یک‌پنجم عشایر خراسان شمالی پنل خورشیدی دارند

بجنورد- ایرنا- رییس اداره بهسازی و بودجه اداره‌کل امور عشایر خراسان شمالی گفت: تاکنون یک‌پنجم خانوارهای عشایری این استان که شامل حدود هزار خانوار می‌شود از پنل خورشیدی برای تولید برق برخوردار شده‌اند.

مهدی خانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: امسال ۳۵۱ پنل خورشیدی ۴۰ ولت در اختیار خانوارهای عشایری این استان قرار گرفت.

وی افزود: این پنل های خورشیدی با چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات ارتقای شاخص های توسعه  خریداری شد، در خرید پنل های خورشیدی خانوار ها نیز ۵۰ درصد مشارکت کردند.

وی اظهار داشت: برنامه ریزی شده است تا پایان برنامه ششم توسعه سه هزار و ۸۰۰ خانوار عشایر کوچرو این استان از پنل خورشیدی برخوردار شوند.

خانی گفت: ۳۰۰ دستگاه پنل خورشیدی ۴۰ ولت نیز با همکاری و مشارکت وزارت نیرو امسال در اختیار خانوار های کوچ روی عشایری قرار می گیرد.

وی افزود: پنل های خورشیدی توسط وزارت نیرو، دولت و امور عشایری تامین اعتبار و در اختیار خانوارهای عشایری قرار می گیرد، حدود ۹ میلیارد ریال اعتبار برای این دستگاه ها هزینه خواهد شد.

رییس اداره بهسازی و بودجه اداره‌کل امور عشایر خراسان شمالی کاربرد اصلی پنل‌های خورشیدی را تامین برق عنوان کرد و اظهار داشت: استفاده از انرژی خورشیدی بسیاری از مشکلات عشایر را حل خواهد کرد.
خانی گفت: عشایر می توانند علاوه بر روشنایی از انرژی تولیدی این پنل های خورشیدی برای استفاده های وسایل ارتباطی مانند کامپیوتر و وسایل خانگی استفاده کنند.

وی افزود: این پنل ها قابلیت جابه جایی از سامانی به سامان دیگر را  دارند که انرژی خورشیدی را به برق تبدیل کرده و نیازی به سوخت فسیلی هم ندارند.

وی گفت: عشایر با فعالیت در بخش های مختلف و توانمندسازی هم به اقتصاد و معیشت خود و هم به رفع مشکلات اقتصادی و استقلال کشور کمک بسیار مهمی می کنند.

وی اظهار داشت: پنل های خورشیدی در اختیار خانوار هایی قرار می گیرد که در مناطق ییلاقی هستند و جا به جایی زیادی دارند.

۲۵ درصد خانوارهای عشایر استان برق ثابت دارند

رییس اداره بهسازی و بودجه اداره‌کل امور عشایر خراسان شمالی گفت: از پنج هزار خانوار عشایری که در این استان سکونت دارند ۲۵ درصد از برق پایدار برخوردارند.

خانی اظهار داشت: جامعه عشایری این استان حدود ۳۰ هزار نفر جمعیت دارد که تاکنون برخی از محله های قشلاقی آنان، که محل اقامت چندین ماهه خانوارهای عشایری است، از برق ثابت برخوردار شده است.

وی گفت: علاوه بر خرید پنل های خورشیدی همچنین این اداره تفاهم نامه ای نیز برای برق رسانی ثابت به ۱۰ محله قشلاقی خانوارهای نیمه کوچرو استان با شرکت برق بسته است.

خانی اظهار داشت: با اجرای طرح های برق رسانی ثابت به مناطق عشایری استان، این شاخص به حدود ۳۵ درصد خواهد رسید.

وی با بیان اینکه خانوارهای عشایر کوچرو هستند افزود: تامین برق عشایر از طریق پنل های خورشیدی علاوه بر امکان جا به جایی، کم هزینه تر نیز خواهد بود.

پنج هزار و ۳۵۰ خانوار عشایری خراسان شمالی بیش از ۷۰۰ هزار رأس دام سبک در اختیار دارند که ۲۵ درصد گوشت استان را تولید می‌کنند.

عشایر خراسان شمالی با جمعیتی بیش از ۳۰ هزار نفر در قالب ۲ ایل زعفرانلو و شادلو و ۳۸ طایفه با شیوه‌های سنتی کوچرو و نیمه کوچرو در این استان کوچروی می‌کنند.

عشایر خراسان شمالی که زبان اصلی آنان کردی کرمانجی است، شامل طوایف باچوانلو، قهرمانلو، ملوانلو، میلانلو، توپکانلو، ایرانلو، جیرستان، سیفکانلو، بریمانلو، پهلوانلو، جیرستان آنی‌صر، سارخانی، قلیانلو، کاوانلو، کیکانلو، بیچرانلو، نامانلو، امیرانلو، هشت‌مرخی، ایزانلو، روطانلو، تبریانی، جافکانلو می شوند.  

شرکت برق خراسان شمالی ۳۶۷ هزار مشترک دارد که از این تعداد ۸۴ درصد مشترکان بخش خانگی، ۴ درصد ادارات و دستگاه‌های خدمات رسان، یک درصد کشاورزی، کمتر از یک درصد صنعتی و ۱۰ درصد سایر مصارف است.

در حال حاضر ۹۹.۹ درصد جمعیت شهری و روستایی این استان از برق برخوردار شده اند.

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۴۴ درصد آنان در روستاها سکونت دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها