کرونا جان ۴۱ بیمار دیالیزی را در همدان گرفت

همدان- ایرنا- مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان همدان گفت: ۴۸ بیمار دیالیزی از آغاز شیوع کرونا تاکنون به این ویروس مبتلا شدند که از این تعداد ۴۱ تن جان خود را از دست دادند.

ابوالفتح میرزایی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: بیماران دیالیزی بیش از دیگر افراد در معرض آسیب کرونا قرار دارند و مرگ این طیف از افراد در صورت ابتلا به این ویروس زیاد است چراکه بیماران دیالیزی به علت پایین بودن توان دفاعی و ضعف بدنی قدرت مقابله با کرونا را ندارند. 

وی با بیان اینکه بخشی از افراد زیر مجموعه انجمن، بیماران کلیوی هستند بیان کرد: پس از پیوند کلیه به علت اضافه شدن عضو جدید به بدن، سیستم دفاعی بدن اقدام به مقابله و جنگ با این عضو غریبه می‌کند.

مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان همدان افزود: برای جلوگیری از بین رفتن عضو جدید، فرد پیوندی اقدام به مصرف داروهایی برای سرکوب سیستم ایمنی بدن می‌کند تا عضو پیوندی بتواند فعالیت خود را در بدن بیمار آغاز کند و این اقدام به مرور موجب ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می‌شود.

میزایی اضافه کرد: بیماران دیالیزی پس از پیوند عضو نیز به صورت ۱۰۰ درصد بهبود نمی یابند و بی نیاز به حضور در بیمارستان نیستند بلکه تا پایان عمر باید دارو مصرف کنند.

وی درباره فعالیت بخش پیوند عضو همدان بیان کرد: به دنبال تلاش‌های صورت گرفته تنها مجوز یک مورد پیوند در همدان از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دریافت شد که با وجود آماده سازی بخش برای پیوند اما به علت شیوع مجدد کرونا پیوندی صورت نگرفت.

مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان همدان بیان کرد: هفت بیمار آزمایش های لازم برای دریافت عضو پیوندی انجام دادند و اهدا کننده عضو نیز وجود دارد اما با توجه به تعطیلی مرکز پیوند همدان این بیماران می‌توانند تنها در تهران نسبت به عمل پیوند اقدام کنند.

میرزایی افزود: تعدادی از بیماران دیالیزی به علت بالا بودن هزینه اقامت در تهران، هزینه پیوند و دیگر هزینه‌ها، امکان حضور در استان دیگر را ندارند بنابراین منتظر عادی شدن شرایط کرونایی برای پیوند عضو در داخل استان هستند.

وی اظهار داشت: در حال حاضر ۶۶۷ بیمار دیالیزی، ۶۰۰ بیمار پیوندی زیر پوشش انجمن هستند، ۱۲۵ بیمار جدید که کلیه آنها از کار افتاده شناسایی شدند که هنوز این افراد نیازمند دیالیز نیستند بلکه در مرحله تحت درمان، دارو و مراقبت بهداشتی و آزمایشی هستند.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون ۵۰۰ هزار و ۷۵ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۲۵۱ نفر از بیماران کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۲۸ هزار و ۵۴۴ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری روز یکشنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ در کشور بیان کرد: از دیروز تا امروز ۲۰ مهر ۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، سه هزار و ۸۲۲ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۷۲۴ نفر از آنها بستری شدند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha