۱۷ مهر ۱۳۹۹،‏ ۱۹:۳۷
کد خبرنگار: 1460
کد خبر: 84067912
۱ نفر

برچسب‌ها

انتطار پستچی‌های اردکان برای اجرای قانون سختی کار

یزد - ایرنا - انسان ها پس از آنکه زندگی اجتماعی خود را آغاز کردند، برای برقرای ارتباط با همنوعان خود به وسایلی نیاز داشتند، ابزار اولیه میان آنها «صدا» بود که به تدریج وسایل ارتباطی توسعه یافت، طوریکه امروزه از پست با عنوان قدیمی‌ترین وسیله از این نظر یاد می کنند.

پنجشنبه هفدهم مهرماه ۱۳۹۹ برابر نهم اکتبر سال ۲۰۲۰ میلادی ، روز جهانی پست است و هم اکنون در ۲۴ شهر یزد و تعدادی از روستاهای استان دفاتر پستی فعال است و  هر پستچی با تلاش روزانه  خود از انجام ده ها سفر مردم جلوگیری می‌کند، و هر سفر افزون بر هزینه ها، پیامدهایی چون اتلاف وقت، فشارهای عصبی و روحی، آلودگی هوا و خسارت‌های احتمالی مالی و جانی را نیز به همراه دارد.

پست به عنوان کهن‌ترین و به عبارتی گسترده‌ترین نوع ابزار ارتباطی بین مردم یک کشور با ساکنان دیگر سرزمین‌ها محسوب می شود  و به همین منظور خبرنگار ایرنا به مناسبت روز جهانی پست، نظر رییس اداره ذی ربط شهرستان اردکان را در مورد اهمیت کار پست در توسعه ارتباطات جویا شد، وی  در گفت و گوی کوتاهی ،تعداد مرسوله های وارده سالانه به این شهرستان را ۱۳۰ هزار فقره عنوان کرد و گفت: در ۶ ماهه نخست سال ۹۹ ،آمار مرسوله های وارده ۴۳ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت که دلیل آن شیوع ویروس کرونا و تمایل مردم به خریدهای اینترنتی است .

 علی اکبر راجی بدون توضیح بیشتر در این مورد راجع به  مرسوله های صادره به دیگر نقاط کشور هم گفت: تعداد آن تغییری نکرده  و در مجموع آمار و اطلاعات پستی از طریق اداره کل پست استان یزد اطلاع رسانی می شود. 

وی با اشاره به درخواست پستچی ها به اعمال قانون سختی کار، اضافه کرد: مدیرکل پست استان یزد و  نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی در حال پیگیری موضوع و تلاش برای برقراری قانون سختی کار در این مورد هستند.

همچنین علی فتوحی اردکانی یکی از پستچی های شهرستان اردکان با حدود ۲۳ سال فعالیت گفت: یکی از درخواست های او و  همکارانش اعمال قانون شرایط سختی کار است.

وی بدون اشاره به تعداد پستچی ها اضافه کرد: ما برای سالم رساندن امانت مردم ضمن تحمل استرس زیاد تلاش داریم ،بسته ها را به موقع و سالم تحویل دهیم .

این نامه رسان اردکانی با بیان اینکه خطرهای متعددی از جمله تصادف و اجتمال ابتلا به ویروس کرونا، سلامتی آنها را تهدید می کند ، تصریح کرد: « این کار نه باران می شناسد، نه برف، نه تابستان و نه زمستان» ، باید در هر شرایط جوی ماموریت خود را به نحو مطلوب انجام دهیم.

وی یادآور شد: با شیوع کرونا همانند روزهای عادی مشغول خدمت به مردم هستیم که تعدادی از همکاران ما تاکنون در کشور به کرونا مبتلا شده اند و چند نفری هم دیگر در میان ما نیستند.

این پستچی با اظهار رضایت از حرفه خود ،گفت: در گذشته نه چندان دور شاهد خوشحالی مردم هنگام تحویل نامه های آنها بودیم، اما ، امروزه با گسترش شبکه های مجازی، خریدهای اینترنتی را  می رسانیم و با این وجود  پست هنوز اهمیت خود را در برقراری ارتباط میان انسان ها حفظ کرده است. 

فتوحی اردکانی در ادامه یادآور شد: حمل مرسوله های پستی با استفاده از موتورسیکلت  صورت می گیرد که کار سختی است، اگر  بسته ای د ر برخورد با زمین خسارت ببیند یا ماشین از روی آن عبور کند، نه تنها باید خسارت را پرداخت کنیم بلکه با مشکلات دیگری هم روبرو خواهیم شد.

وی با بیان اینکه اگر بسته ای در مسیر بین شهری دچار آسیب شود باز هم باید به مردم پاسخگو باشیم،افزود: هر مامور پست روزانه بیش از ۴۰ کیلومتر راه را با موتورسیکلت طی می کند و با خرابی وسیله نقلیه، سرما ، گرما و آلودگی  هوا هم در طول روز روبروست.

همچنین محمدرضا دشتی اردکانی نماینده اردکان در مجلس شورای اسلامی چندی قبل در نشست با کارکنان  پست شهرستان گفت: کار پست بسیار طاقت فرساست، هر پستچی نماد تلاش، صبر و شادی در جامعه است.

وی اضافه کرد: زمانی آنها مرسوله ای را به دست مردم می‌رسانند باعث خرسندی می شوند و پستچی ها یکی از با وجدان ترین، با اخلاق ترین و امانتدارترین افراد جامعه هستند که تلاش دارند مردم را خشنود و شاد کنند.

در ایران پست از قدمت طولانی برخوردار است، در تاریخ از ایرانیان به عنوان نخستین مردمانی یاد می کنند که قبل از گسترش اسلام در زمان سلسله هخامنشی اقدام به تاسیس تشکیلات منظم پست با عنوان «چاپار»  کردند، آنها این تشکیلات را بنیانگذاری و سازماندهی کردند تا تمامی امور ارتباطی کشور را از طریق آن انجام دهند و در ایران باستان، چاپارخانه ها مشهورترین و حساس ترین تشکیلات هخامنشیان بود که گروه چابک سواران آن با اسب های تند رو  ، ارتباط دایمی بین مرکز و ایالات را برقرار می کردند.

به دستور داریوش هخامنشی جاده هایی ساخته شد که مهمترین آنها به «راه شاهی» معروف بود که ۲ هزار و ۴۰۰ کیلومتر مسافت داشت و به فاصله هر ۲۴ کیلومتر چاپارخانه ای ساختند که در آن همیشه اسب های تازه نفس آماده بودند.

هم اکنون در شهرستان اردکان ۱۹ واحد پستی، سه دفتر پیشخوان دولت، ۹ دفتر آی.سی.تی(ICT) روستایی و پنج نمایندگی پست روستایی وجود دارد .

شهرستان ۱۰۵ هزار نفری اردکان که مرکز آن در ۶۰ کیلومتری شمال شهر یزد قرار دارد، متشکل از شهرهای عقدا، احمدآباد و اردکان است.

خبرنگار ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها