سخنگوی دولت درگذشت استاد آواز ایران را تسلیت گفت

تهران- ایرنا- علی ربیعی سخنگوی دولت روز پنجشنبه با انتشار پیامی درگذشت محمدرضا شجریان استاد آواز ایران را تسلیت گفت.

به گزارش پنجشنبه شب ایرنا، در متن پیام تسلیت ربیعی آمده است: نماد هنر و استاد آواز دل ⁧، شجریان⁩ از جهان خاکی رخت بربست.

وی افزود: او به راستی مردمی بود و از آن دسته آدمهایی است که در ضمیر جان و دل افراد یک جامعه جای دارند.

ربیعی گفت: ‏ فقدان این یار دل جامعه را به تمامی فارسی‌زبانان و دوستدارانش تسلیت می‌گویم.

پیام سید حسن خمینی 

یادگار امام در پیامی درگذشت استاد محمدرضا شجریان را تسلیت گفت.

متن پیام حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی به شرح ذیل است:

بسمه تعالی

درگذشت هنرمند بزرگ و کم نظیر استاد محمدرضا شجریان را خدمت جامعه هنری کشور و دوستداران ایشان و به خصوص خانواده محترم آن مرحوم به ویژه فرزند گرامی شان جناب آقای همایون شجریان تسلیت عرض می نمایم. 

بی شک نام و آوازه ایشان فراتر از زمانه ما و در پهنه ای وسیع تر از جغرافیای ما باقی خواهد ماند. 

از خدای متعال غفران واسع را برای ایشان مسألت دارم.

معاون امور مجلس رییس جمهوری 

معاون امور مجلس رییس جمهوری با تسلیت درگذشت استاد آواز و موسیقی ایران «محمدرضا شجریان» به خانواده وی و جامعه هنری کشور  در پیامی نوشت: آثار فاخر و ماندگار آن مرحوم طلایه دار روحیه همگرایی و امید است.

 «حسینعلی امیری» شامگاه پنجشنبه پس از آگاهی از خبردرگذشت استاد «محمدرضا شجریان» در پیامی نوشت: درگذشت استاد نامدار و پرآوازه عرصه هنر و موسیقی کشور «محمدرضا شجریان» موجب تاسف و تالم شد. 

معاون پارلمانی رییس جمهوری با بیان این که «اینک آوای رسای ربنای شجریان به اجابت رسید و در جوار حق آرام گرفت» ، تصریح کرد: سرمایه ارزشمند و چهره مانای موسیقی اصیل ایرانی، سالها با آثار فاخر و ماندگار آن مرحوم، مهمان سفره های افطار و نوروز  ما و با سرودهای حماسی و باشکوه همچون «ایران ای سرای امید» همواره طلایه دار روحیه همگرایی و امید بوده است.

در پیام معاون پارلمانی رییس جمهوری آمده است: «اینجانب این ضایعه اسفناک را به خانواده محترم و سوگوار شجریان و جامعه هنرمندان و هنر دوستان تسلیت عرض کرده و برای آن مرحوم علو درجات و رحمت واسعه الهی و برای بازماندگان صبر و شکیبایی مسالت می کنم.


رییس سازمان انرژی اتمی 

دکتر علی‌اکبر صالحی با صدور پیامی درگذشت استاد محمدرضا شجریان را تسلیت گفت.

متن این پیام به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم 
انا لله و انا الیه راجعون
 
ارغنون ساز فلک رهزن اهل هنر است
چون از این غصه ننالیم و چرا نخروشیم

با دریغ و افسوس بسیار اطلاع یافتم که خسرو آواز ایران و نماد و نماینده اصیل فرهنگ و تمدن ایران زمین حضرت استاد محمدرضا شجریان جامه از این خاکدان بر گرفته و به دیدار معشوق شتافته است.

این اندوه برای ایرانیان و دوستداران فرهنگ و ادب پارسی بر جای خواهد ماند که از فیض وجود عزیزش محروم شدند.

بی‌گمان آثار جاودان و ماندگار نگین هنر ایران زمین مانند نیایش جاودانه ربنای او در حافظه تاریخی ملت تمدن ساز و هنر پرور ایران برای هماره تاریخ جاودان خواهد ماند.

اینجانب ضمن عرض تسلیت به هموطنان عزیز و دوستداران فرهنگ و ادبیات پارسی و ابراز همدردی عمیق با خانواده جلیل القدر شجریان، از درگاه یگانه هستی بخش برای قله رفیع هنر ایرانی، علوّ درجات و همنشینی با ابرار و نیکان مسئلت می کنم.

معاون امور هنری وزارت  ارشاد اسلامی

سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در پیامی درگذشت استاد محمدرضا شجریان را تسلیت گفته و افزود خنیاگر وطن جان به جان جهان سپرد.

متن پیام تسلیت معاون هنری وزارت ارشاد به شرح ذیل است:

زُهره سازی خوش نمی سازد مگر عودش بسوخت

می موید به تلخی و به زاری می گرید هر که در آیینه آوازش از خویش رمیده و در عشق آرمیده باشد. خنیاگر وطن، تن به خاک وطن و جان به جان جهان سپرد. کیمیاگری که به گوهر هنر، شریک دردها و درودهای روزگار خویش بود و به اعجاز آواز، ناب ترینِ نیایش ها را سرود و بی نقاب ترینِ انسان ها را ستود. اگر چه بالای آن سرو به سعی مرگ خم آورده است اما به حُسن خداداد خویش و به مهر ماندگار مردم، آن جانِ جویا جاودانه است و به صاحبدلی، صدایش نوشداری آشفتگی ها و سرگشتگی ها باقی خواهد ماند.

استاد "محمدرضا شجریان" متولدِ مردم بود و بدرقه او نه به لحن و لهجه "بدرود" که به آوای "درود" خواهد بود اما مگر می توان به بوی بهار و عطر گل و غیبت یار به حسرت نگریست و نخواند که

عندلیبان را چه پیش آمد هزاران را چه شد.

رییس دولت اصلاحات  

رئیس دولت اصلاحات درپیامی به همایون شجریان فرزند خسرو آواز نوشت :  به نام پرودگار بزرگ که زیبا است و زیبایی را دوست دارد.

وی ادامه داد: هنرمند بزرگ و بلند آوازه جناب محمدرضا شجریان چشم زیبابین از جهان فرو بست و بدیدار معبود شتافت.

رئیس دولت اصلاحات گفت: من این مصیبت سنگین را به جنابعالی و دیگر بستگان داغدار و همه اصحاب فضل و فرهنگ و هنر و همراهان و شاگردان و انبوه دوستداران این بزرگ تسلیت می گویم.

محمد خاتمی افزود: بی گمان نام شجریان به عنوان هنرمندی صاحب مکتب و دارای ابداعات فراوان در یاد و خاطره فرهنگ و ادب و هنر فاخر این مرز و بوم درخشان و پر طنین باقی خواهد ماند.

وی ادامه داد: روانش شاد و سلامتی و شکیبایی بازماندگان معزز و همه دوستداران آن فقید سعید روز افزون باد!

فرهنگستان هنر
 
علیرضا اسماعیلی، سرپرست فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران، و اعضای گروه تخصصی موسیقی این فرهنگستان در پی درگذشت استاد محمدرضا شجریان، پیام تسلیتی منتشر کردند.

متن پیام به این شرح است:

إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُون
قلب تپندة نغمه سرای بزرگ موسیقی ایرانی، استاد محمدرضا شجریان، از حرکت باز ایستاد. سخن از عاشقی چون او، حدیث نیم قرن فعالیت مستمر در گرامیداشت و برپاداشت نغمات برخاسته از تاریخ موسیقی، شعر و فرهنگ و ادب کهن سرزمین ایران است. مآثر به‌ یادگار مانده‌اش، در طیفی وسیع از قطعات ناب موسیقایی تا تربیت شاگردان بی‌شمار، بیانگر نقش یگانه او در بسط و توسیع نغمات و الحان موسیقی ایرانی است. اینک ناباورانه شاهدیم که استاد محمدرضا شجریان قالب خاکی به خاک سپرد اما باورمندیم عندلیبِ جان و روانش در کالبد سپهر بیکران موسیقی ایرانی همچنان زنده و نغمه‌پرداز است و تداوم اندیشه‌های هنری‌اش بر جریده جان رهروانش ثبت و حک گردیده است.
فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران خسران بزرگ از دست دادن این چهره ماندگار و هنرمند اصالتمند را به مردم فرهنگ‌دوست ایران، شاگردان و همراهان ایشان، به‌ویژه به خانواده محترمشان تسلیت عرض نموده و از خداوند منان شادی و مغفرت الهی را برایشان مسئلت می‌نماید.

کانون کارگردانان سینمای ایران

کانون کارگردانان سینمای ایران در پیام تسلیتی گفت : صدای مردم به آسمان پر کشید.
بانگ آواز قرن ها هنر و فرهنگ ایران زمین و صدای ماندگار مردم به آسمان پر کشید.
کانون کارگردانان سینمای ایران پرواز بانگ ربنا را به مردم و آب و خاک این سرزمین تسلیت می گوید.

 

رئیس موسسه فرهنگی اکو 

سرور بختی، رئیس موسسه فرهنگی اکوبا صدور پیامی درگذشت خنیاگر ادبیات کهنِ فارسی، استاد محمد رضا شجریان را به تمام ملت‌های منطقه اکو بالاخص فارسی زبانان، تسلیت گفت.

متن کامل پیام تسلیت سرور بختی بدین شرح است:

مژده وصل تو کو، کز سر جان برخیزم
طایر قدسم و از دام جهان برخیزم

درگذشت افسانه موسیقی شرق و خنیاگر ادبیات کهنِ فارسی، ”استاد محمد رضا شجریان” را به تمام ملتهای منطقه اکو بالاخص فارسی زبانان این حوزه تمدنی دیرین، تسلیت می گویم و از خداوند منان، آرامش ابدی برای ”خسروی آواز ایران” آرزومندم.


مدیر کل دفتر موسیقی

محمد اله یاری مدیر کل دفتر موسیقی نیز در پیامی درگذشت استاد محمدرضا شجریان را تسلیت گفت و نوشت:

کل نفس ذائقة الموت و یبقی وجه ربک ذوالجلال و الاکرام

ایران فرهنگی بار دیگر عزادار یکی از فرزندان خود شد. این بار هنرمندی که با آوای خویش، عظمت و شکوه فرهنگ و تمدن ایران زمین را زمزمه می کرد، دعوت آفریدگار با عظمت خویش را پاسخ گفت. 
استاد محمدرضا شجریان از نوجوانی صدایش در محافل انس با آیات الهی شکوفا شد و با مناجات خوانی به اوج رسید وان شاالله به مدد همان سرمایه قرآنی در زندگی جاودان پس از  کوچ از این دنیای فانی طی طریق نماید. 
برای ایشان از درگاه خداوند متعال، غفران و علو درجات مسألت دارم و برای بازماندگان و دوستداران ایشان صبر و شکیبایی آرزومندم.

رییس سازمان اداری و استخدامی 

جمشید انصاری معاون رییس جمهور و رییس سازمان اداری و استخدامی کشور در پیام تسلیتی گفت : شجریان صدای بی بدیل ، فاخر و جاودان موسیقی ایرانی به خاموشی گرایید، 
....و بقول مهدی اخوان ثالث،

روزگار ،
دست برداشت از این در وطن خویش غریب !!

صبر بسیار بباید پدر پیر فلک را
تا دگر مادر گیتی چو تو فرزند بزاید!

روحش شاد و یادش گرامی و جاودان .

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران 

حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران در پیامی گفت: سرانجام خسرو آواز قرن، شاهِ بی‌قرین، شد ز نظر غایب و خلقی پی‌اش غمین. سرانجام مرغ سحرِ بنشته در بستر خاموش شد و فرهنگ ایران سیاهپوش. و بی‌گمان می‌ماند در جای‌جای ایران طنین صدای او. این‌جا تمام می‌شود واژه‌ها در وصف آن خسروی فرهنگ. زبان حال اوست.

درگذشت اسطوره آواز ایران را به همه فارسی‌زبانان جهان و عاشقان فرهنگ و ادب ایرانی به‌ویژه خانواده گرامی‌اش تسلیت می‌گویم.

علی جنتی

استاد محمد رضا شجریان خسرو آواز ایران وخواننده محبوب به دیدار محبوب شتافت .

او با مردم زیست و صدای دلنشین او بر دلهای ملت ایران نقش بست و با خلاقیت خود آثار ماندگاری از خود به جای گذاشت این ضایعه را به همه هنرمندان و به ویژه اهالی موسیقی و ملت بزرگ ایران تسلیت میگویم روانش شاد .

سازمان حفاظت محیط زیست 

سازمان حفاظیت محیط زیست در پیامی گفت: درگذشت هنرمند مردمی و بزرگ ایران‌زمین، پهلوان و اسطوره آواز و موسیقی ملی ایران، ضایعه ای جبران ناپذیر و سترگ است که دل و جان دوستداران فرهنگ و هنر ایران اسلامی را مالامال از درد و اندوه کرده است.

اطمینان داریم که نام او به عنوان یکی از قله های مرتفع هنر و فرهنگ ایران، در امروز و آینده وطن عزیزمان خواهد درخشید و یادش نوری ماندگار و ابدی برای عاشقان فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی خواهد بود. 

سازمان حفاظت محیط زیست، این مصیبت جانگداز را به تمامی ایرانیان داغدار و خانواده این استاد گرانقدر تسلیت عرض می کند و برای روح بلند او آرامش ابدی، در جوار رحمت الهی آرزومند است.

وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی 

محمد شریتعمداری وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در پیامی گفت: ناگهان خبر خاموش شدن صدای ربنا در عمق جان ایران طنین انداز شد و استاد آواز ایران و حنجره طلایی قرآنی استثنایی از بین اساتید موسیقی ایران‌و اسلام چشم از جهان فروبست وخیل کثیری از ایرانیان ومسلمین‌ را داغدار کرد 

وی افزود: فراموش نمی شودلحظات ملکوتی افطار که با صدای گرم ربنای استاد شجریان در عمق جان ایرانیان نشست و نوای پر عمق و معنای مرغ سحر او تا ابد ماندگار خواهد ماند . 
اینجانب این مصیبت را به خانواده آن استاد پرآوازه موسیقی ایران زمین خصوصاً هنرمند ارجمندجناب آقای همایون شجریان و همه جامعه هنرمندان کشورمان و علاقمندان آن استاد بزرگ تسلیت می گویم و برای ایشان غفران الهی و برای بازماندگان صبر مسالت دارم.

وزیر آموزش و پرورش 

وزیر آموزش‌وپرورش در پی درگذشت استاد شجریان در پیامی گفت:  این بار «استاد محمّدرضا شجریان»، شجر پُربرگ و بار فرهنگ و هنر و اسطوره‌ی آوا و آواز ایران، «آهنگ سفر ساخت».
محسن حاج میرزایی افزود: عمر پُرعمق هنری آن استاد بی‌بدیل عرصه هنر و موسیقی حاکی از آن است که در طول دویست سال تاریخ موسیقی ایران، «شجریان، شاخص‌ترین هنرمند» این عرصه است.
از این رو، آن ستاره‌ی پرفروغ سپهر سرود و نوا»، چنان بی‌نظیر آغاز کرد و چنان بی‌مانند پایان یافت، که «نه تکرار می شود و نه تکراری».
این جانب، از طرف خود به عنوان خادم مردم هنر دوست ایران در نهاد تعلیم و تربیت و به نمایندگی از جامعه‌ی فهیم و فخیم فرهنگیان، فقدان جانسوز استاد محمّدرضا شجریان را که روزگاری در کسوت معلّمی مدرسه، منشاء اثرات ارزنده و روزگاری دیگر در کسوت استاد موسیقی، مبداء ثمرات برازنده‌ای بوده‌ است را به خانواده‌ی محترم  آن فقید سعید و سپس به جامعه‌ی جلیل‌القدر هنرمندان، به ویژه عاشقان موسیقی اصیل ایرانی، تسلیت و تعزیت می‌گویم و از درگاه ربّ‌العالمین برای آن استاد گرامی، طلب رستگاری، و برای بازماندگان، تمنّای صبر و شکیبایی دارم.

وزیر ورزش و جوانان

مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان در پیامی در گذشت استاد مسلم موسیقی ایران محمدرضا شجریان را تسلیت گفت.
سلطانی فر در پیام خود نوشت: همدم لحظات عرفانی افطار، همراه دقایق روحانی سحر، زمزمه گر نواهای پرشکوه و نغمه گر نغمه های عاشقانه بار سفر بست و به سوی خدا رفت.
وی افزود: استاد محمدرضا شجریان، خسرو آواز ایران و همنوای مردم این سرزمین با کوله باری از عشق و ایمان چشم از جهان فرو بست و همه ما را به داغ سوگ خود نشاند.
او گفت: این ضایعه بزرگ را خدمت خانواده آن مرحوم به ویژه به هنرمند شریف و عزیز، همایون شجریان و همچنین همه دوستدارانش تسلیت می گویم و از خداوند متعال برای استاد محمدرضا شجریان طلب علو درجات دارم.

شهردار منطقه ۶ تهران

تورج فرهادی شهردار منطقه ۶ تهران در پیامی درگذشت استاد آواز ایران را تسلیت گفت و نوشت: محمد رضا شجریان آخرین آوازش را خواند و رفت.
او که تجسم و تجسدی از هنر فاخر ایران بود در تمام سالهایی که در ساحت هنر نفس کشید و در سپهر ادبیات درخشید و در عالم موسیقی بالید، کوشید هنر فاخر را بدل به فضیلتی کند که عمق و گسترده و ابعاد آن امروز به جایگاهی رسیده است که پس از پرکشیدنش به درگاه حضرت دوست، غمی سترگ و اندوهی ستبر بر جان دوست دارانش نشسته است و ایران و قلمرو هنر و فضیلت را در ماتم فرو برده است.
صدای او تبلوری از اقتدار مولانا، تجلی لطافت سعدی و تجسم معرفت حافظ بود که از دل تاریخ و از پس قرن های متمادی امروز در کوی و برزن سرزمینم ایران طنین دارد و شنیده می شود و گرچه حافظ و مولوی و سعدی و فردوسی را ندیدیم اما صدایشان را از حنجره ای شنیدیم که امروز دیگر در میان ما نیست.
محمد رضا شجریان فراتر از یک خواننده بود او پایه گذار مکتب و مرامی در موسیقی و هنر است که هنر را نه برای هنر که برای انسان می خواهد.
ادب و موسیقی را نه برای تفنن و تفرج و ابتهاج که برای تدبر، تامل و آگاهی می داند و چه تلخ است فقدان هنرمندی پرفضیلت و قابل احترامی چون او که سالهاست صدایش در گوش و جان وطن و ایران بدل به هویتی ماندگار از ادب ایران شده است.
اینجانب این ضایعه تلخ را به دوستداران ایشان و اهالی ادب و فرهنگ و هنر تسلیت عرض می کنم و برای آن هنرمند فقید غفران و رحمت واسعه الهی از بارگاه و درگاه خداوند باری تعالی مسالت می نمایم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =

سرخط اخبار فرهنگ