حمام خون در آمریکا درصورت شکست جمهوری‌خواهان

تهران – ایرنا - «تد کروز» سناتور جمهوریخواه ایالت تگزاس هشدار داد که جمهوریخواهان ممکن است با خشمگین شدن رای‌دهندگان و احساس شکست به هنگام انتخابات ماه آینده، شاهد راه افتان حمام خونی در ابعاد واترگیت باشند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، وی از «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و «چاک شومر» رهبر اقلیت سنا به دلیل آنچه مانع تراشی در راه تصویب توافقی برای تامین بسته محرک مالی جدید برای آمریکایی ها در جریان همه گیری کرونا نامید، انتقاد کرد و حال آنکه این دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا بود که ناگهان مذاکرات در این مورد را لغو کرد.

تد کروز در مصاحبه ای با شبکه خبری سی‌ان‌بی‌سی گفت: اگر مردم به سرکار برگردند و خوش بین باشند و همچنین نسبت به آینده دید مثبتی داشته باشند، می توانیم شاهد انتخاباتی عالی باشیم؛ رئیس جمهوری دوباره انتخاب می شود و جمهوریخواهان پیروز هر دو مجلس کنگره می شوند.

وی افزود: اما اگر در روز انتخابات، مردم خشمگین و افسرده باشند و امیدشان را از دست دهند یعنی همان چیزی که پلوسی و شومر خواستار آنند، آن وقت انتخاباتی وحشتناک خواهیم داشت. ما در تصاحب کاخ سفید و دو مجلس کنگره شکست می خوریم که این می تواند حمام خونی در ابعاد واترگیت به راه اندازد.

وی به موفقیت دموکرات ها در کنگره در سال ۱۹۷۴ اشاره داشت که پس از استعفای ریچارد نیکسون رئیس جمهوری وقت آمریکا به دلیل رسوایی واترگیت رقم خورد. جیمی کارتر دموکرات در سال ۱۹۷۶ پیروز انتخابات ریاست جمهوری آن زمان شد.

رسوایی واترگیت به وقایعی مربوط به سال های ۱۹۷۲ تا ۱۹۷۴ اطلاق می شود که در هتلی به همین نام در واشنگتن اتفاق افتاد و به کناره گیری ریچارد نیکسون منتهی شد.

در جریان انتخابات ریاست جمهوری آن زمان تعدادی از ماموران اف بی آی وارد ساختمان هتل واترگیت محل استقرار ستاد انتخاباتی حزب دموکرات شدند و دستگاه های شنود کار گذاشتند و اسناد و مدارکی را به سرقت بردند. این اقدام با پیدا شدن یک نوار از سوی مامور حراست هتل به طور تصادفی لو رفت. ابتدا چنین تصور می شد که این قانون شکنی، از سوی افراد دون پایه طراحی و هدایت شده است، اما پس از آنکه نیکسون از تحویل نوارهای ضبط شده به کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا خودداری کرد، پای رئیس جمهوری به میان کشیده شد.

در همین حال، به گفته «درو هامیل» سخنگوی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، ترامپ هفته گذشته ناگهان مذاکرات درمورد بسته محرک مالی را لغو کرد، درحالی که پلوسی و استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا درمورد یک طرح کمکی گسترده سخن گفته بودند.

از سویی، کروز گفت که روز پنجشنبه با ترامپ صحبت کرده و رئیس جمهوری با انجام توافقی در این زمینه موافقت کرده است.

همان روز، «الیسا فرح» مدیر ارتباطات کاخ سفید به خبرنگاران گفت که دولت خواستار توجه به طیفی از راهبردهای کمکی است، اما درصدد اختصاص بسته ای بزرگتر نیست. وی چندی بعد به این نکته اشاره کرد که ما برای پذیرش بسته ای بزرگتر آماده ایم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha