حمایت‌ مالی ۷۰ درصدی از شرکت‌ها برای اخذ استاندارهای بین‌المللی

تهران- ایرنا- رییس مرکز توسعه تجارت فناوری پارک فناوری پردیس از ارایه حمایت‌های مالی به شرکت‌های عضو پارک فناوری پردیس و کارخانه‌های نوآوری آزادی و "های‌وی" ، برای اخذ استانداردها، گواهینامه‌ها و مجوزهای بین‌المللی تا ۷۰ درصد خبر داد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی پارک فناوری پردیس، میلاد صدرخانلو در خصوص ارایه این حمایت ها افزود: این مجموعه با هدف افزایش صادرات محصولات تولید شرکت‌های عضو خود و تسهیل فرآیند آن از متقاضیانِ دریافت استانداردها، گواهینامه‌ها و مجوزهای بین‌المللی حمایت می‌کند.

وی بیان کرد: یکی از الزامات صادرات محصول به اکثر بازارهای بین‌المللی، دارا بودن استاندارهای نهادهای بین‌المللی است. امکان داد و ستد با بازارهای معدودی بدون داشتن استاندارها و تاییدیه‌های بین‌المللی وجود دارد، اما اکثر قریب به اتفاق بازارهای دنیا محصولی را که دارای تاییدیه‌های مرسوم نباشد، خریداری نمی‌کنند.

رییس مرکز توسعه تجارت فناوری ادامه داد: با توجه به این نکته مهم، پارک فناوری پردیس به واسطه مرکز توسعه تجارت فناوری حمایت‌هایی را برای اخذ تاییدیه‌ها، گواهی‌نامه‌ها و استاندارهای بین‌المللی به شرکت‌های عضو خود ارائه می‌دهد. این حمایت‌ها برای مهیا کردن زیرساخت لازم برای ورود شرکت‌ها به بازارهای بین‌المللی اعطا می‌شود.

صدرخانلو اظهار داشت: تمام شرکت‌ها و مجموعه‌های فناور عضو پارک فناوری پردیس، شامل شرکت‌های مستقر در پارک و کارخانه‌های نوآوری آزادی و های‌وی، می‌توانند از این حمایت‌ها بهره‌مند شوند. بر اساس این طرح ۷۰ درصد هزینه‌های صرف شده توسط شرکت‌ها برای اخذ استانداردها، تاییدیه‌ها و گواهی‌های بین‌المللی، توسط پارک فناوری پردیس پوشش داده می‌شود. این حمایت‌های مالی در قالب تسهیلات، تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان است.

وی در مورد هزینه‌هایی که توسط پارک فناوری پردیس پوشش داده می‌شود، یادآور شد: تمامی هزینه‌های مرتبط شامل مشاوره، پیاده سازی، انجام آزمون‌های خارج از شرکت و صدور گواهینامه‌های مرتبط با سیستم‌های مدیریتی مانند ISO، GMP و نظیر آنها، گواهینامه‌های مرتبط با انطباق محصول بر اساس بازارهای صادراتی هدف، نظیر گواهی محصول اروپا، استاندارد محصول روسیه و یا سایر گواهینامه‌ها و نشان‌های محصول در قالب این طرح پوشش داده می‌شوند.

صدرخانلو ادامه داد: هزینه‌های تمدید، مراقبت و بازرسی‌های دوره‌ای گواهینامه‌ها شامل حمایت نمی‌شود. تاییدیه‌ها، گواهینامه‌ها و استاندارهایی که شرکت‌ها برای اخذ آنها اقدام می‌کنند، باید با حوزه فعالیت آن شرکت مرتبط باشد. محصول مورد نظر نیز باید با تاییدیه‌ها، گواهینامه‌ها و استاندارهایی که برای اخذ آنها اقدام می‌شود، همخوانی داشته باشد.

وی گفت: به همین دلیل لازم است شرکت‌ها قبل از اقدام و صرف هزینه برای اخذ تاییدیه، گواهینامه یا استاندارد، تاییدیه مرکز توسعه تجارت جهانی را برای تطابق حوزه فعالیت شرکت و گواهی مورد نظر دریافت کنند. در این صورت شرکت متقاضی مطمئن خواهد بود که می‌تواند از حمایت‌های پارک در این زمینه استفاده کند.

صدرخانلو در مورد مدارک لازم برای اخذ حمایت‌های مالی پارک گفت: اخذ تاییدیه مرکز توسعه تجارت جهانی برای هم‌راستا بودن حوزه فعالیت شرکت و محصول مورد نظر با تاییدیه، گواهینامه یا استانداری که مورد نظر شرکت است، اولین قدم و مدرک لازم برای دریافت حمایت‌ها است. همچنین شرکت‌ها باید مستندات مالی هزینه‌های را که صرف کرده‌اند، ارائه دهند.

وی در مورد طول مدت دریافت این حمایت‌ها اظهار داشت: فرایند اخذ این حمایت‌ها زمانبر و پیچیده نیست. شرکت‌ها باید تاییدیه مذکور را به همراه مستندات مالی خود در پیوست نامه‌ای به نهاد متولی اعطای این حمایت‌ها، یعنی مرکز توسعه تجارت فناوری ارسال و دریافت آن را درخواست کنند. 

رییس مرکز توسعه تجارت فناوری ادامه داد: مدت زمانی که برای ارائه حمایت‌ها به شرکت متقاضی صرف می‌شود بستگی به کامل بودن مدارک ارائه شده و پرونده‌های جاری مجموعه ما دارد. با این حال تلاش می شود در حداقل زمان ممکن به همه درخواست‌ها رسیدگی و مبالغ مربوطه به شرکت‌ها پرداخت شود. امید است این تسهیلات بتواند مسیر اخذ استاندارهای بین‌المللی را برای شرکت‌ها هموارتر کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش