پهنه آبی تالاب "کانی‌برازان" مهاباد ۱۱۰ هکتار افزایش یافت

مهاباد- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: همزمان با شروع فصل پاییز و کاهش میزان استفاده کشاورزان از آب، پهنه آبی تالاب بین‌المللی "کانی‌برازان" این شهرستان ۱۱۰ هکتار افزایش یافت.

فاروق سخنور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در مردادماه که آب تالاب کاهش پیدا می‌کند پهنه آبی تالاب کانی‌برازان به ۲۹۰ هکتار کاهش پیدا کرده بود که هم اینک مساحت آن به ۴۰۰ هکتار افزایش یافته است.

وی با اشاره به افزایش حجم آب تالاب اضافه کرد: حجم کنونی آب این تالاب به حدود ۲ میلیون متر مکعب رسیده و عمق آب در برخی مناطق به بیش از ۸۵ سانتی‌متر رسیده است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: از اواخر شهریور هر سال با توجه کاهش استفاده کشاورزان از آب رودخانه‌ها و چاه‌های آب، زهکش‌ها و چشمه‌های منتهی به تالاب کانی‌برازان دواره احیا شده و پهنه آبی این تالاب گسترده‌تر می‌شود.

وی افزود: در فروردین ماه امسال که تالاب بین‌المللی "کانی‌برازان" سرریز کرد حجم آب ذخیره شده در این تالاب به بیش از هفت میلیون متر مکعب و پهنه آبی آن به ۸۶۶ هکتار رسیده بود.

سخنور با اشاره به ورود نخستین دسته از پرندگان مهاجر به این تالاب "کانی‌برازان" گفت: با شروع فصل پاییز و سردشدن نسبی هوا در مناطق شمالی، هزاران قطعه پرنده مهاجر شامل انواع خوتکا، اردک سرسبز و اردک نوک‌پهن وارد بین‌المللی "کانی‌برازان" شدند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: این پرندگان مهاجر در ادامه مسیر کوچ خود از شمال به جنوب، مدتی را در این تالاب به استراحت و تغذیه پرداخته و با کاهش دما در این منطقه، کوچ خود را به مناطق گرمتر ادامه می‌دهند.

"سخنور" گفت: مدت حضور پرندگان مهاجر در تالاب "کانی‌برازان" متفاوت است و برخی از گونه‌های پرندگان زودتر و برخی دیگر دیرتر این تالاب را ترک کرده و بعضی نیز زمستان خود را در دیگر تالاب‌های منطقه سپری می‌کنند.

وی از اهالی روستاهای اطراف این تالاب بین‌المللی خواست برای حفاظت بیشتر از این مهمانان پاییزی تالاب، هر گونه ورود شکارچیان و افراد متفرقه را به نزدیکی تالاب را به محیط‌بانان مستقر در سایت پرنده‌نگری  "کانی‌برازان" گزارش دهند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: هم‌اکنون علاوه بر مهاجر، هزاران قطعه پرنده آبزی و کنارآبزی از جمله چنگر، اردک بلوطی، حواصیل خاکستری، پرستوی دریایی، اردک مرمری، باکلان کوچک، پلیکان سفید، چوب‌پا، کشم بزرگ و عروس غاز در این تالاب زیست می‌کنند.

تالاب بین‌المللی "کانی‌برازان" مهاباد با وسعتی افزون بر ۹۱۰ هکتار یکی از مهمترین تالاب‌های اقماری جنوب دریاچه ارومیه و با ارزش‌ترین زیستگاه‌های انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر و بومی درشمال غرب کشور به شمار می‌رود.
این تالاب که به دلیل موقعیت ویژه و شرایط زیستی منحصر بفرد خود در سال ۱۳۸۵ به عنوان منطقه شکار ممنوع معرفی شد، به نخستین پناهگاه حیات وحش آذربایجان‌غربی تبدیل و به این ترتیب به عنوان یکی از مناطق چهارگانه کشور با جایگاه قانونی معرفی شده است.

براساس آخرین بررسی‌ها تعداد ۷۵ گونه پرنده آبزی و کنارآبزی متعلق به ۱۱ خانواده در این تالاب شناسایی شده است که در صورت اضافه کردن گونه‌های خشک‌زی، این تعداد به بیش از ۱۸۰ گونه خواهد رسید که همین امر اهمیت تالاب را بیش از پیش آشکار می‌سازد.

از گونه‌های مهم پرندگان این تالاب می‌توان به فلامینگو، چنگر، اردک بلوطی، اردک سرسفید، حواصیل خاکستری، پرستوی دریایی، اردک مرمری، باکلان کوچک، پلیکان سفید، چوب پا، کشم بزرگ و عروس غاز اشاره کرد.
در میان این پرندگان انواع نادری چون خروس کولی دم‌سفید، اردک سرسفید، اردک مرمری نیز که در فهرست پرندگان در خطر انقراض هستند نیز دیده می‌شود که تاکنون در کمتر تالابی از کشور مشاهده شده است.

در کانی‌برازان تاکنون ۴۵ گونه گیاهی از ۳۵ جنس و ۱۷ خانواده شناسایی شده است که این گیاهان ۲۱ جامعه گیاهی را تشکیل می‌دهد و بیشتر گونه‌های شناسایی شده از خانواده اسفناج Chenopodiaceae و گندمیان Graminae بوده و گونه‌های شناسایی شده در داخل تالاب نیز شامل نی، بوریا، جگن و گز است.

در شهرستان مهاباد علاوه بر تالاب بین‌المللی "کانی‌برازان"، تالاب‌های دایمی "حسن‌خان" و "قوپی‌باباعلی" و تالاب‌های فصلی دیگری از جمله "گروس"، "داشخانه" و "قره‌قشلاق" نیز وجود دارد.

مهاباد در جنوب آذربایجان‌غربی واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha