حذف کنکور بسیاری از مشکلات تعلیم و تربیت را حل می‌کند

تهران- ایرنا- معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش گفت: حذف کنکور می‌تواند بخش عظیمی از مشکلات نظام تعلیم و تربیت کشور را حل کند.

تصمیم گیری درباره حذف آزمون کنکور از نظام آموزشی کشور موضوعی است که بیش از یک دهه  مورد مناقشه مسئولان و کارشناسان آموزش قرار گرفته است. گروهی برگزاری کنکور را مسبب آسیب به ساختار آموزشی وایجاد سودجویی‌های مالی می‌دانند و عده‌ای دیگر معتقدند که این آزمون راهی برای برقراری عدالت آموزشی است و در واقع بر برگزاری آن پافشاری می کنند.

در سال‌های اخیر حذف یا ادامه برگزاری آزمون کنکور بیشتر مورد مناقشه کارشناسان و مسئولان آموزش و پرورش و آموزش عالی کشور بوده و نظرات مخالف و موافق زیادی را در پی داشته است.

بسیاری از کارشناسان نظام تعلیم و تربیت معتقدند که کنکور و ورود به دانشگاه  توجه دانش‌آموزان و خانواده‌ها را بطور کامل صرف مسائل آموزشی کرده و سبب غفلت از پرداختن به امور تربیتی و پرورشی می‌شود. کنکور برای بسیاری از خانواده‌ها آزمون سرنوشت‌سازی به شمار می‌رود که موفقیت و آینده شغلی و اقتصادی فرزندان خود را تنها در پذیرفته شدن در این آزمون جست وجو می‌کنند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش علیرضا کاظمی یکی از موافقان حذف کنکور روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا افزود: تاثیر حذف کنکور در پرداختن بیشتر دانش‌آموزان  به مسائل فرهنگی فوق العاده است، البته عوامل بسیاری در پرداخت بیشتر به مسائل پرورشی و فرهنگی دخیل است که حذف کنکور یکی از این فاکتورها محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: حذف کنکور از نظام آموزشی می‌تواند اضطراب، نگرانی و دغدغه‌های آموزشی صرف خانواده‌ها را از بین ببرد و به خانواده‌ها این فرصت را بدهد که به کشف استعدادهای دانش‌آموزان توجه بیشتری کنند.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه توجه به علائق دانش‌آموزان اهمیت بسیاری دارد، گفت: خانواده‌ها و دانش‌آموزان باید به این نکته توجه کنند که تنها کنکور و دانشگاه تضمین‌کننده آینده دانش‌آموزان نیست.

کاظمی خاطرنشان کرد: دانشگاه تنها دانش انسان را افزایش می‌دهد اما آنچه آینده و زندگی دانش آموز را تضمین می‌کند، مهارت‌های حرفه‌ای، شغلی و اجتماعی آنهاست.

وی یادآورشد: اگر دانش‌آموزی از مهارت‌های اجتماعی بالایی برخوردار باشد، مهارت‌های شغلی، حرفه‌ای و اجتماعی را هم می‌تواند کسب ‌کند. مهارت اجتماعی اهمیت بسیاری دارد چراکه دانش‌آموزان باید قدرت اداره خود در جامعه را داشته باشند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha