کمتر از ۱۰ درصد دام‌های شهرستان نیشابور بیمه هستند

مشهد- ایرنا- رییس شبکه دامپزشکی نیشابور گفت:در حال حاضر کمتر از ۱۰ درصد دام‌های شهرستانهای نیشابور و زبرخان تحت پوشش صندوق بیمه کشاورزی قرار دارند که در صورت شیوع بیماری همه‌گیر کرونا موجب بروز خسارات جدی برای دامداران می‌شود.

علی سلیمانی روز سه‌شنبه در نشست خبری به مناسبت ۱۴ مهر روز ملی دامپزشکی افزود: گسترش بیمه در بین دامداران برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری نیازمند فرهنگ‌سازی و آشنایی با مزایای بیمه دام است و در بسیاری موارد شاهد استقبال کم دامداران در این زمینه هستیم.
وی اضافه کرد: در صورت اقدام به موقع دامداران برای واکسینه کردن آنها می‌توانند کد بهداشتی صادرات دامپزشکی دریافت کنند تا برای صادرات به کشورهای اوراسیا که دارای استانداردهای بالاتری هستند دچار مشکل نشوند.
رییس شبکه دامپزشکی نیشابور گفت: در حال حاضر سه واحد در نیشابور این کد را دریافت کرده اند و سه واحد نیز در حال اقدام هستند و از ابتدای امسال ۴۵۰ تن خامه و ۳۱۵ تن شیر خشک از واحد تولیدی پالود پارسیان در زبرخان به کشورهای حوزه اوراسیا و ۵۵۰ تن پای مرغ به کشورهای جنوب شرقی آسیا و ۲۵ هزار تن شیر خام به خارج از نیشابور صادر شده است.
سلیمانی افزود: علیرغم چند سال گذشته در منطقه حیدری و رییسی نشانه‌ای از سرایت بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک از حیات وحش به دام‌ها مشاهده نشده و ۴۰۰ هزار راس دام واکسینه شده اند.
وی با اشاره به اینکه امسال هفت نفر از نیروهای دامپزشکی در هنگام واکسینه این دامها مبتلا به تب مالت شدند اظهار داشت: امسال ۱۱۰ هزار راس بره و بزغاله در برابر بیماری بروسلوز به صورت رایگان واکسینه شدند و از هفت هزار راس گاو خون‌گیری شده که از این تعداد آزمایش ۲۰ راس مثبت بوده است.
رییس شبکه دامپزشکی نیشابور گفت: طی این مدت ۶ هزار و ۵۰۰ قلاده سگ در نیشابور واکسینه شده اند و تا پایان امسال به همین تعداد واکسینه خواهند شد و در حال حاضر ۱۶ کلینیک، ۱۲ داروخانه، پنج آزمایشگاه دامپزشکی و ۶ مرکز مایه‌کوبی در نیشابور فعالیت دارند و طرح احداث بیمارستان شبانه روزی دامپزشکی با اعتبار ۲۰ میلیارد ریال و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی تهیه و جانمائی شده و میدان جدید عرضه دام این شهرستان هم در ۲۰ کیلومتری مسیر نیشابور سبزوار به وسعت بیش از ۶ هکتار با سرمایه‌گذاری ۹۰ میلیارد ریال به زودی به بهره‌برداری می‌رسد.
سلیمانی افزود: افزایش قیمت واکسن و دارو به دلیل عدم اختصاص ارز دولتی یکی از چالش‌های جدی دامپزشکی است و تاکنون گزارشی مبنی بر انتقال کرونا از حیوان به انسان دریافت نکرده‌ایم.
وی با اشاره به این که متوسط کشتار روزانه در نیشابور از ۳۰۰ به ۱۵۰ راس کاهش یافته اضافه کرد: طی ۶ ماهه نخست امسال در این شهرستان ۳۲ هزار و ۸۸۷ راس دام سبک، ۲ هزار و ۹۲۳ راس دام سنگین، ۳۴۶ قطعه شترمرغ، ۵۲ نفر شتر و ۲ میلیون و ۲۸۶ هزار و ۳۴۷ قطعه مرغ کشتار شده است.
وی عنوان کرد: طی این مدت ‌هزار و ۳۱۴ مورد بازدید از واحدهای عرضه موادغذایی شهرستان‌های نیشابور و فیروزه انجام و ۵۹ تن فراورده گوشتی غیرقابل مصرف کشف شده و ۲۱۰ واحد صنفی به مراجع قضایی معرفی و ۱۲ واحد مهر وموم شده است.

رییس شبکه دامپزشکی نیشابور گفت: از پارسال کارگروه ساماندهی تولید و توزیع عسل تشکیل و تعاونی زنبورداران موظف به درج مشخصات بر روی محصولات شده‌اند و طی این مدت ۲ تن عسل تقلبی کشف شده است.
سلیمانی افزود: پارسال تنها ۵۰ درصد از اعتبار تملک دارایی‌های شبکه دامپزشکی نیشابور  اختصاص یافته است و از لحاظ نیروی انسانی و اعتبارات با کمبود جدی مواجه هستیم.
وی اضافه کرد: به رغم پیگیری های انجام شده دامپزشکی نیشابور با وجود دارا بودن توان و ظرفیت کافی به معاونت اداره کل ارتقا نیافته و سهمیه استخدامی نیز به این شبکه اختصاص داده نشده و با کمبود شدید نیروی انسانی مواجه است و در حال حاضر ۲۵ نفر در بخش دولتی و ۱۲۵ نفر در بخش خصوصی این شبکه مشغول فعالیت هستند.
در نیشابور و زبرخان سه کشتارگاه دام، یک کشتارگاه طیور، سه واحد بسته بندی گوشت، ۲۱ واحد کارخانه خوراک دام، ۱۶ واحد پرورش ماهی سردابی و ۲ واحد پرورش ماهی گرم‌آبی و ۹ کارخانه لبنی فعالیت دارند.
مرکز شهرستان ۴۰۰ هزار نفری نیشابور در ۱۲۷ کیلومتری غرب مشهد واقع است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =