انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا؛ بایدن و دموکرات‌ها چه می‌گویند؟

تهران- ایرنا- کمتر از یک ماه تا آغاز انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان همچنان در مورد این انتخابات موضع‌گیری‌ها و اظهارنظرهای مختلفی داشته‌اند که روز گذشته بیشتر بر مسائل مرتبط با شیوع ویروس کرونا و فعالیتها و مدیریت آن متمرکز بود.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، نانسی پلوسی" رییس مجلس نمایندگان آمریکا بامداد سه‌شنبه در واکنش به ترخیص دونالد ترامپ از بیمارستان "والتر رید" گفت که او هیچ توجیهی برای اعلام پیروزی برای مقابله با ویروس کرونا ندارد و سیاست‌های وی آمریکایی‌ها را به خطر انداخته است. پلوسی افزود: نباید با ویروس کرونا به صورت سیاسی برخورد کرد، به طوری که چنین وانمود شود که ترامپ بر ویروس غلبه کرده است به خاطر آن که وی سیاست‌های خوبی [برای مقابله با این ویروس] داشته است، درحالی که او [ترامپ] برای آمریکا مخرب و بسیار خطرناک است.

در همین حال نظرسنجی خبرگزاری رویترز و ایپسوس که نتایج آن روز دوشنبه منتشر شد حکایت از آن دارد که پیشتازی جو بایدن نامزد دموکرات ها در ایالت های پنسیلوانیا و ویسکانسین از اواسط ماه سپتامبر (شهریور) افزایش یافته است. کمتر از یک ماه مانده به انتخابات، بایدن با امتیازی ۵ درصدی در پنسیلوانیا و ۶ درصدی در ویسکانسین در این نظرسنجی از ترامپ جلو افتاده است.

نامزد حزب دموکرات در رقابت انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز گذشته بر اهمیت استفاده از ماسک تاکید کرد و گفت استفاده از ماسک، زندگی‌ها را حفظ می‌کند.

جو بایدن شامگاه دوشنبه در برنامه تبلیغاتی خود که از شبکه ان بی سی و از فلوریدا پخش می‌شد، افزود: از نظر من، استفاده از ماسک یک وظیفه میهنی است تا از آنهایی که گرداگرد شما هستند، محافظت شود.

وی در حالی این اظهارات را مطرح کرد که دونالد ترامپ رقیب جمهوریخواه او که هنوز به کرونا مبتلا است با ورود به کاخ سفید،  ماسک خود را از صورت جدا کرد تا عکس یادگاری بگیرد و پیامی را بدون ماسک به مردم مخابره کرد که از کرونا نترسند.

بایدن همچنین اعلام کرد که وی برای حضور در دور دوم مناظره انتخاباتی با رییس جمهوری آمریکا آماده است.

نامزد دموکرات‌ها که جواب آزمایش کرونااش منفی اعلام شده در جمع خبرنگاران در ایالت دلاور گفت: حاضر به حضور در دور دوم مناظره هستم اما باید کارشناسان بهداشت ایمن بودن برگزاری این مراسم را تایید کنند.

بایدن روز گذشته طی اظهارنظر دیگری ضمن متهم کردن ترامپ به کم اهمیت جلوه دادن ابتلایش به کرونا گفت که وی از مبتلا شدن رئیس جمهوری آمریکا به کرونا تعجب نکرده است.

بایدن کمتر از ۲ ساعت پس از بازگشت ترامپ به کاخ سفید، با انتقاد از وی به علت جدی نگرفتن خطر ویروس کرونا، در شبکه ان بی سی گفت از ابتلای ترامپ به بیماری کووید – ۱۹ شگفت زده نشده، زیرا شیوه نامه های کارشناسان بهداشتی را در باره پوشیدن ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی، رعایت نمی کرده است. 
ترامپ بعدازظهر دوشنبه پس از سه روز بستری شدن برای درمان بیماری کووید – ۱۹، به خواست خود و بدون توجه به توصیه پزشکان، بیمارستان ارتش را ترک کرد.

ادوارد مارکی قانونگذار دمکرات نیز روز گذشته در یک مناظره انتخاباتی با حضور کوین اوکانر جمهوری خواه ضمن مخالفت با مواضع کرونایی جمهوری خواهان  تاکید کرد که زدن ماسک باید الزامی شود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha