توسعه سواحل مکران با توجه ویژه به منطقه آزاد و ساخت فرودگاه چابهار محقق می‌شود

چابهار- ایرنا- امام جمعه نیکشهر در جنوب سیستان وبلوچستان گفت: اقتصاد کشور به نفت وابستگی دارد و یکی از راههای رهایی از این وابستگی تک محصولی تقویت و توسعه سواحل مکران و تقویت منطقه آزاد چابهار و ساخت فرودگاه برای آن است.

به گزارش ایرنا احمد لطفیان‌سرگزی در خطبه های نماز جمعه این هفته نیکشهر اظهار داشت: امپراطوری رسانه‏ های استکبار نمی توانند مقاومت را تنها به ایرانی‌‏ها و لبنانی‌ها منتسب و ختم کنند.

وی با اشاره به اینکه مشکلات اقتصادی کشور نسخه علاج داخلی دارد گفت: کاهش وابستگی به نفت یکی دیگر از الزامات اقتصاد مقاومتی است. این وابستگی، میراث شوم ۱۰۰ ساله‏ ماست که اگر بتوانیم از همین فرصت بوجود آمده استفاده و فعالیت‌‏های اقتصادی درآمدزای دیگر را جایگزین نفت کنیم، بزرگترین حرکت مهم را در زمینه اقتصاد انجام داده‌ایم.

وی تصریح کرد: توسعه سواحل مکران و تقویت منطقه آزاد چابهار از جمله کارهایی است که می‏‌تواند این وابستگی به نفت را قطع کند.

امام جمعه نیکشهر ادامه داد: بر خلاف آنچه که جریان تحریف در صدد تحقق آن است، اقتصاد ایران نه گروگان برجام، نه در گرو انتخابات آمریکا و نه وابسته به اخم و لبخند اروپاست، راه حل در همین جا، در ایران اسلامی و انقلابی و در اجرای بدون تاخیر سیاست‌‏های اقتصاد مقاومتی و  باور داشتن قدرت مردم و جوانان انقلابی که انقلاب و جنگ تحمیلی هشت ساله را به پیروزی رساندند، است و در ادامه راه در اوج تحریم‌‏ها، حماسه پیشرفت در عرصه علم و فناوری و صنایع دفاعی را رقم زدند. بدون تردید در جنگ اقتصادی هم چاره مشکل در نسخه شفابخش اعتماد به وعده الهی و باور به قدرت مردم است. 

وی با سفارش مردم به تقوای همه جانبه، پرداخت زکات، اقامه نماز و امر به معروف و نهی از منکر و ترویج سبک زندگی اسلامی از تلاش نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی در برقراری امنیت تقدیر کرد.

امام جمعه نیکشهر با اشاره به برگزاری مراسم اربعین گفت: نسلی درعراق در حال شکل گیری است که نمونه‏ های بارز آن را در راهپیمایی امسال اربعین مشاهده کردیم راهپیمایی امسال اربعین در عراق، کاملا عراقی بود. 

وی ادامه داد: این روزها از بصره و جنوب عراق و جای جای این کشور که خطی از راهپیمایی مقدس اربعین حسینی تا کربلا کشیده شده است، تمثال و نام و یاد حاج قاسم به چشم می‌‏خورد.

امام جمعه نیکشهر با اشاره به روز وقف گفت: فرهنگ وقف می‏‌تواند اثر بسزایی در تعالی اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و غیره جامعه اسلامی داشته باشد و بسیاری از مشکلات را حلّ و فصل کند. وقف، آثار و برکات فردی و اجتماعی زیادی دارد. در عرصه فردی، علاوه بر اینکه تجلی‏ بخش اثر معنوی، تربیتی و تزکیه نفس است، دو برکت عظیم دارد که یکی نشان‏ دهنده فضیلت والای احساس مسوولیت نسبت به دیگران و تقویت‏ کننده روح برادری و مواسات و برکت دوم مؤثر در تحقق عدالت اجتماعی اسلامی است.

وی با اشاره به موج جدید گسترش ویروس منحوس کرونا گفت: با دستور رهبر معظم انقلاب به سردار سرلشگر پاسدار «محمد باقری» رییس ستاد کل نیروهای مسلح همه امکانات درمانی نیروهای مسلح با حداکثر ظرفیت دراختیار بیماران کرونایی قرار گرفت و این جای تقدیر و تشکر  دارد.

حجت الاسلام لطفیان سرگزی با اشاره به اهمیت زنده نگه داشتن نام و یاد شهدا گفت:  پیکر مطهر طلبه بسیجی شهید لال‌بخش شهلی‌بر از شهدای دفاع مقدس همزمان با اربعین حسینی و در راستای تجلیل از رشادت‌های شهیدان و رزمندگان دوران هشت سال دفاع مقدس وارد استان شد که با حضور قشرهای مختلف مردم سیستان و بلوچستان تشییع و خاکسپاری شد.

 وی با اشاره به منازعات خونین بین ارمنستان و آذربایجان گفت: راه حل این مناقشه فقط و فقط مذاکره و گفت‌وگوی قانونمند و عاقلانه است زیرا در شعله‏ ورتر شدن آتش جنگ نخستین و مهمترین قربانی مردم بی‏ دفاع و غیرنظامی از هر دو کشور هستند و ادامه جنگ چیزی جز وارد آوردن خسارات بیشتر مادی و انسانی ندارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =