پنجمین دوره جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان آغاز شد

تهران- ایرنا- هم‌زمان با هفته ملی کودک، معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد و اسلامی با همکاری ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی سراسر کشور و تعدادی از دستگاه‌ها و نهادهای همکار ملی و بین‌المللی «پنجمین دوره جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان» را با رویکرد مجازی برگزار می‌کند.

به گزارش ایرنا از معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی با مشارکت نهادهای غیردولتی و دستگاه‌های اجرایی و عمومی استان‌ها و شهرستان‌ها از جمله نهاد کتابخانه‌های عمومی، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، انجمن نویسندگان کودک و نوجوان، صندوق بین‌المللی کودکان سازمان ملل متحد یونیسف، سازمان بهزیستی،سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، شرکت ارتباطات سیار امین، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران در شهرها و روستاهای کشور برگزار می‌شود.

در چهار دوره برگزاری این طرح در یکهزار و ۸۲۰ شهر و روستای کشور نزدیک ۲۲ هزار باشگاه کتاب‌خوانی ۳۳۵ و ۹۸۷ هزار عضو فعال هستند که معاونت امور فرهنگی به همه اعضای جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان یارانه ۵۰ درصدی کتاب اهدا می‌کند.

بــا توجــه بــه فراگیری بیمــاری کرونا پنجمین دوره جــام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کــودک و نوجــوان امســال بــا شــعار « حمایت از سلامت عمومــی و روحیــه نشــاط همــراه بــا تــداوم کتاب‌خوانی» آغــاز می‌شود و رویکــرد آن اســتفاده حداکثــری از امکانــات فضاهــای مجازی اســت.

کارگاه‌های آمــوزشی ایــن دوره به سه شکل مجازی، حضوری و بسته فرهنگی برگزار می‌شود. در ایــن کارگاه‌ها موضوعــاتی ماننــد شیوه‌های تســهیل گری، شیوه‌های ترویـج کتاب‌خوانی، مستندسـازی و روش‌های اجـرایی آن در فضاهـای مجازی، شیوه‌های راه‌اندازی باشگاه‌ها و… ارائـه می‌شود. محـور فعالیت‌های مجـازی جـام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کـودکان و نوجوانـان، پایـگاه اینترنـی شـبکه ترویـج کتاب‌خوانی بــه آدرس bookpromotion.ir خواهــد بــود.

طرح کلی برگزاری جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان

جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان رقابتی است میان باشگاه‌های کتاب‌خوانی در شهرها و روستاهای سراسر ایران که در سال ۱۳۹۹ با شرایط زیر برگزار خواهد شد:

۱. فعالیت باشگاه‌های کتاب‌خوانی دائمی بوده و هر زمان از سال با شرایطی که در این شیوه‌نامه آمده است، علاقه‌مندان واجد شرایط می‌توانند با مراجعه به سایت، باشگاه خود را ثبت کنند.

۲. باشگاه‌هایی که در سال‌های قبل ثبت‌شده‌اند، در سال ۱۳۹۹ هم رسمیت دارند و می‌توانند در جام باشگاه‌ها شرکت کنند و از تخفیف کتاب برخوردار شوند.

۳. تسهیلگرانی می‌توانند باشگاه تشکیل دهند که در کارگاه‌های آموزشی شرکت کرده باشند. تسهیلگرانی که در سال‌های گذشته دوره‌های آموزشی را گذرانده باشند، می‌توانند در سال ۱۳۹۹ باشگاه جدید هم تشکیل بدهند.

۴. دوره‌ جدید کارگاه‌های آموزشی برای تسهیلگران مطابق شیوه‌نامه‌ها برگزار خواهد شد و اخبار و اطلاعات مربوط به برگزاری این کارگاه‌ها از طریق وب‌سایت شبکه ترویج کتاب‌خوانی اطلاع‌رسانی خواهد شد.

۵. کارگاه‌های حضوری در صورتی برگزار خواهند شد که به تشخیص مسئولان، شرایط سلامت عمومی فراهم‌شده باشد.

۶. کار تسهیلگران داوطلبانه است.

۷. تسهیلگران پس از گذراندن کارگاه آموزشی می‌توانند طبق شیوه‌نامه، باشگاه کتاب‌خوانی ثبت کنند.

۸. باشگاه‌های کتاب‌خوانی ثبت‌شده می‌توانند در رقابت‌های جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی شرکت کنند.

۹. باشگاه‌های کتاب‌خوانی شهری و روستایی برای شرکت در جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی ابتدا باید در مرحله‌ جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی در شهرستان شرکت کنند.

۱۰. برگزیدگان جام باشگاه‌های شهرستان به شرح زیر به دبیرخانه‌ مرکزی در تهران معرفی می‌شوند:

الف) سه تا پنج باشگاه برگزیده

ب) سه تا پنج نامه‌ برگزیده

ج) سه تا پنج فیلم برگزیده

د) سه تا پنج کتاب برگزیده به انتخاب اعضای باشگاه‌های شهرستان

ه) یک کتاب‌فروش فعال در شهرستان

۱۱. جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان کشور با حضور برگزیدگان شهرستانی در رشته‌های پنج‌گانه برگزار خواهد شد. علاوه بر این داوران بر اساس مستندات پرونده‌ باشگاه‌ها از میان تسهیلگران کل باشگاه‌های راه‌یافته به مرحله‌ کشوری، تسهیلگران برگزیده را نیز معرفی خواهند کرد.

همچنین  استان‌ها می‌توانند در صورت تمایل مرحله‌ی استانی داشته باشند و برگزیدگان استانی را معرفی و از آنان تقدیر کنند.

ثبت‌نام پنجمین دوره این برنامه از طریق سایت شبکه ترویج کتاب‌خوانی ایران به نشانی www.bookpromotion.ir قابل انجام است.

شیوه نامه پنجمین دوره جام باشگاه های کتابخوانی کودک و نوجوان ۱۳۹۹

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha