آذربایجان و ارمنستان یکدیگر را به نقض آتش‌ بس متهم کردند

تهران- ایرنا- جمهوری آذربایجان و ارمنستان در حالی که هنوز ساعاتی از توفق آتش‌ بس میان دو طرف نگذشته، یکدیگر به نقض چندین باره این توافق متهم کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت دفاع آذربایجان بامداد یکشنبه در حالی که هنوز یک روز از توافق آتش‌بس میان این کشور با ارمنستان نگذشته است، نیروهای ارمنی را متهم به گلوله‌باران شهر گنجه کرد.

وزارت دفاع آذربایجان عصر شنبه نیز اعلام کرد که نیروهای ارمنی منطقه آغدام را زیر آتش گرفته‌اند. این در حالی است که وزیران خارجه آذربایجان و ارمنستان پس از ۱۲ ساعت مذاکره در مسکو با حضور همتای روس آن‌ها، توافق کردند که از ظهر روز شنبه آتش‌بس برقرار شود.

دقایقی از زمان اعلام شده برای آغاز آتش‌ بس نگذشته بود که دولت خودخوانده منطقه قره‌باغ مدعی شد درگیری‌ها همچنان ادامه دارد، اما باکو این موضوع را تکذیب کرد. با این حال شنبه شب خبرگزاری اسپوتینک از شنیده شدن دو صدای انفجار در شهر خان‌کندی/استپاناکرت پایتخت منطقه قره‌باغ خبر داد.

این خبرگزاری در ساعات نزدیک به نیمه‌شب شنبه نیز از شنیده شدن چند انفجار در شهر خان‌کندی/استپاناکرت خبر داد که گفته می‌شد آسمان این شهر را روشن کرده است.

وزیران خارجه ارمنستان، جمهوری آذربایجان و روسیه در مذاکرات ۹ اکتبر ( ۱۸ مهر) در مورد یک سند مشترک و برقراری آتش بس در منطقه قره باغ توافق کردند.

 طی این مذاکرات طولانی که بامداد شنبه در مسکو به پایان رسید، باکو و ایروان در مورد آتش بس در قره باغ از ساعت ۱۲:۰۰ شنبه ۱۰ اکتبر (۱۹ مهر) به توافق رسیدند.
ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه پنجشنبه هفته گذشته در بیانیه ای وزیران امور خارجه ارمنستان و جمهوری آدربایجان را برای رایزنی درباره صلح در قره باغ، به مسکو دعوت کرد.

پوتین در این بیانیه از طرف های مناقشه قره باغ دعوت به توقف اقدامات جنگی برای اهداف انسانی و مبادله اسرا و تخلیه اجساد سربازان کشته شده از میدان جنگ کرد.
وضعیت منطقه قره باغ از ششم مهر ( ۲۷ سپتامبر)  متشنج شده و ارمنستان و جمهوری آذربایجان یکدیگر را به آغاز جنگ متهم کرده‌اند.

جمهوری آذربایجان در این مناقشه با تکیه بر اصل حفظ تمامیت ارضی کشورها خواستار پایان اشغالگری ارمنستان شده و از سوی دیگر طرف ارمنی با استناد به اصل "حق تعیین سرنوشت" خواستار به رسمیت شناخته شدن حقوق ارامنه شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha