شیلاتی با بودجه‌ای بالغ بر یک هزار میلیارد ریال اجرایی می شود.

علاقه‌مندان و دانش‌بنیان‌های فعال در این حوزه برای کسب اطلاعات بیشتر و همکاری در این طرح فناورانه می‌توانند به آدرس اینترنتی http://biodc.isti.ir/ مراجعه کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش