تبادل آتش در قره‌باغ در واپسین ساعات پیش از آتش‌بس
تصویر آرشیوی است

تهران - ایرنا - در حالی که تنها بیش از یک ساعت به موعد آغاز آتش‌بس میان توافق شده میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان باقی‌مانده، خبرگزاری فرانسه دقایقی پیش به نقل از مقام‌های ایروان، از اصابت چند موشک از سوی جمهوری آذربایجان به مناطقی از قره باغ خبر داد.

به گزارش ایرنا، این تبادل آتش در حالی ادامه دارد که دو طرف شب گذشته با میانجیگری روسیه برای اجرای آتش بس از ساعت 12 ظهر امروز شنبه(به وقت محلی) توافق کردند.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان یکدیگر را متهم به تشدید ناآرامی‌ها می‌کنند.

همچنین به گزارش رادیو بین‌المللی فرانسه، «آرتاک بلگاریان - Artak Belgarian» از مقامات جمهوری خودخوانده آرتساخ(قره باغ) در توئیتر خود نوشت: دقایقی پیش، آذربایجان به طور مجدد مناطق غیرنظامی «استپاناکرت - Stepanakert » را به وسیله موشک مورد اصابت قرار داد. .
خبرگزاری فرانسه از شنیده شدن دو  صدای انفجار در منطقه خبر داده است.

در همین حال، مقامات جمهوری آذربایجان ارمنستان رامتهم به «بمباران شدید» منطقه می کنند.

پس از حدود ۲ هفته درگیری نظامی بر سر قره‌باغ، جمهوری آذربایجان و ارمنستان شب گذشته توافق کردند تا از ظهر امروز آتش بس را اجرا کنند.

«زوراب منتاسکانیان» و «جیحون بایراموف» وزرای خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان روز جمعه در مسکو به میزبانی «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه مذاکره کردند و سه طرف پس از ۱۰ ساعت مذاکره در مورد یک سند مشترک و برقراری آتش بس در منطقه قره باغ توافق کردند.

بر اساس این توافق، از ساعت ۱۲ ظهر روز شنبه ۱۰ اکتبر (۱۹ مهر) آغاز آتش‌بس در قره‌باغ برقرار می‌شود.

در حالی که بسیاری از بازیگران و ناظران ۲ طرف درگیر در قره‌باغ را به آتش‌بس دعوت کردند، ترکیه از جمله کشورهایی بود که به حمایت از جمهوری آذربایجان روی آورد.

پس از آنکه احتمال برقراری آتش‌بس میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان قوت گرفت، ترکیه اعلام کرد که هرگونه آتش‌بسی بدون خروج نیروهای ارمنی از مناطق اشغالی شکست می‌خورد.

«ابراهیم کالین» سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه گفت آنکارا خواهان راه حل دیپلماتیک برای پایان مناقشه قره‌باغ است، اما هر تلاشی از سوی گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا که متضمن خروج نیروهای ارمنی از مناطق اشغالی آذربایجان نباشد، محکوم به شکست است.
تکمیل می‌شود

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

سرخط اخبار جهان