آیا سازمان پیمان جمعی در درگیری‌های قره باغ دخالت می‌کند؟

مسکو- ایرنا- «استانیسلاو زاس» دبیرکل سازمان پیمان امنیت جمعی، تهدید ثبات و حاکمیت ارمنستان یا حمله نظامی مستقیم به این کشور را دو شرط اصلی برای دخالت این سازمان در جنگ قره باغ بیان و در عین حال ابراز اطمینان کرد که این شرط‌ها به دلیل پایبندی باکو به حاکمیت ایروان تحقق نمی‌یابد.

به گزارش ایرنا ، وی در گفت‌وگو با خبرگزاری تاس روسیه تصریح کرد: اولین شرط دخالت این سازمان زمانی است که تهدیدهای واقعی امنیت، ثبات، حاکمیت و تمامیت هر یک از کشورهای عضو را تهدید کند و در صورت درخواست این کشور سازمان امنیت جمعی حق دارد که پشتیبانی لازم را انجام دهد.

وی افزود: مورد بعدی تهاجم یعنی حمله نظامی صورت گیرد که این مورد به عنوان تجاوز به ایالات ما تلقی می‌شود و در این حالت به درخواست طرف هدف تجاوز، بلافاصله با همه نوع کمک از سوی سازمان امنیت جمعی از جمله نظامی محقق می‌شود.

 استانیسلاو زاس ابراز اطمینان کرد چنین وضعیتی پیش نخواهدآمد زیر مقامات جمهوری آذربایجان به حاکمیت ارمنستان تعدی نمی‌کنند.

پیش از این ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه تایید کرده بود که مسکو در چارچوب تعهدات امنیتی به ارمنستان در صورت لزوم اقدام خواهد کرد.

از طرفی پیشتر سخنگوی ریاست جمهوری روسیه گفته بود تعهدات روسیه شامل قره‌باغ نمی‌شود.

سازمان پیمان امنیت جمعی از سازمان‌های فعال نظامی و چندمنظوره در حوزه  آسیای میانه و قفقاز است. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی روسیه به منظور بالابردن ظرفیت‌ها و متحد نگه داشتنِ کشورهای عضو پیشین، چنین سازمانی را پایه‌گذاشت.

قرقیزستان، قزاقستان، روسیه، تاجیکستان، ارمنستان و بلاروس اعضای اصلی این سازمان هستند.  

وضعیت منطقه قره باغ از ششم مهر ( ۲۷ سپتامبر)  متشنج شده و ارمنستان و جمهوری آذربایجان یکدیگر را به آغاز جنگ متهم کرده‌اند.

جمهوری آذربایجان در این مناقشه با تکیه بر اصل حفظ تمامیت ارضی کشورها خواستار پایان اشغالگری ارمنستان شده و از سوی دیگر طرف ارمنی با استناد به اصل "حق تعیین سرنوشت" خواستار به رسمیت شناخته شدن حقوق ارامنه شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =

سرخط اخبار جهان