هلال‌احمر ۵۲۰۰ خودروی امدادی و عملیاتی برای امدادرسانی در اختیار دارد

تهران - ایرنا - رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر گفت: اکنون ۵۲۰۰ خودروی امدادی و عملیاتی(آمبولانس، خودروهای نجات و سبک و سنگین) و ۳۶۵ هزار متر مربع انبار نگهداری از اقلام امدادی در قالب ۱۶ قلم کالا، در سه گروه زیستی، غذایی و بهداشتی در اختیار معاونت لجستیک و آمادگی سازمان امداد و نجات قرار دارد.

 مهدی ولی‌پور روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا اظهار داشت: این تجهیزات که ارزشی بالغ ‌بر دو هزار میلیارد تومان دارند معمولا برای نجات جان افراد آسیب دیده و متاثر از انواع حوادث طبیعی، غیر طبیعی و انسان ساخت مورد استفاده قرار می گیرند.

وی در مورد تعداد چادرهای ذخیره شده در انبارهای سازمان امداد و نجات نیز اظهار داشت: اکنون ۲۸۰ هزار دستگاه چادر به صورت آماده در اختیار داریم که بر اساس شاخص‌هایی مثل تراکم جمعیت و میزان خطرپذیری منطقه در سراسر کشور تقسیم شده‌اند.

رئیس سازمان امداد و نجات به کارایی و کاربرد خودروهای نجات در حوادث و سوانح جاده ای و نظایر آن اشاره کرد و افزود: معمولا از این خودروها در صحنه‌ تصادفات جاده‌ای استفاده می‌شوند و امدادگران و نجاتگران در صحنه اینگونه حوادث باید با استفاده از تجهیزات موجود در این خودروهای نجات مصدومان را از زیر کوهی از فلز در هم پیچیده شده بیرون بکشند.

ولی پور اضافه کرد: اکنون ۴۰۰ دستگاه از این نوع خودرو در کشور موجود است که با توجه به ۵۶۰ پایگاه‌ امداد جاده‌ای هلال احمر و میزان تصادفات در کشور کم است اما برنامه‌هایی برای افزایش این خودروها وجود دارد که سازمان امداد و نجات برای انجام آن به حمایت دستگاه‌های بالاتر نیاز دارد.

وی توضیح داد: در این خودروهای نجات تجهیزات کاملی از جمله ست شیشه بُر دستی به همراه سمبه شیشه شکن، ست ثبیت خودرو، محافظ ایربگ متوسط و کوچک، کیف امداد و کمک های اولیه، کپسول اطفای حریق، موتور پمپ، نردبان آلومینیومی، آتل وکیوم، کلار گردنی، برانکارد اسکوپ، جعبه ابزار فلزی، برانکارد تاشو، کلاه، دستکش و عینک ایمنی، کیسه حمل جسد، موتور برق، کابل شارژ باطری، مخروط احتیاط، نوار هشداردهنده و مثلث خطر به منظور انجام عملیات نجات فنی مصدومان حوادث جاده ای و ترافیکی وجود دارد.
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر اظهار داشت: این خودروها در نوع خود منحصر به فرد بوده و دارای ابزار برش و اتصال شامل ست‌های هیدرولیک و پنوماتیک نجات، ست‌های بادی و اره چند کاره برش بتن، آهن و کائوچو هستند.

ولی پور تصریح کرد: همچنین دارا بودن چراغ روشنایی تلسکوپی متشکل از چهار پروژکتور، وینچ بکسل بند با توان کشش چهار هزار و ۵۰۰ کیلوگرم، چراغ گردان خطی پلیسی، بیسیم (وی. اچ. اف) و تجهیزات نجات در آوار و جاده، زنده یاب صوتی، تجهیزات اطفای حریق، موتور پمپ کف کش از دیگر امکانات نصب شده بر روی این خودروی نجات است.

وی از مردم خواست تا در صورت قرار گرفتن در وضعیت های اضطراری و پیچیده انواع حوادث و سوانح با شماره ۱۱۲ مرکز پاسخگویی فوری به انواع حوادث در سراسر کشور تماس بگیرند.

ارائه خدمات امداد و نجات، اسکان و تغذیه اضطراری در زمان وقوع حوادث و سوانح، ارائه آموزش های امداد و کمک های اولیه به اقشار مختلف جامعه، برنامه ریزی و اقدام در جهت آمادگی مقابله با حوادث و سوانح، ارسال محموله های کمک های بشردوستانه به کشورهای آسیب دیده و متاثر از حوادث طبیعی، غیرطبیعی و اعزام عوامل امدادی در داخل و خارج از کشور از جمله وظایف این سازمان راهبردی وابسته به جمعیت هلال احمر است.

سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با بیش از ۳۰ سال تجربه در زمینه آمادگی و پاسخگویی سوانح در داخل و خارج از کشور به عنوان یکی از بخش های اصلی جمعیت هلال احمر وظیفه دارد با امکانات گسترده عملیاتی، پشتیبانی، مخابراتی، امداد هوایی، جاده ای، دریایی، کوهستان و شهری، عملیات امداد و نجات را در فصول مختلف سال و برای خدمات رسانی به آسیب دیدگان و متاثرین از انواع حوادث و سوانح احتمالی در سراسر کشور اجرا کند.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha