پوتین از ایروان و باکو برای مذاکره در مسکو دعوت کرد

مسکو- ایرنا- ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در بیانیه‌ای از ویران امور خارجه ارمنستان و جمهوری آدربایجان برای رایزنی درباره صلح در قره باغ به مسکو دعوت کرد.

به گزارش ایرنا، کاخ کرملین شامگاه پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: رئیس جمهوری روسیه پس از چند بار گفت وگوی تلفنی با الهام علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان و نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان خواستار توقف اقدامات جنگی در منطقه مناقشه قره باغ با اهداف انسانی و به منظور مبادله اسرا و اجساد کشته شدگان می شود.

پوتین در ادامه بیانیه گفت: برای رایزنی در این مسائل با میانجی‌گری وزیر امور خارجه روسیه، روز ۹ ماه اکتبر (روز جمعه) وزیران امور خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان به مسکو دعوت می شوند.   

وضعیت منطقه قره باغ از ۱۰ روز پیش متشنج شده و ارمنستان و جمهوری آذربایجان یکدیگر را به آغاز جنگ متهم کرده اند.

جمهوری آذربایجان در این مناقشه با تکیه بر اصل حفظ تمامیت ارضی کشورها خواستار پایان اشغالگری ارمنستان شده و از سوی دیگر طرف ارمنی با استناد به اصل "حق تعیین سرنوشت" خواستار به رسمیت شناخته شدن حقوق ارامنه شده است.

روسیه به عنوان یکی از سران گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا از دو دهه پیش برای حل مساله قره باغ تلاش می کند اما تاکنون این تلاش های بی نتیجه مانده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =