کلنگ ساخت مرکز تکثیر میگو در گوردیم کنارک به زمین زده شد

چابهار- ایرنا- کلنگ ساخت مرکز تکثیر (تولید بچه میگو یا پست لارو) با سرمایه گذاری ۲۰ ملیاردتومانی بخش خصوصی با حضور سردار رستم قاسمی مشاور عالی و اقتصادی فرمانده کل سپاه پاسداران، احمدعلی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان و جمعی از مسوولان در مجتمع کشت و صنعت گوردیم کنارک به زمین زده شد.

فرماندار کنارک روز پنحشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: این طرح در زمینی به مساحت هفت هکتار با سرمایه گذاری بخش خصوصی آغاز شده که نقش مهمی در اشتغال مجتمع کشت و صنعت مکران دارد.

حمیدالدین یوسفی افزود: مجتمع کشت و صنعت مکران به عنوان طرح پیشران توسعه سواحل مکران و یک طرح بزرگ مقیاس در کشور است.

وی با اشاره به اینکه چابهار و کنارک ظرفیت‌های خوبی برای طرح‌های شیلاتی و کشاورزی دارند و می‌توانند به افزایش تولید و رونق اشتغال کمک کنند، خاطرنشان کرد: ساخت باغ‌های میوه‌های گرمسیری و گلخانه در گوردیم کنارک و اشتغالزایی هزاران نفر موجب خرسندی و زمینه ساز رونق توسعه و اشتغال است.

فرماندار کنارک گفت: چابهار وکنارک به سبب آب و هوا و خاک حاصلخیز برای کشت‌های گلخانه‌ای بسیار مناسب است و می‌تواند در مدت کوتاهی سوددهی لازم را برای سرمایه گذار به ارمغان آورد و برای مردم منطقه نیز مؤثر باشد.

مدیرعامل شرکت کشت و صنعت مکران (گوردیم کنارک) نیز اظهار داشت: مجتمع کشت و صنعت مکران در پنج بخش طراحی شده که اولین بخش آن تولید آب شیرین از دریاست وکارخانه نمک‌زدایی از آب دریا در ۲ فاز ۵۰ هزار متر مکعبی احداث خواهد شد.
 ‌حسین صفایی گفت: بخش دوم باغ تولید میوه‌های گرمسیری است که ۸۰ درصد این باغ به تولید محصول موز و بقیه به تولید میوه از قبیل انبه، چیکو، پاپایا و گیاه صنعتی مورینگا اختصاص خواهد یافت که با ۵۰ هزار مترمکعب آب شیرین تغذیه خواهد شد.
 وی ادامه داد: بخش سوم طرح تولید محصولات گلخانه‌ای در سطح ۱۰۰هکتار است که در این واحد، گلخانه تحقیقاتی و پژوهشی نیز احداث خواهد شد.

مدیرعامل کشت و صنعت مکران با اشاره به اینکه بخش چهارم مجتمع پرورش میگو در سطح ۷۰۰ هکتار است که با فعالیت پنج پیمانکار عملیات خاکی و ابنیه فنی آن در حال اجراست، خاطرنشان کرد: بخش پنجم این طرح بزرگ شامل پرورش ماهی در قفس در دریاست که در ۲سایت سه هزار تنی و چهار هزار تنی پیش بینی شده و توسط شرکت های نروژی در حال اجراست و یکهزار تن آن با انعقاد قرارداد در مرحله اول تحویل خواهد شد.

وی بیان کرد: پروژه باغ تولید محصولات گرمسیری با قراردادی با شرکت اینکاتای اسپانیا در حال اجراست و مجتمع پرورش میگو نیز شامل مرکز تکثیر و مرکز پرورش و مرکز عمل آوری خواهد بود.

صفایی ادامه داد: این پروژه بزرگ با فعالیت هفت پیمانکار بزرگ در حال اجراست که تامین نیروی فنی و نیروی مهندسی و تامین قطعات را از جمله مشکلات این طرح عنوان کرد.

وی گفت: تکمیل و بهره‌برداری از این مجتمع در منطقه ساحلی گوردیم کنارک اشتغالزایی غیرمستقیم ۱۵ هزار نفر و اشتغال مستقیم چهار هزار نفر را در پی خواهد داشت و نقشی مهم در تولید و رفع مشکلات بیکاری ایفا می‌کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها