حدود ۷۵ درصد دانش آموزان زنجانی در شبکه شاد احراز هویت شده‌اند

زنجان- ایرنا - رییس اداره فناوری اطلاعات و ارتباطات اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان گفت: هم اکنون حدود ۷۵ درصد دانش آموزان زنجانی اعم از مدارس شهری و روستایی در شبکه شاد احراز هویت شده‌اند و از برنامه‌های آن استفاده می‌کنند.

صالح نجفی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا عمده مشکل شبکه شاد را مسائل فنی عنوان کرد و افزود: جابجایی دانش آموزی از یک مقطع تحصیلی به مقطع دیگر و از مدرسه ای به مدرسه دیگر و یا ورود معلم جدید موجب شده احراز هویت آنان با مشکلاتی مواجه باشد، که البته این کار با پیگیری‌های انجام گرفته و به تدریج در حال رفع شدن است.

وی اظهار داشت: بر این اساس و طبق اعلام وزارت آموزش و پرورش سامانه "راهبران" به نشانی rahbaran.medu.ir طراحی شده که دانش‌آموزان، اولیا، معلمان و مدیران مدارس می‌توانند مسائل و مشکلات مربوط به مسایل فنی مربوط به سامانه‌های آموزش و پررش از جمله شبکه «شاد» را مطرح کنند، پشتیبانی این شبکه هم وجود دارد.

این مسؤول با اشاره به اینکه طبق بخشنامه اعلام شده مدیران این استان موظف به احصای مشکلات شبکه شاد گروه‌های هدف تحت پوشش خود هستند، ادامه داد: در زمان حاضر ۶ هزار و ۶۰۰ مدیر مدرسه این استان با تشکیل یک کانال مجازی مسائل و مشکلات مربوط به شبکه شاد را مطرح می کنند که پس از جمع بندی از طریق سامانه یاد شده رهبران اطلاع رسانی می شود.

وی اظهار داشت: دسترسی به شبکه شاد در گرو تقویت زیرساخت های اینترنتی لازم بوده و بر این مبنا در مناطقی که اینترنت ضعیف است، دسترسی خانواده ها و دانش آموزان نیز محدودتر بوده و در مناطق بدون مشکل در حد متوسط مورد استفاده قرار می گیرد.

نجفی با تاکید بر اینکه سواد اینترنتی خانواده ها و دانش آموزان نحوه استفاده از بخش های مختلف شبکه شاد را فرهم می کند، افزود: این شبکه در مقایسه با سال قبل تفاوت هایی دارد، قابلیت های متعددی به آن افزوده شده و در واقع می تواند پاسخگوی نیاز دانش آموزان و مدارس باشد.

رییس اداره فناوری اطلاعات و ارتباطات اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان ادامه داد: بسیاری از خانواده ها شبکه شاد را با دیگر نرم افزاهای نوین و امروزی از قبیل تلگرام مقایسه می کنند که عمر بالایی دارند از طرفی اغلب کاربران در شیفت صبح از شاد برای یادگیری مطالب درسی خود استفاده می کنند که سرعت آن کاهش می یابد.

وی با بیان اینکه بررسی ها نشان می داد که زیرساخت های اینترنتی در برخی مناطق شهر زنجان ضعیف است، افزود: طبق رایزنی با مخابرات استان و با انجام کابل برگردان طی چند روز گذشته این مشکل مهم به ویژه در مناطق شمال شرقی شهر زنجان برطرف شده که امیدواریم همین روند تداوم داشته باشد.

نجفی گفت: هدف از شبکه آموزش دانش‌آموزی (شاد) این است که تمام فرایندهای آموزشی، یاددهی و یادگیری توسط معلمان، مدیران و عوامل اجرایی مدرسه به دانش‌آموزان ارائه شود که  با توجه به شرایط شیوع بیماری کرونا، یک زیست بوم جدید آموزشی است.

به گفته این مسؤول، شبکه "شاد" یک پیام‌رسان است که یک سیستم مدیریت یادگیری که در آینده "شاد" از اجزای آن خواهد شد، امکاناتی هم در این فضا فراهم شده تا شباهتی به سیستم مدیریت یادگیری داشته باشد، علاوه بر محتوای آموزشی که توسط معلمان تولید می‌شود، محتوای درسی آماده نیز در شبکه شاد وجود دارد که در حال به روز رسانی است.

وی یادآوری کرد: در شبکه شاد امکان برقراری تماس تصویری، تماس آن لاین تدریس و انجام تکالیف در بخشی با  عنوان کار پوشه وجود دارد و امکان برقراری ارتباط بین معلم و دانش آموزان را فراهم کرده و از طرفی استفاده از شبکه شاد رایگان است.

نجفی خاطرنشان کرد: در صورت بازگشایی عادی مدارس شبکه شاد می تواند  به عنوان مکمل آموزشی توسط مدارس مورد استفاده قرار گیرد که این مهم می تواند در مدارس روستایی چندپایه ای نیز بسیار مفید باشد.

 حدود ۲۰۰ هزار دانش آموز زنجانی در۲ هزار و ۴۰۰ واحد آموزشی ۱۴ منطقه آموزشی استان زنجان، سال تحصیلی جدید را آغاز کرده اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها