معاون دانشگاه پزشکی جهرم: والدین با بی‌تحرکی کودکان در زمان کرونا مقابله کنند

شیراز-ایرنا-معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جهرم گفت: کرونا موجب شده خانواده‌ها برای حفظ فرزندان خود مانع خروج آنان از خانه شوند که موجب افزایش وزن کودکان شده است اما وظیفه والدین داشتن برنامه برای مقابله با این معضل است.

دکتر سید مجید ارجمند چهارشنبه در نشست خبری به مناسبت برگزاری هفته ملی کودک افزود: در حال حاضر بیشترین دغدغه خانواده‌ها مراقبت از فرزندان خود در برابر بیماری مهلک کرونا است. اضافه وزن و بی تحرکی در کودکان باعث برخی بیماری‌ها مانند دیابت نوع اول و... می‌شود.

 وی بیان کرد: برای مقابله با این موضوع خوب است والدین در خانه، با ایجاد محیطی شاد و انجام بازی‌های مناسب خانگی کودکان خود را تشویق به فعالیت و ورزش کنند.

ارجمند با اشاره به راهکارهای سرگرم‌کردن کودکان در روزگار کرونایی، بیان کرد: در زمان شیوع کرونا با توجه به اینکه کودکان بیشتر وقت خود را در خانه به سر می‌برند می توان با بازی‌های مناسب خانگی کودکان را به فعالیت واداشت و از کم‌تحرکی، بروز چاقی و اضافه وزن  کودکان جلوگیری کرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جهرم اضافه کرد: والدین مهارت‌های خود را در زمینه کنترل بدرفتاری‌های کودکان و اضطراب آن‌ها بالا ببرند تا بتوانند با اقدام صحیح و بموقع آرامش را برای کودکان خود به ارمغان بیاورند.

وی افزود: جمعیت کودکان تحت پوشش معاونت بهداشتی دانشگاه بالغ بر ۱۷ هزار کودک است که ۷ درصد جمعیت شهرستان را شامل می‌شود. وی اظهار کرد: تعداد کودکان دختر ۸ هزار ۲۳۷ نفرو بقیه کودکان پسر هستند.

ارجمند گفت: تمام این جمعیت از بدو تولد تا ۵۹ ماهگی یعنی ۵ سالگی زیر نظر معاونت بهداشتی هستند و خدمات بهداشتی دریافت می‌کنند.

وی با اشاره به مبتلا شدن کودکان  به بیماری کرونا در جهرم بیان کرد: از ابتدای شیوع بیماری کرونا تاکنون در شهرستان، ۴۳ کودک  به این بیماری مبتلا شده‌اند و خوشبختانه در بین آنان فوتی وجود نداشته است.

کارشناس برنامه سلامت کودکان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جهرم نیز در این جلسه گفت: با هدف ارتقای سلامت کودکان، پیشگیری از بیماری و کاهش مرگ و میر آنان از بدو تولد تا ۵ سالگی در طی ۱۶ دوره مراقبت، کودکان معاینه می‌شوند.

لیلا ایرانمنش افزود: معاینه رشد، بررسی تغذیه و تکامل، نشانه خطر، سلامت دهان و دندان، سنجش بینایی و شنوایی، معاینه ژنتیکی و واکسیناسیون، جداسازی کودکان به ظاهر سالم از کودکان سالم و بررسی دقیق سلامت آنان از خدماتی است که به کودکان تحت پوشش معاونت بهداشتی دانشگاه داده می شود.

۱۲ تا ۱۸ مهر ماه هفته ملی کودک نامگذاری شده که امسال این هفته با شعار «آینده را باید ساخت» گرامی داشته می‌شود.

شهرستان جهرم در فاصله ۱۹۳ کیلومتری از جنوب شرق شیراز قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها