مدیریت استرس کودکان در مقابله با کرونا ضروری است

گناباد- ایرنا- کارشناس مسوول بهداشت روان شبکه بهداشت و درمان بجستان گفت: مدیریت استرس و اضطراب کودکان به وسیله والدین برای مقابله با بحران و تبعات ویروس همه گیر کرونا ضروری است.

سمانه علی‌مرادی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: کودکان مثل بزرگسالان تحت تاثیر بحرانها و استرسها قرار می گیرند اما به خاطر اینکه نمی توانند احساسات خود را به خوبی بیان کنند به اقتضای سنشان واکنشهایی متفاوت نشان می‌دهند.

وی ادامه داد: کودکان در تامین امنیت خود بسیار متکی به والدین هستند و لذا کنترل واکنشهای هیجانی و استرسهای والدین در زمینه بیماری کرونا خیلی مهم است و والدین در مرحله نخست باید استرس خود را کنترل کنند تا بتواننند این استرس را در کودکانشان مدیریت کنند و الگوی خوبی برای آنان باشند.

کارشناس مسوول بهداشت روان شبکه بهداشت و درمان بجستان گفت: والدین باید کودکانشان را تشویق کنند که در مورد نگرانی ها و ترسهایش با آنان صحبت کنند و به هیچ عنوان فرزندان خود را تحت فشار قرار ندهند و باید این نکته را به کودک یادآوی کنند که داشتن استرس در این شرایط طبیعی  است. 

علی‌مرادی افزود: والدین نباید به هیچ عنوان در زمینه بیماری کرونا در کودکان ترس و وحشت ایجاد کنند و به آنان چنین عنوان نشود که بیماری کووید ۱۹ خیلی وحشتناک است و روزانه تعداد زیادی افراد بر اثر ابتلا به آن از بین می روند بلکه باید به آنان چنین عنوان کرد که بیماری کرونا شبیه سرما خوردگی است و احتمال انتقالش زیاد است و همه اطلاعات را نباید در اختیار کودکان قرار داد.

وی از والدین خواست که اخبار و اطلاعات مربوط به کرونا را تا حد توان در حضور کودکان پیگیری نکنند تا مواجهه آنان با صحنه های دلخراش محدود شود.

کارشناس مسوول بهداشت روان شبکه بهداشت و درمان بجستان گفت: اگر کودک و اطرافیانش به کرونا مبتلا نشده باشند باید اصول پیشگیری به کودک آموزش داده شود ولی اگر والدین و یا کودکان به بیماری مبتلا شدند باید اصول مراقبت از بیماری را به آنان آموزش داد و آموزشها به کودکان باید متناسب با سن و از طریق بازی ارایه شود.

هم اکنون سه بخش با گنجایش ۱۷۰ تخت و یک بخش مراقبت‌های ویژه برای درمان بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان علامه بهلول گنابادی فعال است.

شهرستان‌های گناباد و بجستان در جنوب استان خراسان رضوی زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی گناباد قرار دارند.

بر طبق آخرین اعلام سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکنون ۵۰۰ هزار و ۷۵ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده اند و با فوت ۲۵۱ تن از بیماران کرونایی طی ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۲۸ هزار و ۵۴۴ تن رسیده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =

سرخط اخبار استان‌ها