دانش‌آموزان مازندران با اسکن QR محتوای آموزشی را می‌یابند

ساری - ایرنا - طرح استفاده از سامانه QR-Code یا کد پاسخ سریع جهت تسریع در دسترسی به محتوای مجازی آموزشی برای نخستین بار در کشور توسط آموزش و پرورش مازندران اجرایی شد.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش مازندران، عصر امروز چهارشنبه مدیرکل آموزش و پرورش مازندران طرح استفاده از سامانه  QR-Code رونمایی شد. این طرح که مخفف کد پاسخ سریع یا (QR=Quick Response) است، نوعی بارکد ۲بعدی محسوب می‌شود که می‌تواند با استفاده از گوشی‌ها و تیلت های هوشمند خوانده شده و به طور مستقیم به متن، ایمیل، وب سایت، شماره تلفن و همچنین محتواهای بارگزاری شده دسترسی یافت.

در این طرح، برای تمامی پایه‌ها از کلاس اول ابتدایی تا کلاس دوازدهم، فیلم‌های آموزشی مباحث کتاب‌های درسی توسط بارکدها به سامانه http://mazandmohtava.ir ارجاع شده و شخص با اسکن موبایل بر روی بارکد نصب شده بر روی صفحات کتاب، به محل ذخیره محتوای مربوط رفته و محتوای مورد نظر را مشاهده می‌کند. دانش‌آموز تنها لازم است این کدها را در برگه‌های برچسب‌دار جدا کرده و با توجه به درس و شماره صفحه که زیر هر یک از کدهای  QR ذکر شده در صفحه مربوطه از کتاب نصب کند.

مدیرکل آموزش و پرورش مازندران در باراه این سامانه گفت: با شیوع ویروس کرونا دانش‌آموزان از حضور دائم در کلاس محروم شدند و نیاز به آموزش مجازی بیش از هر زمان احساس شد. ما در همان روزهای ابتدایی سامانه «مازند محتوا» را راه‌اندازی کردیم تا یک بستر ثابت، قابل اطمینان و استاندارد از محتواهای آموزشی در اختیار دانش‌آموزان قرار گیرد.

علیرضا سعدی پور با بیان اینکه طرح QR Code در بستر مازند محتوا اجرایی می‌شود، افزود: با انجام این طرح دانش‌آموزان علاوه بر توضیحات معلمان، به‌صورت مجازی از فیلم‌های آموزشی قرار گرفته در کتاب‌های درسی در هر زمانی که لازم باشد بدون هیچ مشکلی و به صورت بسیار سریع می‌توانند استفاده کرده و فیلم‌های آموزشی همان درس را به‌راحتی بر روی گوشی یا تبلت خود مشاهده کنند.

وی با بیان اینکه این طرح تکمیل کننده تدریس معلمان است، تصریح کرد: دنیا در حال حرکت سریع به سمت آموزش مجازی است و در جهان آینده بخش زیادی از آموزش به صورت مجازی و الکترونیکی خواهد بود. ما نیز باید سعی کنیم با نوآوری‌ها و ایجاد تحولات لازم به این سمت حرکت کرده و من از تمام همکاران عزیزی که در اجرای این طرح سهیم بوده‌اند تشکر می‌کنم.

مدیرکل آموزش و پرورش گفت: کدهای QR در روزهای آینده در اختیار مدارس و دانش‌آموزان قرار خواهد گرفت و اکنون در حال بارکدگذاری مطالب سامانه مازندمحتوا هستیم.

مازندران ۵۰۸ هزار دانش آموز دارد که زا اسفند ماه سال تحصیلی گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا وارد بستر مجازی آموزش شده اند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =