اربعین نقش اثرگذاری در تمدن نوین اسلامی دارد

گناوه - ایرنا - دبیر وبینار "ائتلاف جهانی برای صلح اسلامی" گفت: تمدن نوین اسلامی که رهبرمعظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب بر آن تاکید وافر کرده‌است، ملزوماتی دارد و اربعین به عنوان یکی از منابع قدرت نرم اسلام می‌تواند در این امر مهم اثرگذار باشد و خودنمایی کند.

به گزارش ایرنا، محسن پاک آئین در نشست مجازی " بررسی ابعاد بین‌المللی اربعین حسینی با تاکید نگاه رهبرمعظم انقلاب " با دانشجویان دانشگاه پیام نور گناوه افزود: همانگونه که رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم انقلاب فرمودند در چهل سال دوم انقلاب به طرف تمدن نوین اسلامی که طلیعه ظهور است، گام برمی‌داریم.

وی یکی از ملزومات تمدن نوین اسلامی را وحدت دانست و گفت: : وحدت جهان اسلام متشکل از وحدت شیعیان با هم و با سایر مسلمانان و مذاهب دیگر است و اربعین ظرفیت خوبی برای ایجاد اتحاد در جهان اسلام است.

عضو مجمع جهانی صلح اسلامی بیان کرد: اتحاد و همگرایی بین مسلمانان یکی از پایه‌های اصلی تمدن نوین اسلامی مدنظر مقام معظم رهبری است و راهپیمایی اربعین برای اتحاد بین امت اسلامی نقشی بسیار مهمدارد و امروز تاثیر خود را در این امر مهم گذاشته است.

وی افزود: محبت به امام‌حسین (ع) بالاترین عامل همبستگی و یکی از پایه شکل دهنده تمدن نوین اسلامی و اربعین به معنای پیروزی مظلوم بر ظالم و نماد مبارزه با ظلم و استکبار است.

پاک آئین اظهارداشت: در جهان امروز که هنوز ظالم و استکبار وجود دارد، باید نیرویی در مقابل آنان بایستد که آن قدرتی جز عشق و پیروی از دستورات امام حسین (ع) نیست.

وی ادامه داد: در برهه کنونی که  دشمنان اسلام بویژه غربی‌ها با فرقه سازی و اختلاف افکنی از طریق رسانه‌ها و تبلیغات می‌کوشند مانع وحدت بین مسلمانان و قدرت گرفتن جهان اسلام شوند و با طرح موضوع‌هایی چون اربعین ایرانی و اربعین عراقی و ایجاد شیعه انگلیسی می‌خواهند مسلمانان را در مقابل هم قرار دهند، اربعین است که می‌تواند این توطئه‌ها را خنثی ‌کند.

پاک آئین یکی دیگر از ملزومات تمدن نوین اسلامی را تضعیف تمدن رقیب یعنی تمدن لیبرالیسم غربی دانست و گفت: لیبرالیسم غربی  به دنبال مقابله با معنویت و اخلاق و ترویج مادی گرایی و قدرت به هر شکل ممکن است اما این تمدن بلحاظ لحاظ نظری و رفتاری دچار چالش جدی شده‌است

سفیر سابق ایران در جمهوری آذربایجان افزود: در کشورهای مسلمان همسایه بعد از فروپاشی شوروی سابق می‌بینیم که این کشورها به واسطه امام حسین (ع) دین خود را در دوران حکومت کمونیستی حفظ کرده‌اند.

وی اظهارداشت: در دوره حکومت کمونیستی بر این کشورها یکی از اقدامات دین زدایی بوده‌است و هر چیزی که نماد دین باشد را نابود کرده و کتب دینی، قرآن‌ها را می‌سوزاندند و علمای دینی از بین می‌بردند.

نویسنده و پژوهشگر سیاسی کشور گفت: در کشورهای مختلف نظیر ارمنستان، آذربایجان، تایلند  هند و پاکستان عشق به امام حسین (ع) متبلور شده‌است و بسیاری از کشورها در مبارزه با استکبار از مکتب امام حسین (ع) پیروی می‌کنند و الگو گرفته‌اند.

وی اظهارداشت: تنها عامل مهم که باعث شد تا دین اسلام در این کشورها باقی بماند مجالسی بود که  برای امام حسین (ع) برپا می‌کردند.

پاک آئین گفت: امروز بسیاری از مردم جهان ، دین مبین اسلام را به واسطه امام حسین (ع) پذیرفته و حفظ کرده‌اند و حجت بسیاری از مسلمانان امروز سرور و سالار شهیدان است. 

وی بیان کرد: از دانشجویان و دانش پژوهان دانشگاهی بویژه پیام نور انتظار و توقع می رود که به ابعاد فرآیند تحقق تمدن نوین اسلامی توجه کنند و در پایان نامه‌ها و مباحث علمی به گفتمان ابعاد بین‌المللی اربعین از نگاه رهبر معظم انقلاب اهتمام ورزند.

مسئول امور فرهنگی و روابط عمومی دانشگاه پیام نور گناوه گفت: اربعین یکی از مراسم عمیق و ریشه دار و یک حرکت پربرکت در تداوم نهضت عاشوراست.

ضرغام خرمی افزود: نشست بررسی ابعاد بین‌المللی اربعین حسینی با هدف تبیین اهداف و تاثیر این رویداد مهم با نگاه رهبرمعظم انقلاب در شرایط امروزی و باتوجه به بیماری کرونا بصورت مجازی برگزار شده‌است.

شهرستان گناوه در شمال استان بوشهر قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha