ادامه تحرکات نظامی در دهمین روز درگیری نیروهای ارمنستان و آذربایجان

  باکو – ایرنا – در دهمین روز درگیری نیروهای ارمنستان و جمهوری آذربایجان تحرکات نظامی در منطقه مورد مناقشه قره باغ همچنان ادامه دارد .

  وزارت دفاع جمهوری آذربایجان در گزارش روز سه شنبه اعلام کرد، دو موشک انداز ، یک واحد توپخانه‌ای و انبارمرکزی تسلیحات نیروهای ارمنی در منطقه "بالوجا" منهدم شده است .

"واقف درگاهلی" مسوول واحد مطبوعاتی وزارت دفاع جمهوری آذربایجان گزارش منابع ارمنستان مبنی بر کشته شدن ۲۰۰ نظامی  آذربایجانی  در درگیری‌های یک روز قبل را کذب و دور از واقعیت خواند و گفت: ارتش ارمنستان تلفات و خسارات زیادی را متحمل و مجبور به عقب نشینی شده است .

درگاهلی از تداوم درگیری‌ها میان نیروهای نظامی ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مسیرهای مختلف منطقه مورد مناقشه قره باغ و بخصوص در مسیر شهرستانهای  "جبرایل " و "فضولی" خبر داد.

این در حالی است که در شهرستان " جبرایل " آزاد  شده چند روز پیش از اشغال نیروهای ارمنی ، پس از ۲۷ سال برای نخستین  بار اذان معروف موذن زاده پخش شد و شبکه های تلویزیونی و اجتماعی جمهوری آذربایجان گزارشهای ویدئویی در باره به صدا درامدن برای نخستین بار  اذان  در جبرایل را پخش کردند .

بامداد ششم مهرماه جاری درگیری میان نظامیان ارمنستان و جمهوری آذربایجان در مرزهای مشترک دو کشور از سرگرفته شد .

پس از درگیری‌های نظامی چند روزه ماه جولای (اواسط تیر) بین نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان که منجر به تلفات جانی از هر دو طرف شد، جنگ لفظی و برخی تحرکات دیپلماتیک به تنش در منطقه قفقاز دامن زد و بروز برخورد نظامی میان این دو کشور را قابل پیش‌بینی کرده بود.

  در سال ۱۹۹۴ میلادی، به دنبال درگیری های چهارساله نظامی دو کشور، برخی دولت های اروپایی و منطقه برای پایان دادن به منازعات ارضی میان باکو و ایروان وارد عمل شدند و سرانجام با میانجیگری گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا، آتش‌بس میان طرفین مناقشه برقرار شد، اما تلاش‌های بین‌المللی برای حل مسالمت‌آمیز این مناقشه تا به امروز نتیجه‌ای نداشته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =

سرخط اخبار جهان