۱۷ مهر ۱۳۹۹،‏ ۱۹:۲۷
کد خبرنگار: 2174
کد خبر: 84069116
۰ نفر

برچسب‌ها

کتاب "بابامنیر" روانه بازار نشر شد

شیراز- ایرنا- کتاب "بابامنیر" که بیانگر تغییر و تحولات فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی روستایی در قدیم و شهری در زمان حال به همین نام است، روانه بازار نشر شد.

بابا منیر هم‌اینک مرکز شهری منطقه ماهور میلاتی شهرستان نورآباد ممسنی است. 

این کتاب به تازگی توسط قاسم طاهری (سیاوش ) به زیور طبع آراسته شده انتشار یافته با رویکردی جامعه شناسانه به بررسی تحولات منطقه پرداخته است. 

طاهری مولف کتاب روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت : این کتاب خلاصه‌ای از مطالب جمع‌آوری شده در سال‌های متمادی است که گوشه‌هایی از آن به‌عنوان پایان‌نامه کارشناسی ارشد با شیوه نوین ارائه شده است. 
این پژوهشگر افزود: در این کتاب تلاش شده با نگاه تک‌نگاری(مونوگرافی) همراه با دید جامعه‌شناسی تغییرات در حوزه‌های مختلف به‌ویژه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی از جمله  آداب و رسوم قومی، خانواده،ازدواج ،کار ،قشر بندی اجتماعی وطبقات اجتماعی،  چگونگی ساخت مسکن، شیوه معیشت و دیگر مواردی که هویت یک روستا را تشکیل می دهد را  مورد پژوهش قرار داده است .
وی ادامه داد: تغییرات این حوزه‌ها در سه دوره متفاوت و گوناگون با روش کیفی و استفاده از شیوه‌های پژوهشی علمی و تحقیقاتی از جمله مشارکت مستقیم، مصاحبه، کتابخانه‌ای و میدانی، عکاسی و تصویربرداری انجام گرفته وبه رشته تحریر درآمده است. 
طاهری درباره هدف از جمع‌آوری مطالب این کتاب گفت:‌ سال‌های بسیاری است که دغدغه نگارش را به‌ویژه در حوزه زادگاهم (بابامنیر) داشته و دارم، این دغدغه به‌دلیل کمال‌طلبی و آرمان‌گرایی مرا از انجام این‌کار واداشت تا اینکه فرصتی چون ارائه کتاب در قالب پایان‌نامه ایجاد شد و این فرصت را با توجه به حساسیت خود و کنترل و نظارت مراحل پژوهش غنیمت شمردم و نسبت به چاپ آن اقدام کردم.  
 

 
یکی از آثار تاریخی این مکان آرامگاهی است  که به بابامنیر مشهور است .شیخ عارفی که بیش از ۷۰۰ سال قبل به دیار ماهور آمده ودر کوه بزان دو کیلومتری بابامنیر در محلی موسوم به چله گاه اقامت و به اعتکاف و ریاضت پرداخته است و در داخل قطعه سنگ منفرد و نسبتاً بزرگی که درون آن به ارتفاع یک متر حفاری شده و جای سکونت یک نفر را دارد زندگی می‌کرده است.
این مکان  به بَرد بابامنیر مشهور است و هم اکنون موجود است. 
 بنای مدون و گنبدی که شیخ منیرالدین را درآن دفن نموده اند وبه شکل مخروطی و پلکانی مدرج و دندانه است را به دوره صفویه مربوط دانسته‌اند. ارتفاع گنبد تقریبا ۱۵متر و بنا از مصالح سنگ و گچ ساخته شده و از نظر پلان شباهت زیادی به چهار طاق‌های ساسانی دارد.

کتاب «بابامنیر» به تازگی از سوی انتشارات ماه و ما منتشر شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها