رتبه نخست ایران در بخش هوافضا در میان کشورهای اسلامی

تهران- ایرنا- رییس پژوهشگاه هوافضا گفت: ایران در حوزه هوافضا در میان کشورهای اسلامی رتبه اول را داشته و در دنیا در جایگاه ۱۳ قرار دارد.

«فتح‌الله امی» روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا، نام‌گذاری این هفته با عنوان «هفته جهانی فضا» را از افتخارات جمهوری اسلامی ایران دانست و اظهار داشت: پیشنهاداتی در حوزه نامگذاری روز فضا از سوی آمریکا، روسیه و ایران در سازمان ملل ارائه شد که در نهایت با پیشنهاد ایران مبنی بر نام‌گذاری هفته جهانی فضا موافقت شد.
رئیس پژوهشگاه هوافضا با اشاره به این‌که امروزه زباله‌های فضایی برای اکثر کشورها دردسرساز شده است، گفت: اکنون ۱۷۰ میلیون قطعه زباله در فضا رها شده که ۲۰ هزار قطعه آن‌ بزرگ‌تر از توپ تنیس و ۵۰۰ هزار قطعه بزرگ‌تر از توپ پینگ پنگ است.
این زباله‌ها با سرعت ۸.۷ کیلومتر بر ساعت در مدار زمین می‌چرخند که حتما باید برای آن‌ها کاری انجام داد. ما باید به دنبال سوخت‌های دوستدار طبیعت مانند «بیو» و «بایو» باشیم وگرنه طبق پیش‌بینی‌ها تا سال دو هزار و ۶۰۰ میلادی زمین به گلوله آتش تبدیل خواهد شد.

وی اضافه کرد: زباله‌های فضایی به معضل بزرگی برای زمین تبدیل شده‌اند و اگر به فکر راه‌حلی برای آن نباشیم، بر اساس پیش‌بینی‌ها تا چند صد سال دیگر زمین به گلوله آتش تبدیل خواهد شد.
رئیس پژوهشگاه هوافضا با تأکید بر این‌که این پژوهشگاه جزو پنج پژوهشگاه برتر ملی و ۲۰ پژوهشگاه برتر جهانی قرارگرفته است، گفت: ایران در حوزه هوافضا در میان کشورهای اسلامی رتبه اول را داشته و در دنیا در جایگاه ۱۳ قرار دارد.

رئیس پژوهشگاه هوافضا با تأکید بر اینکه در ۲۰ سال آینده بدون فناوری‌های فضایی نمی‌توانیم زندگی کنیم، خاطرنشان کرد: به‌عنوان ‌مثال عملکرد موبایل‌ها مدیون ماهواره‌هایی است که پرتاب می‌شود.
امی با اشاره به ساخت ماهواره دوستی و همینطور «شریف ست» که متخصصان دانشگاه شریف آن را طراحی و ساخته‌اند، خاطرنشان کرد: ما اکنون توانستیم سایت توانمند پرتاب فضانوردان فضایی را بسازیم و در پرتاب این ماهواره‌ها از آن استفاده کنیم.امی با اشاره به اینکه پرتاب ماهواره پیام نتیجه یک کارتیمی حدود ۱۰۰ نفره از هیات علمی دانشگاه ومتخصصان حوزه فضایی و ۱۲سال فعالیت دردانشگاه امیرکبیر بوده است، گفت: پرتاب این ماهواره یک تست ارزشمند برای ماهواره بر و فضاپیمای ما بود؛ ماهواره بر سیمرغ که پیام را با خود به فضا برد، فناوری عظیمی در طراحی آن به کار گرفته شده بود.
رئیس پژوهشگاه هوافضا ادامه داد: ماهواره «آت ست» که توسط دانشگاه امیرکبیر طراحی و ساخته شد و آن را به اسم پیام نامگذاری کردند، توسط ماهواره بر سیمرغ پرتاب شد، این پرتاب دستاورد بزرگی در حوزه فضایی برای ما است.

وی با اشاره به موفقیت شرکت فضایی اسپیس ایکس در حوزه فعالیت‌های فضایی، افزود: ما نیز باید زمینه‌ را برای ورود شرکت‌های خصوصی که دارای توانمندی هستند ایجاد کنیم.  
رئیس پژوهشگاه هوافضا با تاکید بر اینکه اکنون ما از نظر وضعیت توسعه مرزهای دانش وضعیت بسیار خوبی داریم و قطب منطقه هستیم، ادامه داد: ما ناچاریم روی تکنولوژی آی‌تی و آی‌سی‌تی سرمایه گذاری هستیم؛ زیرا دنیا به‌سرعت در این حوزه رو به جلو است و پیش‌بینی می‌شود در آینده حداقل از بین ۱۵۰ کشور، ۷۰ کشور دارای ماهواره در فضا باشند.
وی تصریح کرد: کنار گذاشتن سوخت‌های فسیلی و هیدورکربنی و استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات برای مراقبت از زمین به عنوان مادر انسان از جمله وظایف مهم ما است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha