توسعه گردشگری آذربایجان‌غربی با حمایت از فعالان این بخش محقق می‌شود

ارومیه- ایرنا- نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی گفت: توسعه گردشگری در استان با حمایت از فعالان این بخش و سرمایه گذاران محقق می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی روز چهارشنبه در دیداربا نمایندگان هتلداران و دفاتر خدمات مسافرتی و جمعی از مسوولان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان افزود: گردشگری در درآمدزایی و توسعه اقتصادی هر منطقه‌ نقش اساسی دارد و باید موانع موجود در این زمینه رفع و زمینه های سرمایه گذاری تسهیل شود.

وی با اشاره به اینکه آذربایجان‌غربی ظرفیت بالایی برای توسعه گردشگری دارد گفت: آذربایجان‌غربی با وجود برخورداری از میراث جهانی قره‌کلیسا و تخت سلیمان در جذب گردشگر با مشکل مواجه است و این موضوع نیازمند آسیب شناسی است.

امام جمعه ارومیه با اشاره به اثرات کرونا در اقتصاد استان افزود: فعالان حوزه گردشگری نیز با شیوع کرونا دچار مشکلاتی شده‌اندکه تلاش می‌شود این مشکلات در اسرع وقت پیگیری شود.

نماینده ولی‌فقیه در آذربایجان‌غربی گفت: رفع مشکلات بخش گردشگری و فعالان این حوزه نیاز به مطرح کردن آنها از سوی افراد فعال در این زمینه است تا مسوولان نیز به نوبه خود مسایل را پیگیری کنند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی نیز در این دیدار با اشاره به آمار حوزه گردشگری در سال گذشته و امسال اظهار کرد: تا بهمن ماه سال گذشته شاخص‌های مربوط به حوزه گردشگری استان صعودی بود.

جلیل جباری بیان کرد: قبل از شیوع کرونا ضریب اشغال هتل‌های استان برابر با ۶۰ درصد بود اما با شیوع کرونا ضریب اشغال هتل‌ها به کمتر از ۱۰ درصد رسید.

وی گفت: یکی از مشکلات پیش‌روی سرمایه‌گذاری در استان روند کند پاسخگویی به استعلامات از دستگاه‌های مربوطه است که موجب می‌شود با صدور موافقت اصولی تعدادی کمی از این طرح‌ها به مرحله احداث و بهره‌برداری برسد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی با بیان اینکه واگذاری طرح‌های نیمه‌تمام دولتی به بخش خصوصی در دستور کار قرار دارد، افزود: تاکنون مجتمع تفریحی گردشگری "ایستی‌سو" چالدران، "حمام بیگ‌جوان" قره‌ضیاءالدین و" حمام اتحادیه" ارومیه به بخش خصوصی واگذار شده‌است و واگذاری چند پروژه دیگر نیز در آینده انجام خواهد شد.

 آذربایجان‌غربی دارای بیش از یکهزار و ۶۰۰ اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی و ۲ اثر ثبت شده جهانی شامل «قره‌کلیسای چالدران» و «تخت‌سلیمان تکاب» است.

کاخ موزه باغچه‌جوق، عمارت کلاه‌فرنگی، سه‌گنبد ارومیه، غار سهولان مهاباد، خان‌تختی سلماس، مقبره شیخ صدرالدین چالدران، کلیسای ننه‌مریم ارومیه، قلعه‌بسطام، مسجد سردار، بازار تاریخی ارومیه، خانه انصاری، تپه‌حسنلو، تالاب کانی‌برازان مهاباد و روستای چورس از جمله آثار تاریخی آذربایجان‌غربی به شمار می‌رود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =