وضع موجود حقوق کودک نیاز به بازبینی دارد

تهران - ایرنا - حقوقدان و دبیر انجمن علمی حقوق کودک ایران گفت: وضع موجود حقوق کودک در کشور نابسامان است و بازاندیشی و بازبینی این نظام حقوقی ضروری است.

«آرین قاسمی» روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا افزود: هفته حقوق کودک فرصت مناسبی برای بازبینی و بازاندیشی نظام حقوقی در مورد حقوق کودک است و با آگاه‌سازی همگانی در رابطه با حق‌های کودکان می‌توانیم به سوی وضع مطلوب حرکت کنیم.

وی اظهار داشت: متاسفانه حقوق کودک در ایران جنبه واکنشی دارد و همواره همگان منتظر می مانند تا اتفاق ناگواری برای یک کودک یا جمعی از کودکان رخ دهد تا دست به حمایتگری بزنند در حالی که در نظام حقوقی کودک باید جنبه کنشی و فعال داشته باشیم.

قاسمی ادامه داد: حقوق کودک در کشور همیشه ذیل مفهوم خانواده و آموزش کودک دیده شده در حالی که جهان حقوق کودک، وسیع‌تر و پیچیده‌تر از این دو مفهوم است.

دبیر انجمن علمی حقوق کودک ایران با اشاره به ماده سه قانون حمایت از اطفال و نوجوانان به موضوع آگاهی بخشی در زمینه حقوق کودک تاکید کرد و افزود: عمده ترین مساله در رابطه با موضوع حقوق کودک، فقدان آگاهی از نظامی حقوق کودک است که شامل حق های کودکان و ساختار و سامانه حمایت از کودکان است.

آگاه سازی حقوق کودک، وظیفه همگانی همه شهروندان مسئول است
وی گفت: هیچ رسانه‌ای نمی‌تواند آموزش و آگاهی‌بخشی را به تنهایی پیش برد بلکه آگاه سازی حقوق کودک، وظیفه همگانی همه شهروندان مسئول است و یکی از جنبه‌های مسئولیت شهروند به عنوان یک شهروند فعال، این است که حق‌های کودک را در جامعه تسری بخشد و هر کس در این حوزه اقدام موثری انجام دهد، در نظام حقوق کودک گامی به پیش است.

قاسمی اضافه کرد: بهترین حمایت بزرگسالان از حقوق کودکان تکریم و رعایت عملی حق‌های کودک در برخورد با کودکان است، بنابراین باید حقوق کودک را بیاموزانیم و منظومه فکری حقوق کودک را به ذهن جامعه القا کنیم و این مساله موضوعی برگرفته از اسناد بین المللی و حقوقی نیست بلکه در سیره معصومان است.

دبیر انجمن علمی حقوق کودک ایران افزود: در رابطه با حقوق کودک در اسلام تکالیف وسیعی وجود دارد اما متاسفانه در عمل به این تکالیف کوتاهی شده است.

وی گفت: پس از موضوع آگاهی بخشی و آموزش حقوق کودک، باید ساختار نظام حقوقی «دوستدار کودکان» برنامه‌ریزی و رویه‌های این ساختار نظام حقوقی شکل گیرد.

قاسمی با اشاره به قانون جدید حمایت از اطفال و نوجوانان افزود: این قانون دستاوردها و نوآوری‌های بسیار خوبی دارد و رویکردی فعال به این حوزه ایجاد کرده است.

حقوق کودک را قرین حقوق بشر با همت و حمایت مضاعف می نگریم
این حقوقدان خاطرنشان کرد: حقوق کودک را قرین حقوق بشر با همت و حمایت مضاعف می نگریم، بنابراین با این رویکرد، حق‌هایی را برای کودکان لحاظ می‌کنیم که ممکن است برای بقیه افراد در نظر گرفته نشود.

قاسمی گفت: آنچه افزون بر حقوق بشر و حق های بزرگسالان در نظر می گیریم، فلسفه وجودی حقوق کودک یعنی حمایت همه جانبه از اوست.

وی با اشاره به موضوع حق مصلحت عالیه کودکان افزود: در نظام حقوق بشر اعتقاد داریم هر فردی می‌تواند با اراده و عقل خود تصمیم بگیرد، اما در مورد کودکان می گوییم مصلحت عالیه کودک باید توسط فرد بزرگسال در نظر گرفته شود.

هفته کودک از ۱۲ تا ۱۷ مهر ماه با شعار «آینده را باید ساخت» و همزمان با ۸ اکتبر روز جهانی کودک برگزار شد.  

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha