باکو و ایروان بر رعایت آتش‌بس در قره‌باغ تاکید کردند

مسکو - ایرنا - وزیران خارجه جمهوری آذربایجان و ارمنستان در تماس تلفنی لاوروف وزیرخارجه روسیه با آنها بر رعایت آتش‌بس در قره‌باغ که از ظهر امروز شنبه آغاز شده است، تاکید کردند.

به گزارش خبرنگار ایرنا از مسکو، سرگئی لاوروف  وزیرخارجه روسیه شامگاه شنبه، با جیحون بایراموف و زهراب مناتساکانیان وزیران جمهوری آذربایجان و ارمنستان مکالمه تلفنی داشت که طرفین در این گفت و گوها مجدداً بر تعهد خود در قبال توافق آتش بس در منطقه درگیری قره باغ تاکید کردند.

 وزیران خارجه ارمنستان، جمهوری آذربایجان و روسیه در مذاکرات ۹ اکتبر ( ۱۸ مهر) در مورد یک سند مشترک و برقراری آتش بس در منطقه قره باغ توافق کردند.

 طی این مذاکرات طولانی که بامداد روز شنبه در مسکو به پایان رسید، باکو و ایروان در مورد آتش بس در قره باغ از ساعت ۱۲:۰۰ شنبه ۱۰ اکتبر(۱۹ مهر) به توافق رسیدند.

ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه روز پنجشنبه هفته گذشته در بیانیه ای از وزیران امور خارجه ارمنستان و جمهوری آدربایجان برای رایزنی درباره صلح در قره باغ، به مسکو دعوت کرد.

پوتین در این بیانیه از طرف های مناقشه قره باغ دعوت به توقف اقدامات جنگی برای اهداف انسانی و مبادله اسرا و تخلیه اجساد سربازان کشته شده از میدان جنگ کرد.

وضعیت منطقه قره باغ از ششم مهر ( ۲۷ سپتامبر)   متشنج شده و ارمنستان و جمهوری آذربایجان یکدیگر را به آغاز جنگ متهم کرده‌اند.

جمهوری آذربایجان در این مناقشه با تکیه بر اصل حفظ تمامیت ارضی کشورها خواستار پایان اشغالگری ارمنستان شده و از سوی دیگر طرف ارمنی با استناد به اصل "حق تعیین سرنوشت" خواستار به رسمیت شناخته شدن حقوق ارامنه شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =

سرخط اخبار جهان