مردم گیلان طی دو سال ۷۵۰ زندانی جرایم غیرعمد را آزاد کردند

رشت ایرنا - رئیس ستاد دیه گیلان گفت: مردم و خیرین این استان طی دو سال اخیر ۷۵۰ زندانی جرایم غیرعمد را با پرداخت دیه آزاد کردند.

علیرضا یزدانی امروز در سخنرانی پیش از خطبه های نمازجمعه این هفته شهرستان رشت در جمع نمازگزاران اظهار کرد: تا دو سال گذشته ۱۲۰۰ زندانی جرایم غیرعمد در زندان های استان بسر می بردند که این رقم هم اینک به ۴۵۰ زندانی کاهش یافته است.

وی افزود: سال گذشته ۴۱۱ زندانی جرایم غیرعمد در گیلان آزاد شدند که بدهی و دیه این تعداد زندانی ۱۷۵ میلیارد تومان بود که البته تمام این رقم برای آزادی زندانیان پرداخت نشد و ستاد دیه توانست از شاکیان این زندانیان ۶۳ میلیارد تومان معادل ۳۶ درصد  رقم کل تخفیف بگیرد.

وی ادامه داد: از ابتدای سال جاری نیز تاکنون ۲۲۰ زندانی جرایم غیرعمد نیز توسط افراد نیکوکار و خیر استان گیلان آزاد شدند که ستاد دیه گیلان نیز برای آزادسازی این تعداد زندانی از شاکیان آنها توانست ۵۴ درصد تخفیف و گذشت بگیرد.

رئیس ستاد دیه گیلان در ادامه با اشاره به فعالیت های این ستاد بیان کرد: دو گروه زندانی در کشور داریم که نخست شامل زندانیانی هستند که با جرم عمد اعم از سارقان، کلاهبرداران، قاتلان، بزهکاران و خلافکاران در زندانها بسر می برند که ستاد دیه با این گروه کاری ندارد.

یزدانی اضافه کرد: گروه دوم زندانیان جرایم غیرعمد هستند که مسئولیت کمک به آزادسازی آنان برعهده ستاد دیه می باشد  و این زندانیان شامل افرادی هستند که به دلیل ضمانت در زندان بسر می برند و یا آسیب دیدگان از حوادث کارگاهی، بدهکاران مالی و افرادی که دیه، مهریه و نفقه بدهکارند.

وی در ادامه به راه اندازی پویشی برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد در گیلان اشاره و خاطرنشان کرد: پویشی را با نام سفینه نجات راه اندازی کردیم و امید است که مردم نیکوکار گیلان در این پویش شرکت همه جانبه ای داشته باشند تا تمامی زندانیان جرایم غیرعمد از بند زندان رهایی یابند.

وی تصریح کرد: این پویش از اربعین آغاز شده و تا پایان صفر ماه ادامه خواهد یافت و انتظار است که افرادی که قصد داشتند سفر اربعین داشتند اما به دلیل بیماری کرونا نتوانستند در این مراسم حضور یابند، یک سوم از هزینه سفر خود را به زندانیان جرایم غیرعمد اختصاص دهند که به طور حتم با این نیت می توانیم ۴۵۰ زندانی باقیمانده جرایم غیرعمد را در گیلان آزاد کنیم.

رئیس ستاد دیه استان گیلان یادآور شد: افرادی که می خواهند در این امر خیرخواهانه و خداپسندانه شرکت کنند می توانند وجوه خود را از طریق شماره کارت ۵۸۵۹۸۳۷۰۰۰۵۱۶۴۹۸ ارسال کنند و یا با مراجعه به شعب بانک تجارت، وجوه خود را به شماره حساب ستاد دیه گیلان واریز کنند.

به گفته یزدانی سال گذشته ۷۰ هزار گیلانی به کربلا مشرف شده و در مراسم اربعین حضور یافته بودند و میانگین هزینه سفر هر کدام حدود یک میلون تومان می باشد که اگر یک سوم  این مبلغ از این تعداد به آزادسازی زندانیان جرایم غیرعمد اختصاص یابد،  ما مشکلی برای آزادی این گروه از زندانیان در گیلان نخواهذ بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها