۱۶ مهر ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۲۹
کد خبرنگار: 757
کد خبر: 84068284
۰ نفر

برچسب‌ها

نگاهی به انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان

تهران – ایرنا – انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان با رقابت بین پنج نامزد از احزاب مختلف روز یکشنبه ۲۰ مهر ماه (۱۱ اکتبر) برگزار می‌شود و انتظار می‌رود که امامعلی رحمان رهبر حزب حاکم خلقی دمکراتیک برای پنجمین بار پیروز انتخابات باشد و این مقام را همچنان حفظ کند.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبر آسیا، اگرچه تا پیش از سال 2016 رئیس جمهوری تاجیکستان برای یک دوره 7 ساله انتخاب می شد و هیچ فردی نمی‌تواند برای بیش از دو دوره رئیس جمهوری این کشور باشد، اما از آن ۰۱۶ سال با اصلاح قانون اساسی این حکم شامل امامعلی رحمان رئیس جمهوری فعلی نمی‌شود.

براساس قانون اساسی این کشور هر فردی برای ثبت نامزدی باید امضای ۵ درصد از کل رای‌دهندگان (حدود ۲۶۰ هزار امضا) را به کمیسیون مرکزی انتخابات ارائه دهد. کمیسیون انتخابات تاجیکستان نام امامعلی رحمان و چهار نامزد دیگر را برای انتخابات ریاست جمهوری امسال ثبت کرده است.

رستم لطیف‌زاده رئیس حزب اگرری (کشاورزی)، عبدالحلیم غفارزاده رئیس حزب سوسیالیست، امامعلی رحمان از فدراسیون اتحادیه های صنفی مستقل تاجیکستان، اتحادیه جوانان تاجیکستان و رئیس حزب خلقی دمکراتیک تاجیکستان، رستم رحمت‌زاده رئیس حزب اصلاحات اقتصادی تاجیکستان و میراج عبدالله‌اف رئیس حزب کمونیست تاجیکستان به عنوان نامزدهای احزاب سیاسی تاجیکستان برای انتخابات زیاست جمهوری ثبت نام کردند.

امامعلی رحمان ۶۷ ساله برای پنجمین بار نامزد انتخابات ریاست جمهوری است و همانند سال ۲۰۱۳ از سوی حزب حاکم دمکراتیک خلق تاجیک و همچنین فدراسیون اتحادیه مستقل کارگری و اتحادیه جوانان نامزد شده است.

او در معرفی برنامه انتخاباتی خود از شاخص‌های توسعه موفق اجتماعی و اقتصادی سال های اخیر استفاده می‌کند. رحمان تنها کاندیدایی است که در برنامه خود مساله توسعه زیرساخت‌ها مانند ساخت نیروگاه راغون را مورد بحث قرار می‌دهد و تاکید دارد که در دوره قبلی ریاست جمهوری پروژه‌های کلیدی برای توسعه تاجیکستان آغاز شده و او قصد دارد آنها را تکمیل کند.

 رحمان از اواخر سال ۱۹۹۲ در تاجیکستان در قدرت بوده است و در حال حاضر او بیشترین مدت زمامداری را بین سران دولت‌های کشورهای همسود دارد.

بر اساس این گزارش، تنها نکته جالب انتخابات ریاست جمهوری امسال نامزدی احتمالی رستم امامعلی فرزند رئیس جمهور فعلی بود، هر چند این پیش‌بینی محقق نشد. گمانه‌زنی درباره نامزدی پسر ۳۲ ساله رحمان پس از آن شدت گرفت که با اصلاح قانون حداقل سن نامزدهای ریاست جمهوری به ۳۰ سال کاهش یافت.

این امکان وجود دارد که رحمان به این نتیجه رسیده باشد که با توجه به مشکلات کشور رستم امامعلی هنوز آماده تصدی پست ریاست جمهوری نیست. این کشور با مشکلات اقتصادی و مالی، کسری بودجه و مناقشه مرزی با قرقیزستان رو به رو است و ممکن است که شریکان تاجیکستان در کشورهای همسود (CIS) بخصوص روسیه با این انتقال قدرت در تاجیکستان موافق نباشند.

رستم امامعلی در ماه آوریل سال جاری به عنوان رئیس مجلس ملی تاجیکستان انتخاب شد که مطابق قانون اساسی در صورت مرگ، ناتوانی یا استعفای رئیس جمهوری کفیل ریاست جمهوری خواهد شد.

گمانه‌زنی‌هایی در خصوص احتمال کناره‌گیری رحمان از قدرت و نامزدی پسرش برای ریاست جمهوری وجود داشت اما تنها چند هفته مانده به انتخابات،‌ رحمان بار دیگر برای پنجمین بار به عنوان نامزد معرفی شد.

محمدالله نعیم‌زاده سخنگوی حزب خلقی دمکراتیک تاجیکستان در این خصوص گفته است: "به علت پیدا شدن بیماری کووید-۱۹ و نداشتن تجربه بالای اداره سازمان های دولتی شهردار دوشنبه (رستم امامعلی) و البته بازی‌های سیاسی امروز برای تقسیم جهان، ‌پیشوای معظم دولت به این نتیجه رسید که ضروری است بار دیگر نامزد شوند".

رستم لطیف‌زاده ۶۰ ساله رئیس حزب اگرری (کشاورزی) دیگر نامزد ریاست جمهوری است. این حزب بطور منظم نامزدهای خود را برای انتخابات معرفی می‌کند و برنامه انتخاباتی آن معمولا مطابق فعالیت‌های این حزب تدوین می‌شود.

در انتخابات قبلی در سال ۲۰۱۳ نامزدی این حزب را چهره دانشگاهی بخش کشاورزی "تالی‌بک بخاری‌اف" (Tolibbek Bukhoriev) بر عهده داشت که پیشنهاد تاسیس زیرساخت‌های کشاورزی و ایجاد شرکت‌هایی برای فراوری محصولات کشاورزی را مطرح کرد و امیدوار بود از این طریق انتقال نیروی کار تاجیکستان به روسیه را کاهش دهد. حزب کشاورزی در انتخابات پارلمانی سال گذشته پس از حزب حاکم بیشترین کرسی را در پارلمان از آن خود کرد و ۷ کرسی از مجموع ۶۳ کرسی را به خود اختصاص داد. 

لطیف‌زاده از سال ۲۰۱۴ ریاست حزب کشاورزی را برعهده داشته و در پارلمان نیز رئیس کمیته مسائل کشاورزی و منابع آب و زمین است. لطیف‌زاده در برنامه انتخاباتی خود ایده‌های بلندپروازانه‌تری را مطرح کرده است. به عنوان مثال او پیشنهاد حل و فصل مناقشه‌های مرزی از طریق اسکان مجدد، پیوستن مجدد به اتحادیه گمرکی و قانونی کردن چندهمسری را مطرح کرده است. چندهمسری هم‌اکنون در تاجیکستان غیرقانونی است.

عبدالحلیم غفارزاده ۶۸ ساله رئیس حزب سوسیالیست و نماینده پارلمان، دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان است. این سومین تلاش غفارزاده برای تصدی مقام ریاست جمهوری است. او در انتخابات قبلی وعده توزیع منابع در کشور و تسهیل بروکراسی بانکی و اصلاح نظام مالیاتی و حمایت اجتماعی از کودکان، مادران و کارگران بخش عمومی را داده بود.

برنامه انتخاباتی او در سال ۲۰۲۰ هم چندان متفاوت نیست و بطور کلی توجه او به مسائل اجتماعی است و او قول احداث مترو در شهر دوشنبه را داده است. غفارزاده در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ تنها ۱.۴۸ درصد آراء را به دست آورده بود. 

رستم رحمت‌زاده ۵۷ ساله رئیس حزب اصلاحات اقتصادی نامزد دیگر ریاست جمهوری تاجیکستان است که پیشنهاد تغییر کل حوزه قوانین اقتصادی شامل قوانین مالیاتی و بانکی را داده است.

او دکترای اقتصاد و نماینده پارلمان است که سال گذشته به عنوان رئیس حزب اصلاحات اقتصادی انتخاب شد. رحمت‌زاده تنها نامزدی است که تاثیر منفی تغییرات آب و هوایی بر کشاورزی را مورد توجه قرار داده است. کشاورزی از بخش‌های کلیدی اقتصاد تاجیکستان است. حزب اصلاحات اقتصادی در انتخابات اسفندماه گذشته ۵ کرسی در مجلس کسب کرد. 

پنجمین نامزد ریاست جمهوری تاجیکستان معراج عبدالله‌اف ۷۲ ساله رئیس حزب کمونیست و نماینده مجلس این کشور است. او در برنامه انتخاباتی خود بر کنترل دولتی بر اقتصاد و تقویت اتحاد ملی متمرکز شده است. ایجاد یک جامعه سوسیالیستی بر اساس عدالت اجتماعی از محورهای اصلی برنامه انتخاباتی او است. 

انتخابات ریاست جمهوری در تاجیکستان هیچگاه بدون حضور ناظران بین‌المللی برگزار نشده است. در حال حاضر ناظران انجمن بین‌المجالس دبیرخانه شورای کشورهای همسود کار خود را آغاز کرده است. در سال ۲۰۱۳ هیات ناظر کشورهای همسود انتخابات را در سازگاری کامل با معیارهای شفافیت و دمکراسی ارزیابی کرد.

به گزارش خبرگزاری خاور، صبح امروز چهارشنبه گروه ناظران بین‌المللی که بر روند انتخابات ریاست جمهوری تاجیکستان نظارت می کنند، از طریق گذرگاه مرزی “گلستان” واقع در شهر اسفره وارد تاجیکستان شدند.

کمیسیون مرکزی انتخابات و همه‌پرسی جمهوری تاجیکستان اعلام کرده که  ۲۵۸ نماینده رسانه و ۱۲۲ ناظر بین المللی از کشورهای مستقل مشترک المنافع، سازمان همکاری شانگهای، سازمان امنیت و همکاری اروپا، روسیه، بلاروس و چند سفارتخانه در دوشنبه در تاجیکستان ثبت شده اند و ثبت نمایندگان سایر سازمان های منطقه ای و بین المللی و کشورهای خارجی ادامه دارد.

در انتخابات قبلی ریاست جمهوری تاجیکستان در آبان ماه ۱۳۹۲ امامعلی رحمان با کسب ۸۴ درصد آراء انتخاب شد و بسیاری بر این باورند که او به علت پایگاه خوب اجتماعی در میان مردم تاجیکستان در انتخابات امسال نیز با رای بالایی انتخاب خواهد شد.

هرچند ناظران و رسانه‌های غربی در گزارش‌های مغرضانه خود همواره به سیاه‌نمایی پرداخته و مدعی‌ می‌شوند که انتخابات تاجیکستان آزاد و عادلانه نبوده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =

سرخط اخبار جهان